Суспільство  |  13.06.19  |  четвер
 

У Львові на місці зруйнованої синагоги збудують бізнес-центр

У Львові, на вулиці Сянській, приміщення, де колись була єврейська, два роки тому викупив приватний забудовник і запланував спорудити бізнес-центр.

Будівництво бізнес-центру викликало протести мешканців та єврейської спільноти. Але роботи недавно знову почалися на цьому місці.

Про це йшлося в ефірі програми новин "Перші про головне. Львів" на телеканалі ZIK.

Львів’янин Тарас живе у будинку впритул до майбутньої споруди. Протести мешканців пов'язані з побоюванням щодо браку світла у їхніх квартирах, а також з підозрою на те, що нова будівля зруйнує їхнє житло.

"Наш будинок знаходиться в напіваварійному стані. Він має наскрізні тріщини. Саме тому це може бути небезпечно", – розповів мешканець вулиці Сянської Тарас Фостяк.

Мешканці також припускають, що погодження на будівництво бізнас-центру пов'язане з кумівством.

"У нас є дуже велика підозра, що рішення щодо приховування інформації по цій будові пов’язані з прізвищем Швець, як автора проекту, а також начальницею охорони історичного середовища пані Онищенко", – наголосив Фостяк.

У відповідь на цей закид начальниця охорони історичного середовища Лілія Онищенко запевняє, що наразі там нічого не будують, а про родинні зв’язки спілкуватися не хоче.

"Я не думаю, що будова буде узгоджена. Зараз будівництва там ніякого не буде, доки позиція трьох сторін не буде узгоджена", – заявила начальниця охорони історичного середовища Львова Лілія Онищенко.

Міські чиновники додають, що будівництво бізнес-центру почнеться у випадку згоди єврейської спільноти. Але вона обурена діями чиновників, що нехтують спільною історією. І пропонують на місці храму "Хасидим Шуль" облаштувати громадський простір.

"Найгірше, що вони хочуть зробити, це комерціалізувати залишки єврейської культурної спадщини. Це суперечить рішенням 37 і 39 сесій ЮНЕСКО, які мають присвячені Львову рішення", – сказав представник єврейської спільноти Мейлах Шейхет.

Плани на будівництво у місці, що є буферною зоною ЮНЕСКО, має Роман Труш. Зі слів його адвоката, він має всі документи для будівництва чотириповерхового офісного центру. Фасад новобуду, згідно обіцянкам, пасуватиме до навколишньої архітектури. Перший поверх бізнес-центру, також ймовірно, виділять для віднайдених залишків синагоги.

"У нас було декілька зустрічей щодо влаштування якоїсь кімнати-музею для єврейської спільноти, чи розміщення на фасаді майбутнього збудованого будинку плити-інформації, що в даному місці існувала синагога", – прокоментував адвокат забудовника Михайло Стиранка.

Археологи, з їхніх слів, провели часткові дослідження, бо потрапили на територію вже після початку будівельних робіт.

"Ситуація Сянської, 4 добре ілюструє взагалі стан пам’ятко-охоронної справи у Львові. Заборонити неможливо. Навіть якщо археологи знаходять щось унікальне, воно може бути вписане в цокольному приміщенні тої ділянки. Тобто на горі може бути будівництво нове. Потрібно обов’язково робити там археологію", – прокоментував археолог "Рятівної археологічної служби" Олег Осаульчук.

Він також додав, що чиновники повинні розуміти археологічну цінність цієї території, їх не повинні у цьому переконувати археологи. Тому він не розуміє чия вина у ситуації, що склалась - замовника, котрий пролобіював ті висновки, чи чиновників котрі були зацікавлені.

Наразі розмови між усіма сторонами конфлікту неконструктивні, а ризик знищення цінних артефактів існує.

Першим хасидським молитовним будинком у Львові, згідно інформації Центру міської історії, була, власне, синагога "Хасидим Шуль". Юдейська передміська громада звела її у 1791 році. До середини XIX століття синагога була дерев'яною, а муровану збудували в другій половині XIX столітті. Під час пожежі у листопаді 1918 року цілого юдейського кварталу на вулиці Божничій (теперішня вулиця Сянська), синагога зазнала руйнацій. Тоді згорів інтер’єр та пошкодились фасади. Знищену споруду відбудували за проeктом Генрика Орлеана. У 1941 році її підірвали нацисти.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах