Політика  |  11.01.18  |  четвер
 

Україну потряс новий офшорний скандал

Через арабський телеканал "Al Jazeera" в мережу потрапили подробиці крадіжки так званих "грошей Януковича", про конфіскацію яких навесні 2017 року рапортував Юрій Луценко.

Трохи історії

Нагадаємо, що перша інформація про велику суму грошей (1,42 млрд доларів), яку екс-президент України Віктор Янукович за допомогою свого оточення вивів в офшори, з'явилася восени 2014 року. Тоді українському суспільству пообіцяли, що гроші обов'язково повернутися до державного бюджету. Навесні 2016 року Краматорський міський суд прийняв рішення про конфіскацію цих коштів. Тоді ж Генеральний прокурор України Юрій Луценко рапортував про те, що гроші оточення Віктора Януковича в повному обсязі повернулися. Відзначимо, що рішення суду було строго засекречено Генеральною прокуратурою України і всі спроби отримати цей документ з боку журналістів і юристів закінчилися невдачею.

Про що йдеться в рішенні суду

Арабський телеканал "Al Jazeera" опублікував це рішення, яке відразу ж викликало великий скандал в українському суспільстві. Згідно з цим 100-сторінковим документом, виводом державних грошей в офшори займався олігарх Сергій Курченко, який зараз переховується в Росії. Робив він це через групу компаній, що здійснювала відмивання коштів як в Україні, так і в РФ. Державні гроші викрадалися, в основному, в енергетичній та банківській сферах.

За допомогою цих махінацій оточення Януковича заволоділо 13 млрд грн (при старому, "дореволюційному" курсі долара). Ці гроші виводилися на підконтрольні фірми, зареєстровані в офшорних зонах: Кіпрі, Панамі, Белізі і там осіли на рахунках десяти офшорів:

 • Foxtron networks limited,
 • Katiema enterprises limited,
 • Loricom holding limited,
 • Wonderbliss LTD,
 • Quickpace LTD,
 • Sabulong trading LTD,
 • Kviten solution limited,
 • Baleingate finance LTD,
 • Akemi management LTD,
 • Opalcore LTD.

Потім, в листопаді-грудні 2013 року (на початку Євромайдану), вісім з десяти цих офшорних фірм перевели ці гроші на рахунки "Ощадбанку" і через фінансову компанію ICU купили на них цінні папери - валютні облігації внутрішньої державної позики України. Таким чином, ці офшорні фірми (а значить той, хто ними володіє) стали фактично кредиторами України з "чистою фінансовою історією". Цінні папери тепер можна було продати кому завгодно. Крім того, на них нараховувалися відсотки.

Кому належить компанія ICU і чим вона займається

Найбільша сенсація, яка стала відома, завдяки публікації рішення суду через арабський телеканал - це участь в цій злочинній схемі фінансової компанії ICU. Саме вона під час Революції Гідності на вкрадені Курченком і виведені через офшори гроші скуповувала державні облігації України.

Засновником ICU є Валерія Гонтарєва, яку в червні 2014 року Президент Петро Порошенко призначив главою Національного банку. Після свого призначення Гонтарева продала свою частину ICU установчому директору Макарові Пасенюку. Цікаво, що саме Пасенюк і фінансова компанія ICU займалися передачею корпорації "Roshen", яка належить Президенту України, у "сліпий траст".

Відзначимо, що інші представники компанії ICU також зайняли високі пости в новій владі після Революції Гідності. Володимир Демчишин став міністр енергетики та вугільної промисловості України, Олександр Животовський очолив Національну комісію регулювання зв'язку та інформатизації, а Дмитро Вовк - Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (яка займається комунальними тарифами).

Представники компанії ICU заперечують змову з власниками офшорів і не бачать криміналу в своїх діях. В опублікованому рішенні Краматорського суду також нічого не говориться про те, що компанія ICU порушила закон.

"Не було нічого незвичайного в тому, що ICU виступила в ролі брокера в угоді з державними облігаціями, будучи лідером на цьому ринку",

- заявили представники компанії.

Свою участь також заперечувала сама Валерія Гонтарєва ще у 2016 році.

"Зараз деякі політики звинувачують мене у сприянні виведенню коштів "злочинною владою". Вважаю таке звинувачення нісенітницею, адже ці кошти не виводилися за кордон, а інвестувалися у внутрішній державний борг – це пряма позика державному бюджету, яку державі, у разі прийняття закону про спецконфіскацію, не потрібно буде повертати. Принагідно хочу зауважити, що моя практична діяльність у компанії ICU головним чином була спрямована на управління активами. Я не мала відношення безпосередньо до брокерської діяльності про що, до речі, добре відомо усім професійним учасникам ринку",

- заявила глава НБУ.

Хто злив інформацію?

Як відзначають більшість експертів, арабському телеканалу нецікава Україна і її офшорні скандали. "Al Jazeera" є лише рупором, за допомогою якого зацікавлені особи опублікували документи, які викликали цей скандал. Можна було б говорити про втручання Росії, але проблема в тому, що телеканал "Al Jazeera" складно звинуватити в "роботі на Кремль". Це ЗМІ контролюється Заходом, зокрема фондом "Open Society Foundation", що належить відомому американському мільярдеру Джорджу Соросу. Відповідно злити таку інформацію через телеканал без відома США було б неможливо.

Екс-депутат Олександр Онищенко, який зараз переховується в Великобританії і чиє ім'я також фігурує в цьому розслідуванні, стверджує, що інформацію телеканалу злило Національне антикорупційне бюро України (НАБУ). 

Такої думки дотримуються більшість незалежних експертів в Україні. Вони припускають, що таким чином НАБУ, яке щільно співпрацює з ФБР США, спробувало легалізувати рішення Краматорського суду, щоб потім використовувати його як офіційний доказ в одному зі своїх розслідувань. В іншому випадку, гриф секретності, що наклала Генеральна прокуратура, не дозволив би цього зробити.

Відзначимо, що між НАБУ і ГПУ недавно розгорівся конфлікт, в який довелося втрутитися навіть Державному департаменту США, Світовому банку, керівництву МВФ і лідерам Євросоюзу. Всі вони вимагали припинити державний тиск на антикорупційні органи в Україні.

Також нагадаємо, що Державний департамент США офіційно заявляв, про свою роль в розслідуванні справи "грошей Януковича".

А вчора, крім розслідування телеканалу "Al Jazeera", в США була опублікована стаття старшого наукового співробітника Центру Євразії організації "Атлантична рада" Діани Френсіс. Ця організація в 2014 році відзначила Петра Порошенка нагородою "Громадянин Світу". Але тепер її представник в ультимативній формі від імені "західних партнерів" озвучив Президенту України ряд вимог, які він повинен виконати до 2019 року.

 • По-перше - відкликати і переглянути свій законопроект про Антикорупційний суд, дозволивши цьому органу діяти незалежно, "як цього вимагають українці і західні донори".
 • По-друге, припинити атаки на Національного антикорупційного бюро України (НАБУ).
 • По-третє - зняти недоторканність з депутатів Верховної Ради.
 • По-четверте, заборонити політичну пропаганду на телебаченні напередодні виборів 2019 року, "щоб нівелювати вплив олігархів".

"У Порошенка мало часу. Антикорупційний суд повинен бути створений негайно, до весни 2019 року мають бути винесені рішення як мінімум за трьома резонансними справами, відкритим Національним антикорупційним бюро України",

- заявляє Френсіс.

В іншому випадку, як пише автор, в Україні може початися нова революція, яку обіцяє підтримати Захід.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах

Loading...