Суспільство  |  18.05.18  |  п'ятниця
 

Сьогодні День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

День пам'яті жертв депортації кримських татар 18 травня своїм рішенням встановила Верховна Рада Криму в 1994 році.

З 18 по 20 травня 1944 року з Криму виселили понад 180 тисяч осіб. За остаточними даними, понад 200 тисяч кримських татар було депортовано. Офіційно влада обґрунтовувала це виселення участю кримських татар у колабораціоністських формуваннях, які підтримували нацистську Німеччину в роки Великої Вітчизняної війни.

Мешканців Криму переселяли в Узбекистан (там "осіло" понад 150 тисяч людей), а також сусідні райони Таджикистану і Казахстану. Невеликі групи людей депортували в Марійську АРСР, на Урал, та в інші регіони РРФСР.

У перші роки заслання багато депортованих померло від хвороб та голоду. Також до 16 тисяч кримських татар загинули під час масштабного голоду в СРСР в період 1946-1947 років.

До 1956 року кримські татари проживали в місцях, куди їх відправили, на положенні спецпоселенців.

Під час перебудови, наприкінці 1980-х років кримські татари почали активний громадський рух за повернення на батьківщину.

У листопаді 1989 року Верховна Рада СРСР прийняла Декларацію "Про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, що піддалися насильницькому переселенню, і забезпечення їхніх прав". Згодом парламент СРСР своїм рішенням створив спеціальну комісію з проблем кримськотатарського народу. У 1990 році було прийнято постанову Ради міністрів СРСР "Про першочергові заходи щодо вирішення питань, пов'язаних з поверненням кримських татар у Кримську область".

Тільки після цього кримські татари почали масово повертатися на півострів.

У 2015 році Верховна Рада прийняла постанову №2493-а про визнання геноциду кримськотатарського народу.

Події травня 1944 року лягли в основу художньої стрічки режисера Ахтема Сейтаблаєва "Хайтарма" ("Повернення"). Також депортації кримських татар була присвячена пісня Джамали "1 944", з якою вона перемогла на пісенному конкурсі Євробачення у 2016 році.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах

Loading...