Суспільство  |  09.11.18  |  п'ятниця
 

Сьогодні відзначають День української писемності і мови

День української писемності і мови започаткувався 6 листопада 1997 року. У цей день вийшов відповідний указ Президента України.

Завдяки ініціативі громадських організацій у день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця було вирішено відзначати День української писемності і мови.

Нестор Літописець жив на початку ХІІ століття, був монахом Києво-Печерського монастиря, першим давньоруським письменником і літописцем. Написав житіє князів Бориса і Гліба, Феодосія Печерського, а завдяки "Повісті минулих літ", автором якої його традиційно вважають, Нестор Літописець увіковічив Київську Русь у всесвітній історії.

Українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Нею розмовляють більше 45 млн, до яких належать громадяни України, а також у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та інших країнах, де живуть українці.

За кількістю носіїв мови українська посідає друге або третє місце серед слов'янських мов і є одною з тридцяти найпоширеніших мов світу.

Українська мова виробилась як наслідок інтеграції трьох діалектів праслов’янської мови - полянського, деревлянського та сіверянського. У письмі застосовується адаптована кирилиця. Найближчою до української з лексичної точки зору є білоруська мова (84% спільної лексики), потім іде польська (70% спільної лексики) і словацька (68% спільної лексики). 

Назва "українська мова" вперше була вжита у XVI столітті як така, що вживалась на українських землях Речі Посполитої. Але до середини XIX століття вона визначалась як "руська мова", що вносило плутанину у зв'язку з позначенням російської мови подібним прикметником. Через певний період часу визначення "українська мова" поступово закріпилось на всіх українських територіях. 

Впродовж століть українська мова зазнавала утисків і заборон з боку влади, під якою опинялася Україна. Сьогодні українська мова має державний статус.

Кожного року День української писемності та мови відзначається Міжнародним конкурсом знавців української мови ім. Петра Яцика. У цей день також проходить  Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, до якого приєднуються і українці за кордоном. Крім перевірки знань, цей диктант покликаний висловити солідарність з усіма, хто любить і шанує рідну мову.   

  

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах