Політика  |  11.08.18  |  субота
 

Туреччина пропонує сусідам відмовитися від долара

Таку пропозицію Туреччина зробила всім своїм головним торговим партнерам, зокрема Україні, а також конкурентам США - Росії та Ірану.

Про це пише Комерсант. 

Президент Туреччини Реджеп Таіп Ердоган амбітно заявив, що Анкара не сприймає економічний світопорядок, за якого національні банки практично всіх країн світу залежать від американської валюти і в будь-який момент можуть потрапити під тиск санкцій, якщо цього захоче США. Глава держави зазначив, що якщо Європа забажає позбутися долара, то Туреччина піде на зустріч і буде аналогічно вести торгівлю в національній валюті.

"Ті, хто намагається звести рахунки з Туреччиною і наносять удар нижче пояса, повинні пам'ятати, що в світі немає жодного політика і жодної країни, які домоглися б успіху, проводячи ворожу політику щодо Анкари",

- цитує агентство Anadolu слова Ердогана.

У першу чергу такий агресивний економічний наступ Туреччини на інтереси США відбувається на фоні нещодавного падіння ліри, обумовленим американськими санкціями. Анкарі так і не вдалося домовитися з Дональдом Трампом з приводу зняття старих санкцій. Більш того, Сполучені Штати прийняли рішення підвищити мито на імпорт турецької сталі та алюмінію, що викликало обвал національної валюти в Туреччині на рекордні 14%.

Це не перший політичний конфлікт Туреччини і США за всю історію, проте цього разу він ризикує бути одним з наймасштабніших. Загальне охолодження у відносинах країн пов'язане здебільшого з політикою Ердогана, який після спроби військового перевороту в країні призупинив процеси лібералізації та почав гнути свою, практично нео-османську, лінію, яка йде врозріз з інтересами США та НАТО на Близькому Сході. Зокрема це викликано обставинами, за яких країни не можуть не вступати в конфронтацію. Наприклад держава Курдистан на півночі Сирії є вкрай незручним утворенням для Ердогана, оскільки вона є загрозою турецькому суверенітету. Уже багато років Анкара бореться з сепаратистськими курдськими рухами на півдні країни, тому будь-яке посилення курдів, а тим паче створення національної держави, прямо суперечить їхнім інтересам. У січні цього року Туреччина розпочала військову кампанію проти Курдистану і все б нічого, але курди є основним союзником Сполучених Штатів у сирійському конфлікті.

Також не таємниця, що Ердоган тимчасово призупинив свій курс на Європу і ліберально-демократичні цінності у внутрішній політиці. Після спроби перевороту він тільки посилив свою владу, створивши щось на кшталт диктатури, тому з боку ідеології Туреччині теж не по дорозі зі Сполученими Штатами.

Але за законами світової політики, якщо відносини з однією країною псуються, то з іншого абсолютно навпаки - налагоджуються швидкими темпами. Так ми можемо спостерігати, що Туреччина потрохи починає загравати з Росією та Іраном - головними конкурентами США на Близькому Сході. І якщо з Росією все приблизно зрозуміло, то заяви Ердогана з приводу торгівлі національною валютою щодо Ірану виглядають трохи лукаво, адже Туреччині уже заборонено торгувати доларами з цією країною, бо це є частиною економічних санкцій проти Ірану. Проте Анкара абсолютно не гребує купувати іранський газ за ліри і за допомогою різних видів бартеру. Більш того, турецькі міністри таємно підтримували іранського бізнесмена Реза Зарраба, допомагаючи відмивати долари і тим самим обходити санкції США.

З усього цього виходить, що Туреччина всерйоз має намір стати гегемоном на Близькому Сході подібно до Османської імперії, тому всіма силами в першу чергу намагається позбутися від "повідця" Сполучених Штатів, а, як відомо, саме долар є головним важелем впливу США на своїх союзників. Отже, якщо ідея з торгівлею національною валютою знайде своїх шанувальників в особі провідних європейських та близькосхідних держав, то існуючий світопорядок дійсно може похитнутися.

Нагадаємо, що Туреччина оголосила протест проти американських санкцій. Зовнішньополітичне відомство Туреччини оголосило протест проти рішення про введення санкцій Міністерством фінансів США.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах