Суспільство  |  08.01.19  |  вівторок
 

Львівський художник збирає на Різдво триста колядників

За один вечір у помешкані львівського художника Остапа Лозинського зібралось триста колядників. Остап Лозинський каже, що це ті, хто розуміє суть справжнього Різдва.

Запросивши якось друзів до себе на Різдво, львівський художник та іконописець Остап Лозинський, не очікував, що це стане традицією. Друзі прийшли з вертепом, поколядували і почастувались традиційними різдвяними стравами. З цього часу кожного року 8 січня вже є доброю традицією збиратись на Лисенка у помешкані Остапа Лозинського. Приходять друзі, друзі друзів, а ті приводять ще колядників та вертепи.

Святкування Різдва у кожного українця і, зокрема галичанина, як каже Остап Лозинський, є в крові. Художник розповідає, що змалку він з друзями ходив колядувати, і в його батьківській хаті завжди були вертепи і коляда.

Відсвяткувати коляду в Остапа Лозинського вирішили десять років тому, коли організували проект "Від Романа до Йордана". Тоді це було звичайне святкування Різдва з друзями, знайомими і кількома вертепами.

З роками це стало традицією сходитися восьмого числа на Лисенка до Остапа. і колядувати. Ця традиція гарно прижилася і всі знають, коли і куди потрібно приходити на коляду, хіба що сусідам, як каже Остап Лозинський, все це треба витерпіти. 

Остап Лозинський зазначив, також, що традиція коляди в центральній частині міста відходить, бо всі будинки на кодах і домофонах. Вперше до нього колядники з сусіднього будинку прийшли инулого року, тоді, коли навіть до бабці художника, що живе на вулиці 700-річчя колядники ходять. Фестивалі, святкування, які відбуваються у центрі Львова на Різдво, як вважає Остап Лозинський, не справжні, а комерціалізовані і нецікаві.

Першими на коляду до Остапа приходять переважно його друзі - художники, музиканти, актори. Для них, за словами художника, важлива сама ідея свята — славлення приходу Христа. Остап Лозинський вважає, що колядки — це не просто так прийти і поспівати, а традиція, що є основною ідеєю спільного святкування. Люди, котрі приходять до нього, розуміють сенс свята. 

З гостей, котрі приходять до Остапа на коляду, господар  знайомий з 90% з них. Інші приходять на запрошення його друзів, деколи серед них є іноземці, котрі хочуть побачит, як у Львові святкують Різдво. Завжди приходить декілька вертепів.

Остап Лозинський відзначає вертеп родини Кізлободів, у якому кожного року задіяно мало людей, але вони працюють з масками і показують багатьох персонажів.  Також актуальністю, за його словами, виділяється дитячий вертеп Уляни Горбачевської, наповнений політичними і соціальними діями, які відбуваються в нашому житті.

Близько трьохсот людей, як каже Остап Лозинський, приходило максимально до нього на коляду. Завжди їм платили. Більшість вертепів, за словами Остапа Лозинського,  збирають кошти з певною метою - на церкву, АТО. Грошей ніхто не вимагає, але завжди є вони відкладені для колядників і вертепників.

Вертепи, які приходять на коляду до Остапа, частуються. Для цього Остап Лозинський завжди готує паштети, холодці, пече м’ясо і печиво.

Кожного року Остап з друзями вчать нову колядку, яку мають всі разом заспівати. Акцент роблять на гуцульські колядки через їхню динаміку. Минулого року, каже Остап Лозинський, була колядка "Сам пан у злоті", потім "Летіла муха". Цього року будуть ще дві, які допомагають вивчити музиканти. 

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах