Суспільство  |  04.12.17  |  понеділок
 

Хто і чому почав війну між ГПУ і НАБУ

Після того, як США через Національне антикорупційне бюро занадто близько підібралися до вищих українських керівників, між правоохоронними відомствами почалося протистояння.

Конфлікт між НАБУ, з одного боку, і МВС з ГПУ, з іншого боку, назрівав давно. Національне антикорупційне агентство, створене при безпосередній участі Сполучених Штатів Америки (створення НАБУ було однією з вимог Міжнародного валютного фонду в обмін на транш), забрало собі важливу частину функцій ГПУ, а саме кримінальне переслідування вищих державних чиновників за корупцію.

Серед великих чиновників і депутатів, які стали фігурантами кримінальних справ, ініційованих НАБУ, це глава ДФС Роман Насіров (БПП), впливові депутати Микола Мартиненко, Максим Поляков, Євген Дейдей (всі - Народний фронт), Борислав Розенблат (БПП, довірена особа Петра Порошенка під час президентських виборів 2014 року), нарешті син міністра МВС Олександр Аваков за так звану "справу рюкзаків" та інші.

Така бурхлива діяльність відразу не сподобалася вищим чиновникам, і вже на початку 2016 року Генеральна прокуратура України провела обшук і виїмку документів в НАБУ, що закінчилося бійкою. Слідчі дії стосувалися провадження про незаконне прослуховування телефонів, яке ініціювало НАБУ за заявою СБУ. Після цього глави НАБУ Артем Ситник і ГПУ Юрій Луценко навіть провели спільну прес-конференцію, щоб продемонструвати суспільству, що "все гаразд".

Але після того, як НАБУ затримало сина міністра МВС Арсена Авакова і його колишнього заступника Сергія Чеботаря, почався новий виток конфлікту між правоохоронними органами держави.

Відзначимо, що факт "підконтрольності" Національного антикорупційного бюро Сполученим Штатам вже не приховується від громадськості і навіть став предметом звинувачень між сторонами.

Влітку НАБУ підписала меморандум з Федеральним бюро розслідувань США терміном на два роки. Американці пообіцяли допомогу своїм українським колегам у проведенні розслідувань міжнародного відмивання коштів, хабарництва і корупції. Документ підписали 29 червня директор Бюро Артем Ситник і начальник відділу карного підрозділу ФБР Метью Мун. А ще з лютого 2016 року в НАБУ постійно перебуває представник ФБР, який разом з детективами працює над виконанням міжнародних доручень і контролює їх проходження через компетентні органи США.

Тепер, коли конфлікт між правоохоронцями досяг свого піку, генпрокурор Юрій Луценко звинуватив главу НАБУ Артема Ситника в незаконній діяльності Федерального бюро розслідувань (ФБР) США на території України.

Крім того, всіх агентів НАБУ Луценко оголосив "поза законом".

"Маємо нелегальних агентів, які використовують незаконні методи провокацій, ніхто з них не допущений до держтаємниці, але їм надаються матеріали прослушки НАБУ, що є кримінальним злочином, вони використовують не зареєстровану в Україні техніку для прослуховування, яка завезена контрабандним шляхом, а отримані матеріали вони використовують у своїй роботі",

- зазначив генпрокурор.

У свою чергу, Національне антикорупційне бюро України відкрило кримінальне провадження проти генерального прокурора Юрія Луценка. Його підозрюють в незаконному збагаченні.

Мабуть, саме для того, щоб послабити антикорупційний тиск США через НАБУ на українську владу, було створено Державне бюро розслідувань на чолі з колишнім прокурором зі Львова Романом Трубою, який не проходив люстрацію після Революції Гідності. ДБР спробує перехопити повноваження НАБУ і самостійно вирішувати кого з чиновників переслідувати за корупцію, а кого ні.

Формально, це відомство ще не працює, але вже забрало собі антикорупційні функції ГПУ. З 20-го листопада 2017 роки тільки слідчі ДБР мають право розслідувати злочини, вчинені екс-президентами, вищими держчиновниками, членами Центральної виборчої комісії, депутатами Верховної Ради, керівництвом Генпрокуратури, головою Національного банку, суддями, правоохоронцями.

Таким чином, непідконтрольне президенту та генпрокурору НАБУ спробують відтіснити з цієї області. Чи погодяться на це Сполучені Штати? Навряд чи. У найближчий час керівників ГПУ і НАБУ зберуть разом в США, щоби розібратися у ситуації. Про це повідомив посол України в США Валерій Чалий.

"З сьогоднішнього дня вже тут директор НАБУ Артем Ситник, керівник антикорупційної прокуратури (САП) Назар Холодницький приїде, приїдуть керівники правоохоронних структур, Генеральної прокуратури. Думаю, ми тут в посольстві їх об'єднаємо",

- заявив дипломат в ефірі телеканалу "112 Україна" ввечері в неділю, 3 грудня.

Очікується, що в Вашингтон прилетить заступник генпрокурора Євген Єнін.

Порошенко поки мовчить і ніяк не коментує цю ситуацію.

Далі буде...

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах

Loading...