Правила  |  19.05.19  |  неділя
 

Супрун розповіла, як правильно вимірювати тиск

Вона також розвінчала поширені міфи про вимірювання тиску.

Про це Уляна Супрун написала на своїй сторінці в Facebook.

У Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією, 17 травня, виконавець обов'язків міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун розповіла, як правильно вимірювати тиск в домашніх умовах і які показники говорять про необхідність звернутися до лікаря.

За словами Міністра, в Україні кожен 3-й дорослий має підвищений артеріальний тиск. Така ж тенденція спостерігається і в світі. Через високого тиску зростає ризик розвитку мозкового інсульту, інфаркту міокарда, серцевої або ниркової недостатності. У світі підвищений артеріальний тиск викликає близько 7,5 млн смертей щорічно. Це більше 12% від загальної кількості.

Супрун зазначила, що у більшості людей з високим тиском не буває ознак або симптомів, навіть якщо показники артеріального тиску досягають небезпечно високих рівнів.

Уляна Супрун повідомила, що деякі люди в разі підвищення тиску можуть мати головний біль, задишку або носові кровотечі. Але ці ознаки і симптоми не є специфічними і зазвичай не проявляються, поки тиск не досягне важкого або небезпечного для життя рівня. Кожен другий хворий на артеріальну гіпертензію в Україні не знає про свій стан. Більш того, люди знають не лікуються або не контролюють свій тиск

За її словами, регулярне вимірювання артеріального тиску допоможе вчасно виявити проблеми зі здоров'ям на початковому етапі і звернутися до лікаря, а потім уникнути небажаних наслідків.

Відтак, для дорослої здорової людини оптимальним є артеріальний тиск 120/80 мм. За останніми рекомендаціями Європейського товариства кардіологів 2018 року, тиск 140/90 мм рт. ст. і вище є причиною для встановлення діагнозу артеріальної гіпертензії. При вимірюванні тиску в домашніх умовах приводом для звернення до лікаря з метою діагностики артеріальної гіпертензії є показник 135/85 мм рт. ст.

Глава МОЗ також розповіла, як правильно вимірювати тиск в домашніх умовах:

  • робити це потрібно в спокійному місці після 5 хвилин відпочинку, в положенні сидячи і спираючись на спинку стільця, обидві ноги тримати на підлозі;
  • за 30 хвилин до вимірювання тиску не можна курити, вживати каву та інші напої, що містять кофеїн, пити алкоголь і виконувати інтенсивні фізичні вправи;
  • використовувати для вимірювання потрібно манжету відповідного розміру: для більшості людей підходить стандартна (ширина - 12-13 см, довжина - 35 см);
  • манжета повинна бути розміщена на плечі на рівні серця, на 2-3 см вище ліктьового згину, руки повинні вільно лежати на столі;
  • вимірювати тиск варто мінімум двічі з інтервалом 1 хв. і розраховувати середній показник.

Вона зазначила, що слідкувати за тиском потрібно всім, незалежно від віку. Артеріальною гіпертензією хворіють не тільки люди старшого віку. Супрун додала, що останнім часом зростає кількість випадків артеріальної гіпертензії серед дітей та молоді.

Вона також розвінчала поширені міфи про вимірювання тиску:

  • Механічні сфігмоманометри точніше, ніж автоматичні прилади. За словами Супрун, прогрес невпинно крокує вперед, і сучасні автоматичні і напівавтоматичні прилади для вимірювання тиску з манжетою на плече мають високий клас точності і рекомендовані як для професійного, так і для індивідуального використання. Обмеження точності стосуються переважно приладів для вимірювання тиску, які накладаються на зап'ясті.
  • Часто пацієнти, отримуючи різні показники тиску після двох або трьох вимірів, вважають свій "домашній" прилад несправним і навіть приносять його лікаря на перевірку. Глава МОЗ зазначає, що абсолютно нормально отримувати різні результати. Тиск і пульс - дуже мінливі величини, які реагують на різні подразники зовні і всередині організму. Саме тому і рекомендується робити кілька вимірів і визначати середній показник. Якщо сумніваєтеся в справності приладу, варто звернутися не до лікаря, а в пункти сервісного обслуговування - це потрібно робити раз на рік.
  • Поняття "робочого тиску". Деякі люди називають високий тиск своїм нормальним станом, оскільки у них немає скарг і негативних відчуттів. Але це не означає, що лікуватися не потрібно.

Уляна Супрун зазначила, що українські пацієнти з серцево-судинними захворюваннями можуть отримувати необхідні ліки безкоштовно або з невеликою доплатою за програмою "Доступні ліки", і при наявності електронного рецепта від сімейного лікаря препарати видадуть в будь-якій аптеці, яка бере участь в національній програмі.

Вона підкреслила, що артеріальну гіпертензію важливо вчасно виявити і лікувати. Іноді цю хворобу називають німим вбивцею - при відсутності значного дискомфорту і болю постійно підвищений тиск справляє негативний вплив на серце, судини і нирки. Супрун порадила регулярно відвідувати лікаря. Лікар може виміряти тиск, а якщо він підвищений, порадить, як діяти у цьому випадку та які ліки приймати.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах