Все  |  07.02.18  |  середа
 

Стало відомо, хто розпорядився здати Крим без бою

Адмірал флоту Ігор Тенюх, який з 27 лютого по 25 березня 2014 року виконував обов'язки міністра оборони України, дав свідчення у справі про державну зраду Януковича.

Згідно з протоколом допиту, Тенюх підтвердив, що рішення про виведення українських військ з Криму без бою прийняли на засіданні РНБО 23 березня 2014 роки (через тиждень після референдуму). Ініціатори виведення військових частин з кримського півострова  - глава Адміністрації Президента Сергій Пашинський ("Народний фронт) і командувач Національною гвардією України Степан Полторак (зараз - міністр оборони України). Їх активно підтримував прем'єр-міністр України і один з лідерів Євромайдану Арсеній Яценюк ("Народний фронт").

"Після захоплення штабу ВМС на засіданні РНБО 23.03.2014 я доповів обстановку по Криму, про результати розгортання ЗСУ в районі Широкого Лана і жорстко виступив з пропозицією йти на прорив до Криму. У відповідь Сергій Пашинський сказав: "З Міністром все ясно, він хоче війни, заслухаємо інших членів". Відразу ж після мене виступив Степан Полторак, який був командувачем Нацгвардії. Дослівно він сказав: "я пропоную з гордо піднятими прапорами виводити наші частини з Криму". У відповідь я сказав, що краще застрелитися і в такому випадку я готовий подати у відставку негайно".

Згадуючи обставини іншого ключового засідання РНБО, яке відбулося місяцем раніше, 28 лютого 2014 року, Тенюх заявив в протоколі допиту, що всі пропозиції військових з оборони півострова блокувалися Арсенієм Яценюком, на той момент вже призначеним на посаду прем'єр-міністра України.

"Після того, як я озвучив питання про розгортання військ - це викликало велику протидію з боку, перш за все, Тимошенко Ю.В., яка виступила з запереченням про те, що я не розумію всієї ситуації, що це спровокує Росію і що потрібно дивитися не тільки на Крим, а й на всю Україну. Яценюк А.П. підтримував Тимошенко. У своїх запереченнях Яценюк сказав, що це спровокує Росію на повномасштабне вторгнення, а тому він не дасть Міністру оборони розв'язати третю світову війну. Я запитав, подивляться чи хоча б наш план, на що я нічого не почув у відповідь".

Колишній глава Міноборони також підкреслив, що Яценюк також заблокував пропозицію військових направити до Криму спеціальну урядову комісію, яка повинна була врегулювати ситуацію в регіоні. Крім того, він не підтримав пропозицію почати масштабне розгортання військ на півночі, сході та півдні континентальної частини України.

"Я звертав увагу присутніх (глава СБУ - Наливайченко, глава СЗР - Гвоздь, начальник Генштабу - Куцин, міністр внутрішніх справ - Аваков) на те, що необхідно створити урядову комісію, представники якої повинні вилетіти до Криму і звідти керувати процесами, які відбуваються на півострові. В відповідь Яценюк А.П. сказав, що це недоцільно робити, оскільки таких представників заарештують в Криму. Це ще одне свідчення, як фактично здавався Крим і віддавалися його жителі",

- зазначив колишній глава Міноборони.

Як раніше повідомлялося, стало відомо, чому Україна не воювала за Крим. Посол України в Польщі Андрій Дещиця, який на момент анексії півострова був в.о. міністра закордонних справ, дав цікаві свідчення в суді у справі державної зради Віктора Януковича.

Як він стверджує, лідери Євромайдану, які очолили Україну на початку 2014 року, не стали боротися за Крим, тому що хотіли узаконити своє перебування при владі. Згідно з Конституцією, в країні не можна проводити президентські і парламентські вибори, якщо діє військовий стан.  Як свідчить Дещиця, відмовившись від боротьби за Крим, Україна отримала можливість в травні 2014 року вибрати своїм президентом Петра Порошенка в першому ж турі.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах

Loading...