Суспільство  |  07.06.18  |  четвер
 

Як пов'язані Антикорупційний суд, нові тарифи і долар по 40 грн

Україна наблизилася до дуже важливого моменту, який може суттєво вплинути як на подальший курс країни, так і на матеріальне становище кожного українця.

Сага зі створенням Антикорупційного суду в Україні триває дуже давно. Його повинні були створити разом з Антикорупційним бюро (НАБУ) і Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП) в рамках зобов'язань перед Міжнародним валютним фондом. Іншими словами, західні партнери України перед тим, як позичити гроші, зобов'язали українську владу створити замкнутий цикл "слідство - прокуратура - суд", який би займався виключно питаннями боротьби з корупцією, зокрема, щоб не крали ті гроші, які почав виділяти МВФ для нашої країни.

Атака ГПУ проти НАБУ

НАБУ і САП вдалося створити з великими труднощами, але як тільки ці два відомства стали затримувати депутатів і чиновників, зокрема близьких до керівництва країни, проти них почалася атака з боку Генеральної прокуратури.

Нагадаємо, що серед тих, хто стали фігурантами кримінальних справ, ініційованих НАБУ, глава ДФС Роман Насіров (БПП), впливові депутати Микола МартиненкоМаксим Поляков, Євген Дейдей (всі - Народний фронт), Борислав Розенблат (БПП, довірена особа Петра Порошенка під час президентських виборів 2014 року), син міністра МВС Олександр Аваков (Арсен Аваков теж з "Народного фронту") за так звану "справу рюкзаків" та інші.

У відповідь підопічні Юрія Луценка почали втручатися у справи Антикорупційного бюро і профільної прокуратури, іноді навіть зриваючи спецоперації. Дійшло до того, що за НАБУ і САП заступилися Сполучені Штати. На початку грудня 2017-го року Державний департамент США висловив обурення тим, що Україна намагається саботувати боротьбу з корупцією, і прямо заявив, що це може коштувати українській владі підтримки з боку країн Заходу. Потім із аналогічними заявами виступили представники МВФ і Євросоюзу.

У результаті Генпрокурору Юрію Луценку довелося публічно вибачатися, США анулювали йому візу, і тепер він може їздити в цю країну виключно за дипломатичною квотою, як нібито співробітник місії ООН від України.

Тиск США і ЄС на Україну

На цьому Сполучені Штати не зупинилися і продовжили тиск по всіх фронтах. На початку січня вони злили інформацію про офшорні схеми Януковича і Курченко в яких брала участь українська компанія ICU. Засновником цієї фінансової компанії є Валерія Гонтарєва, яку в червні 2014 року Президент Петро Порошенко призначив главою Національного банку. Після свого призначення Гонтарева продала свою частину ICU установчому директору Макарові Пасенюку. Цікаво, що саме Пасенюк і фінансова компанія ICU займалися передачею корпорації "Roshen", яка належить Президенту України, у так званий "сліпий траст".

Одночасно, в США організація, яка у 2014 році відзначила Порошенка нагородою "Громадянин Світу", -  "Атлантична рада"  раптом заявила, що в України може початися новий Майдан проти чинної влади, який американці пообіцяли підтримати. Експерт відкрито заявила, що в Україні є "київський гурт з 200 технократів, яким під силу здійснити негайну мирну передачу влади".

Ще через день голова Представництва Європейського Союзу в Україні Хюг Мінгареллі заявив, що Антикорупційний суд в Україні необхідно створити негайно. З його слів, корупція залишається дуже серйозною хворобою, від якої страждає все українське суспільство і єдиний можливий вихід - створення антикорупційного суду та покращення роботи вже створених антикорупційних органів (НАБУ, САП, НАЗК).

Ще через кілька днів через "Радіо Свободу" злили ще одну скандальну інформацію проти Президента, а саме про його таємний вояж на Мальдівські острови

Під таким сильним тиском, почався дуже повільний рух у бік створення Антикорупційного суду. Зокрема, з'явилися обіцянки, що вже в березні Верховна Рада повинна проголосувати за проект Закону, який подав особисто Петро Порошенко перед Новим роком.

Однак цей законопроект не влаштував Захід. США і ЄС наполягали, щоб у цьому документі були враховані рекомендації Венеціанської комісії.

Дві версії Закону

У президентській версії законопроекту, головна роль у формуванні складу суду віддана Вищій кваліфікаційній  комісії суддів, яка підконтрольна Петру Порошенку.

Захід наполягає на тому, щоб склад суддів формували міжнародні експерти (як на цьому наполягає Венеціанська комісія). 

Кожна зі сторін не хотіла поступатися. У результаті, закон досі не прийнятий. З боку МВФ, США і ЄС почалися звинувачення в "уповільненні реформ", а Петро Порошенко заявив, що Міжнародний валютний фонд і Венеціанська комісія не повинні втручатися у створення Антикорупційного суду в Україні. 

Перед вибором

Для української влади склалася жахлива ситуація.

Варіант №1. Якщо керівництво країни погодиться на створення Антикорупційного суду за західним зразком, йому обіцяють політичну і фінансову підтримку, що вкрай важливо напередодні президентських і парламентських виборів 2019 року і для того, щоб утримувати курс гривні.

Але в цьому випадку за чиновників і депутатів візьмуться антикорупціонери. Хабарників більше не відпускатимуть, як це досі робиться, а реально каратимуть за фінансові злочини. Крім того, доведеться підвищити тарифи на газ для населення на 70%, як цього вимагають в Міжнародному валютному фонді, а це спричинить невдоволення людей, і як наслідок - провал чинної влади на виборах.

Варіант №2. Якщо Україна створить Антикорупційний суд згідно з проектом Президента, напевно в ЗМІ зіллють ще якісь факти проти Петра Порошенка, щоб остаточно добити його рейтинг, і тоді під час виборів Захід зробить ставку на інших політиків.

Крім того, Україна не отримає транш від МВФ, що може спровокувати виток інфляції вже восени цього року. У Національному банку заявили, що готуються до негативного сценарію. Зі слів глави регулятора Якова Смолія, якщо транша не буде, НБУ буде змушений ввести жорсткі обмеження на операції з іноземною валютою, зокрема виведення капіталу за кордон, щоб утримати долари і євро в межах країни і не допустити розкручування неконтрольованої інфляції.

Цю інформацію підтвердив заступник голови Ради Національного банку України Тимофій Милованов, який наголосив, що без кредиту МВФ курс гривні може скласти більше 40 грн за долар.

Напередодні години X

Тобто, будь-який з варіантів подій, які можуть відбутися, не влаштовують ані Президента та його оточення, ані провладну коаліцію у Верховній Раді.

Ситуація стала настільки складною, що про можливу відставку заговорив навіть глава уряду. Володимир Гройсман заявив у понеділок, 4-го червня, що покине свій пост, якщо Верховна Рада не прийме законопроект про створення Антикорупційного суду. 

"Я як прем'єр-міністр України прийняв для себе рішення: якщо цей суд не буде створений, я складу з себе повноваження прем'єр-міністра України і подам у відставку",

- заявив Гройсман під час брифінгу зі спікером Верховної Ради Андрієм Парубієм.

Нагадаємо, що згідно із Конституцією України, відставка прем'єр-міністра тягне за собою відставку всього уряду. Тоді парламенту дається 60 днів на затвердження нового складу Кабінету міністрів. Якщо за цей термін Верховна Рада його не затвердить, тоді Президент зобов'язаний її розпустити і оголосити про дострокові парламентські вибори.

А тим часом США продовжують тиснути. Два дні тому Державний департамент цієї країни зробив офіційну заяву, в якій знову вимагав від України негайного створення Антикорупційного суду згідно з вимогами МВФ та Венеціанської комісії.

"Сполучені Штати хочуть чітко заявити, що законодавство, яке створює суд, має задовольняти МВФ, який забезпечує суттєву фінансову підтримку українського уряду. Тому ми закликаємо український уряд обговорити відповідні законодавчі пропозиції безпосередньо з МВФ і прийняти законопроект, який відповідає вимогам МВФ",

- йдеться в заяві представника Державного департаменту США Хізер Науерт у вівторок.

У США підкреслили, що Антикорупційний суд в Україні повинен контролюватися виключно Радою міжнародних експертів, а не українською Вищою кваліфікаційною  комісією суддів, як цього хоче Петро Порошенко.

Як стало відомо, сьогодні, 7-го червня, може відбутися остаточне голосування про створення Антикорупційного суду в Україні.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах

Loading...