Політика  |  21.01.20  |  вівторок
 

[Deutsche Welle] "Маленька диявольська країна" - Чому Албанія викликає гнів Ірану

Член НАТО Албанія стурбований своєю безпекою після загострення конфлікту між США та Іраном. Що стосується маленької балканської країни з великими конфліктами у світі?

"Є невелика, але диявольська європейська країна, в якій американці змовляють зрадників Ірану проти Ісламської Республіки".

Ці слова вимовляв не хто інший, як духовний і державний лідер Ісламської Республіки Іран, аятолла Алі Хамені. Незабаром після того, як на початку січня 2020 року іранський генерал Гассем Солеймані був вбитий американським безпілотником.

Країна, про яку говорить Хаменей і яка стала осередком міжнародної політики в розпал загострення конфлікту між США та Іраном, - Албанія. Уряд країни-члена НАТО на Балканах вітав вбивство Солеймані негайно після цього. Незабаром після цього уряд вислав двох іранських дипломатів у столицю Тирану через діяльність, несумісну з їх дипломатичним статусом.

США та Албанія - "непохитний союз"

Але що стосується маленької Адріатичної країни з великими конфліктами у світі? Ця історія налічує кілька років і пов'язана з членами так званого Мохехедін-е-Хал (МЕК). Ця іранська організація, яку здебільшого називають "Народними моджахедами", тривалий час діяла із сусіднього Іраку проти ісламістського режиму в Ірані.

Оскільки життя членів МЕК все більше загрожує ракетними атаками Ірану після падіння Саддама Хусейна - керівництво в столиці Ірану Тегеран розглядає МЕК як терористичну організацію - американці, об'єднані з опонентами режиму, роками намагаються знайти місце для проживання. Зрештою, країна НАТО Албанія, найбільш лояльний союзник Сполучених Штатів на Балканах, погодилася прийняти понад 3000 прихильників МЕК.

Після гуманітарної угоди між албанським та американським урядами у 2013 році вони були переселені до Албанії. Прийняття було частиною "стійкого союзу зі Сполученими Штатами",

- заявив прем'єр-міністр Албанії Еді Рама у відповідь на загрозу Хаменея минулого тижня.

Рама розглядає прийняття народних моджахедів як ризик для своєї країни - але також як "ризик, який шанує Албанію та продовжує албанську традицію". Це означає захист євреїв в Албанії під час Другої світової війни, жоден з яких не був переданий гітлерівцям.

Народні моджахеди ніде не відчувають себе в безпеці

Сьогодні народні моджахеди живуть у великому, добре забезпеченому таборі поблизу Адріатичного міста Дуррес, менш ніж за 30 кілометрів від Тирани. Після того, як Іран погрожує відплатою за вбивство Солеймані, вони бояться. Заходи безпеки навколо табору значно посилилися. Юридичний радник МЕК в Албанії Бехзад Саффарі повідомляє Deutsche Welle, що народні моджахеди ніде не можуть почувати себе в безпеці.

"Нам загрожує терор іранського режиму в усьому світі. Посольство Ірану в Тирані та посольства в інших європейських столицях є центрами терористичних операцій цього режиму",

- сказав Саффарі.

Німецькі органи безпеки також підтвердили, що його організація є об'єктом іранського шпигунства.

Представники МЕК вітають висилку іранських дипломатів у Тирану.

"Це сміливий і гідний крок у боротьбі з тероризмом та захистом національної безпеки Албанії. Він також захищає іранських дисидентів у вигнанні",

- сказав Саффарі.

Наслідки для безпеки Албанії

Прийом народних моджахедів в останні роки неодноразово призводив до напруженості між Албанією та Іраном. Наприклад, у жовтні 2019 року албанська поліція розкрила терористичний осередок, підконтрольний режиму в Тегерані. Їх мета: організувати теракти проти МЕК на Балканах. Поліція Албанії розглядає групу як частину "Quds" (арабською для Єрусалиму), що називається елітними військами Іранської революційної гвардії.

"Все більш конкретна загроза для Албанії з боку іранського режиму, - каже албанський експерт з питань безпеки Редіон Кіріазі, - особливо через індивідуальні кібер-терористичні атаки. Іран має в цьому відношенні стабільний і доведений потенціал. Ці атаки можуть бути здійснені на території Албанії, але також і в інших країнах, де албанські солдати входять до складу міжнародних військ, особливо на Близькому Сході чи Середній Азії ",

- сказав Кіріазі в" Дойче велле ".

Такі дії загрожують не лише Албанії, а й усім Балканам, каже радник МЕК Саффарі:

"У довгостроковій стратегії Ірану Балкани є воротами для ісламського фундаменталізму та тероризму в Європі".

Американський генерал Майкл Барберо заявив на конференції з безпеки в Тирані на початку січня, що Албанія повинна бути пильною, оскільки будь-який союзник США може потрапити в центр уваги Ірану. Він запевнив країну підтримкою США та НАТО:

"Альянс відповість на будь-який напад проти будь-якого з його членів".

Про це повідомляє www.dw.com

 
 

Коментарі (0) перегляди: 699

 

Популярні новини на інших новинних ресурсах