Політика  |  16.01.18  |  вівторок
 

Закон про "реінтеграцію Донбасу": якими будуть наслідки

Сьогодні, 16 січня, Верховна Рада розглядає законопроект, який може покласти край Мінським угодами і спровокувати новий виток військового конфлікту на Донбасі.

Смерть Мінських угод

Законопроект, який депутати називають "Про реінтеграцію Донбасу", викликав запеклі суперечки ще восени минулого року, коли він з'явився в парламенті перший раз. У цьому документі Росія відкрито називається "країною-окупантом" (а не лише агресором), а самопроголошені органи управління в Донецьку і Луганську - "окупаційними адміністраціями". Такий законодавчий крок повністю анулює Мінські угоди, на виконанні який наполягає Захід. Адже згідно з ними, сепаратисти повинні бути помилувані, в окремих районах Донецької і Луганської областей проведені місцеві вибори згідно з українським законодавством, а потім цій регіон повинен отримати особливий автономний статус. Якщо ж закон "Про реінтеграцію Донбасу" приймуть, то ця територія офіційно буде оголошена окупованою, отже на виборах і амністії буде поставлений хрест. Відзначимо також, що самого терміну "Мінські угоди" в цьому законі немає.

Війна чи не війна?

Минуло вже чотири роки з початку російської агресії, проте досі багато очевидних фактів наші політики не називають своїми словами. Наприклад, більшість представників української влади говорить про війну з Росією, але при цьому війна офіційно не оголошена, а в Україні не введений військовий стан. Більш того, досі діє Договір про дружбу, співпрацю і партнерство між Російською Федерацією і Україною, підписаний в 1998 році, який офіційний Київ не збирається розривати.

У результаті, виникає правова колізія. Конституція України забороняє застосовувати Збройні сили, тим більше важке озброєння, на своїй території без військового стану. В умовах антитерористичної операції (АТО) законодавчо дозволене лише застосування сил МВС і СБУ. Однак, вже чотири роки на Донбасі повноцінно ведуть бойові дії українські військовослужбовці, не маючи при цьому нормального правового захисту.

У законі "Про реінтеграцію Донбасу" цю колізію спробували усунути. Згідно з ним, саме армію на чолі з штабом ЗСУ визнають головною силою на Донбасі, а не штаб АТО, яким повинні формально керувати МВС і СБУ. Відповідно сам термін АТО також скасують, а поліцію, Національну гвардію і спецслужби на Донбасі підпорядкують ЗСУ.

Більше прав військовим

Закон може надати більше прав українським військовослужбовцям в зоні конфлікту. Вони зможуть без рішення суду, на свій розсуд проводити обшуки в житлових будинках цивільних осіб, зупиняти транспорт, контролювати лінію зіткнення, зокрема торгівлю і гуманітарні вантажі.

Якими будуть наслідки

Очікується, що цей закон різко розкритикують в США і особливо в Євросоюзі, тому що кураторами "Мінська" є глави Франції і Німеччини, а сама угода визнана всіма провідними країнами світу та закріплена резолюцією Ради безпеки ООН.

Закон "Про реінтеграцію Донбасу" фактично списує всі зусилля Заходу в утиль. Якщо закон набере чинності, в очах США, ЄС і ООН саме Україна буде ініціатором розриву Мінських угод, а стримуючого аргументу для мирного вирішення військового конфлікту на Донбасі вже не буде.

Депутати повинні бути готові до того, що Україна опиниться один на один з противником без явної підтримки країн Заходу. Чи готові вони до війни, а не лише "антитерористичної операції"? Чи готові до реального розриву всіх зв'язків з Росією, зокрема торговельних і дипломатичних, а не лише фіктивних розмов про "країну-агресора" на тлі зростання рівня торгівлі з РФ і чинний Договір про дружбу і співробітництво? Чи готові вони нести відповідальність за кожен свій крок і відмовитися від свого комфорту заради країни?

Це дуже складний вибір, від якого залежить доля України і кожного її громадянина.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах

Loading...