Суспільство  |  12.01.19  |  субота
 

У Німеччині помер відомий український нацист

95-річного нациста українського походження Яківа Палія рік тому було депортовано з США. Він доживав віку в Німеччині.

Про це пише Westfalische Nachrichten.

Яків Палій народився у 1923 році в селі П'ядики та є етнічним українцем. Під час Другої світової війни він воював на боці Третього Рейху, працюючи наглядачем у концтаборі "Травники". Після війни його було визнано військовим злочинцем за причетність до вбивства кількох тисяч євреїв. Однак втекти від правосуддя йому все-таки вдалося. Американській владі він збрехав, що працював свинопасом в окупованій Україні, і через 8 років отримав громадянство Сполучених Штатів Америки.

Лиш майже за 50 років, у 2003-му році влада США звинуватили його у співпраці з німецьким батальйоном СС. Під час обшуку у нього знайшли німецький шеврон, який він нібито залишив напам'ять. До цього все своє життя він провів працюючи непримітним креслярем у своєму двоповерховому будинку. Справа Палія викликала великий суспільний резонанс. Його позбавили американського паспорта і мали б депортувати, проте ані Україна, ані Німеччина не погодилися прийняти його до себе.

Саме тому Палій прожив у США ще 15 років. Змінилося все за президентства Дональда Трампа. У 2017 році відновилися протести проти вже 95-річного українця з вимогою виставити його з країни. Знаходження Палія на території США називали знущанням з військовослужбовців, які боролися і загинули в боротьбі з нацистським режимом. У конфлікт втрутився особисто Дональд Трамп, домовившись про депортацію в німецький муніципальний будинок пристарілих. Вигнання українського нациста з США подалося як остаточний удар по нацизму в Сполучених Штатах. У Німеччині ж заявили, що прийняти злочинця для їх країни - справа честі. В цьому ж закладі, 9-го січня 2019 го року, Палій помер.

Відзначимо, що серед українських пристарілих нацистів-довгожителів також відомий Іван Дем'янюк, який помер ще у 2012 році у віці 91 рік. Українця тягали по судах в Німеччині, США і навіть Іспанії. Багато європейців, зокрема представники єврейської громади дотримуються думки, що вік нациста не повинен бути перешкодою для судових розглядів, а самі злочинці не мають спокійно доживати свій вік.

Нагадаємо, що нещодавно померла львівська письменниця, політв'язень та член ОУН. У п'ятницю, 29 грудня, відійшла у вічність Орися Грицина, більше відома як Ірина Матешук.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах