Суспільство  |  24.12.19  |  вівторок
 

Святий вечір: Як католики готуються до святкування Різдва

За декілька днів до Нового року за григоріанським та новоюліанським календарями відзначається Різдво, напередодні якого Святий вечір - одне з найурочистіших християнських свят.

Розповідаємо детальніше про традиції відзначення Святого вечора у вірян та підготовки до Різдва.

Святий вечір — це останній день чотиритижневого посту, який передує Різдву. Однією із традицій є сповідь. Пояснюється це тим, що католицьке Різдво потрібно зустрічати тільки з чистою душею, тому сповідатися потрібно обов'язково.

Традиційна вечеря у Святий вечір

Ввечері, напередодні Різдва, родина сідає до столу за так звану Вігілійну вечерю. Така трапеза традиційно родинна, проте на неї дозволяється запросити самотніх людей – сусідів чи знайомих.

Вживати можна тільки пісні страви без м'яса, обмежуючись рибними та стравами з прісного та дріжджового тіста – це можуть бути овочі, пісні вареники чи голубці, сухофрукти.

За стіл сідають після появи на небі першої зірки. Під час вечері співають першу колядку.

Головною традицією вечері є ділення облаткою (прісним хлібом) – це символізує взаємне пожертвування, любов і бажання взаємної допомоги. Ділення облаткою також виражає духовну єдність з відсутніми членами сім’ї, як живими, так і померлими. Ділячись облаткою, віряни вибачають один одному зло і образи, щоб в дусі поєднання сісти за стіл та гідно пережити урочистість Різдва. Облатки освячуються в храмах під час посту перед Різдвом. Католики латинського обряду діляться одне з одним під час Святої вечері хлібом, а греко-католики ― кутею.

Сідаючи до столу, віряни залишають вільне місце за Вігілійним столом, що означає готовність прийняти подорожніх (і бідних), котрі можуть постукати в їхні двері. Також таким чином вони виражають сердечну пам’ять про всіх близьких і дорогих їм людей, особливо про тих, хто відійшов у вічність.

Під скатертину часто кладуть сіно – як згадку про бідність вифлеємської стайні та Марії з Йосифом, які поклали новонародженого Ісуса на сіно в ясла.

На столі має бути і відкрита Біблія. Перед тим, як віряни традиційно діляться облаткою, батько сім’ї (або найстарший член сім’ї) зачитує фрагмент з Євангелія від Св. Луки 2, 1-20 про народження Ісуса Христа.

Після закінчення Святої вечері родина йде до церкви на урочисту Вігілійну чи Надвечірню Святу Месу.

За традицією ця Божа Служба має відправлятися рівно опівночі та служать на ній всі священники парафії. Це є Служба пастирів — вірні, так само як і вифлеємські пастирі, приходять цієї ночі до убогої стайні, в котрій народився світові Спаситель.

Обряди та традиції на Святий вечір

Напередодні потрібно обов'язково прибрати в будинку, а також прикрасити його. Головне, зробити це заздалегідь. Адже на Різдво забороняється займатися будь-якою роботою, у тому числі і прибиранням. Тому зробити це потрібно за кілька днів до самого свята.

І звичайно варто приготувати пісні страви та по можливості втримати піст.

Відзначення Святого вечора в Україні

Християни, які відзначають Різдво за григоріанським та новоюліанським календарем (католики), традиційно напередодні збираються на вечерю, вживають пісні страви та ввечері йдуть на месу. А ті, хто відзначає релігійні свята за юліанським календарем, продовжують тримати піст до 6 січня.

Про це повідомляє Zik

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах