Суспільство  |  21.10.18  |  неділя
 

21 жовтня народився Пилип Орлик

Сьогодні, 21 жовтня, 345-та річниця від дня народження автора першої української Конституції.

Автор першої української Конституції та гетьман Війська Запорозького у вигнанні протягом 32 років, Пилип Орлик відрізнявся витонченим розумом, дипломатичним талантом, вишуканими манерами та чудовою поезією і публіцистикою, чим захоплювалась європейська політична та мистецька еліти.

Народився Пилип Степанович Орлик у маєтку Косута Ошмянського повіту Віленського воєводства (сьогодні Мінська область, Білорусь), у родині  високородного литовського шляхтича гербу "Новина". Його батько був на службі королюяРечі Посполитої і загинув у польсько-турецькій війні у грудні 1673-го під Хотином. Мати Ірина належала до давнього білоруського роду шляхтичів Малаховських.

Освіта Пилипа Орлика базувалась на єзуїтському колегіумі у Вільні та Києво-Могилянській академії, яку він закінчив у 1694 р. Володів українською, польською, італійською, турецькою, церковнослов’янською та іншими мовами.  Закінчивши навчання майбутній гетьман працював писарем у канцелярії митрополита Київського, у Полтавському полку, старшим канцеляристом Головної військової канцелярії Війська Запорозького, а з 1702 р. – Генеральним писарем гетьмана Івана Мазепи. 

Пилип Орлик був однодумцем Івана Мазепи.  Після поразки у Полтавській битві вони разом вирушили у першу в історії українську політичну еміграцію до Бендер. Через  півроку по смерті Івана Мазепи, Пилип Орлик був обраний  гетьманом України у вигнанні 5 квітня 1710 року.

Головною метою життя гетьмана Орлик було виборення незалежності та єдності України, як сильної держави. У досягненні цієї мети Пилип Орлик бачив протекцію шведського короля та військовий альянс із Османською імперією і Кримським ханством. 

"Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького" - угоду зі старшиною та військом запорожців, відому як Конституція Пилипа Орлика, що є першою українською та однією з перших європейських конституцій, Пилип Орлик створює у 1710 році.

Конституція  обмежувала привілеї гетьмана та старшини, вирівнювала козаків у правах, зберігаючи при цьому окремий статус запорожців. Також згідно Конституції було передбачено політичну незалежність України від Московії та розбудову незалежної української Церкви. Крім того, Конституція вперше запропонувала розподіл влади на окремі гілки -  законодавчої влади, суду, місцевих адміністрацій. Орлик вперше застосовує поняття "вільний народ", який користується самоврядними правами.

Попри діяльність у напрямку творення українського законодавства, Пилип Орллик намагався збройно звільнити Україну з московського ярма. У цій боротьбі Гетьман підписував угоди з Османською імперією, Кримським ханством та королем Швеції Карлом ХІІ, а також підтримки української державності у володарів Франції, Великої Британії, Ватикану, Саксонії, Прусії.

З дружиною Анною Пилип Степанович мав восьмеро дітей. Найвідоміший – син Григорій (Григір), генерал-лейтенант французької армії, розвідник і дипломат, герой Семилітньої війни.

Гетьман Пилип Орлик залишив по собі велику літературну спадщину. Йому належать поетичні книги "Прогностик щасливий", "Алкід Руський", "Гіппомен сарматський", твір епістолярного жанру "Діаріуш подорожній" ("Щоденник"), трактат "Вивід прав України", що є маніфестом до європейських монархів.

У 2011 році у шведському місті  Крістіанстаді було урочисто відкрито пам'ятник Пилипу Орлику. У Києві  одна з центральних вулиць, де розташований пам’ятник гетьманові, носить його ім'я.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах