Політика  |  19.08.18  |  неділя
 

Про що наодинці говорили Ангела Меркель та Володимир Путін?

Світові лідери обговорили ряд важливих питань, які зокрема стосуються України.

З самого початку від візиту Путіна ніхто не чекав якихось нових рішень або несподіваних заяв. За словами Меркель, це скоріше була робоча зустріч, на якій глави держав повинні були поставити всі крапки над "і" в ряді багатьох політичних та економічних питань. Це дійсно необхідно, тому як світова політика переживає початок нового періоду в міжнародних відносинах. Мова йде про конфронтацію Росії і Західного світу. Якщо кілька років тому сторони не були готові йти на поступки майже в усіх політичних та економічних питаннях, то останнім часом ЄС переживає щось на кшталт розколу: одні висловлюються за продовження санкцій проти РФ, а інші вважають, що вони в першу чергу б'ють по економіці Заходу, тому виступають за їх скасування. Звичайно, скасування санкцій означає, що європейській спільноті необхідно знайти компроміс по ряду питань, особливо тих, що стосуються України. Не останню роль в цих відносинах грає і США, які хочуть підібрати під себе європейські ринки та зберегти прихильність ЄС, а значить вони будуть робити усе, щоб відносини Заходу і Росії не були занадто теплими. З одного боку, спроби знайти компроміс - це по дійсно демократичний підхід, адже всі вже втомилися від нагнітання міжнародної напруги, з іншого - ніхто не знає, чим це закінчиться для України. Багато політологів чекають "злив" нашої держави західними партнерами, проте у нашу підтримку досі неухильно вступають Сполучені Штати, про це свідчить хоча б державний бюджет США, де постійно виділяються гроші на підтримку безпеки в Україні.

Так про що ж говорили Путін і Меркель наодинці цілих 3.5 години?

"Північний потік-2"

Дуже важливим з боку Німеччини є визначитися зі ставленням до проекту "Північний потік-2", який з кожним кварталом усе ближче підбирається до берегів Європи. Російський газопровід, який будується в обхід нашої країни, повинен стати вигідним проектом, який дозволить відмовитися від транзиту газу через Україну. А оскільки Україна заробляє на транзиті газу до 3 мільярдів доларів на рік, то це дуже потужний удар по вітчизняній економіці. І ось на цьому моменті політики та бізнесмени Німеччини розділилися у своїх думках. Влада вважає, що "Північний потік-2" - це політичний інструмент тиску на Україну, тому його не можна підтримувати, а підприємці одноголосно виступають за те, що це дуже вигідний проект в економічному сенсі. Більш того, переважна більшість німецьких експортерів висловилися за скасування санкцій проти РФ, про це свідчить опитування, проведене напередодні зустрічі Меркель і Путіна між членами німецько-російської торгової палати. 94% респондентів висловилися за скасування санкцій. При цьому 37% виступили за негайне зняття санкцій, а 57% - за поступове. На думку глави палати Маттіаса Шеппа, нові санкції проти Росії сильно вдарять по німецькому бізнесу.

Навіть не дивлячись на скептичну позицію влади, російській компанії "Nord Stream-2" практично всі країни видали дозвіл на прокладку труби по шельфу Балтійського моря. Єдина країна, яка відмовила в реалізації цього проекту на своїй території - це Данія, і зробила вона це з екологічних причин, пов'язаних з місцевими законами. Втім, це не зупинило росіян, вони швидко вигадали новий план проекту в обхід Данії, отдже будівництво "Північного потоку-2" в 2019 році наразі неминуче.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель, схоже, вирішила задовольнити обидві сторони, заявивши на прес-конференції, що "Північний потік-2" може функціонувати, однак Україна повинна зберегти статус транзитера. На це Путін відповів, що головне - це щоб транзит газу через Україну був вигідний і відповідав всім економічним вимогам.

"Я знаю з цього приводу позицію федерального канцлера, яка постійно цю тему піднімає. Хочу зазначити, що головне - щоб цей транзит український, він традиційний для нас, відповідав економічним вимогам, був економічним у всіх сенсах цього слова",

- резюмував Путін.

Тим часом США всіма силами виступають проти "Північного потоку-2". Ще задовго до зустрічі лідерів, Дональд Трамп мав зустріч з представниками німецької влади, де дорікнув їм з приводу того, що вони торгують з агресором. Зрозуміло, що президент США в першу чергу захищає свої інтереси, адже йому потрібні європейські енергетичні ринки для поставок американського скрапленого газу, тому заради досягнення цієї мети будуть застосовуватися всілякі політичні інструменти. Адміністрація президента США вже приготувала новий пакет санкцій проти проекту "Північний потік-2", які орієнтовно вступлять у силу за декілька тижнів. Утім, прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що можливість тиску з боку Вашингтона на зустрічі не обговорювалася.

Донбас

Як і раніше, у питаннях ситуації на Донбасі йде велика пробуксовка процесу і акцент на дотриманні мінських домовленостей, яких, звичайно, ніхто не дотримується. Канцлер Ангела Меркель висловила надію, що їм все ж таки вдасться припинити військові дії з першого вересня і вдатися до нової спроби перемир'я. Міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маасу додав, що Берлін хоче надати нової динаміки Мінському процесу.

"Я налаштований оптимістично, і що у нас є шанс для проведення миротворчої місії ООН",

- сказав він

При цьому політик зазначив, що тільки при дотриманні мінських домовленостей можна говорити про обговорення зняття санкцій з РФ.

Близький Схід

Окремо глави держав обговорили ситуацію в Сирії і ядерну програму Ірану. Німецький канцлер почала бесіду з того, щоб не допустити гуманітарної катастрофи в Ідлібі, де хоча військових дій поменшало, все одно мир не було встановлено. Берлін вважає, що корінь проблеми криється на політичній площині, тому сирійцям необхідно зробити конституційну реформу і, можливо, провести вибори. Володимир Путін же наполягав на тому, що необхідно відновити базову інфраструктуру міст для того, щоб біженці з Сирії могли повернутися до своїх домівок. За словами глави РФ, у першу чергу йшлося про біженців у Лівані, Йорданії і Туреччині, яких у сукупності налічується близько п'яти мільйонів.

Також лідери обговорили ядерну угоду з Іраном, з якої напередодні вийшов Президент США Дональд Трамп. Нагадаємо, що згідно з цією угодою Іран має право на ядерну діяльність, однак за нею пильно спостерігатимуть експерти МАГАТЕ (Міжнародне агентство з атомної енергії), щоб іранська ядерна програма носила виключно мирний характер. В обмін на це західні країни будуть поступово знімати санкції з ісламської Республіки. Сполучені штати вийшли з угоди, пославшись на те, що вона більше не вигідна американській стороні, однак угода продовжить дію, тому що її не може бути денонсовано з виходом лише однієї країни.

Володимир Путін і Ангела Меркель переконалися в тому, що жодна сторона не збирається виходити з цієї угоди, хоча, зі слів канцлера, дії Ірану останнім часом викликають занепокоєння.

Підсумки

І хоча довга зустріч лідерів Німеччини і Росії не принесла ніяких нових рішень, вона пролила світло на безліч важливих політичних та економічних питань. Тепер влада країн, знаючи позицію своїх сусідів із питань, викладених вище, може чітко сформулювати свою позицію та лінію захисту своїх інтересів. Як бачимо, чимале значення ця зустріч мала і для України, тому, можливо, саме після цих переговорів внесеться ясність у питання транзиту газу, статусу "Північного потоку-2", ну і сподіваємося на ще одну спробу сторін забезпечити мир на Донбасі, все ж таки по динаміці переворів, сторони все ближче і ближче до компромісу, а для нашої країни це в першу чергу буде означати наближення до справжніх мирних переговорів та початок кінця війни. 

Також варто відзначити, що Меркель обіцяла обговорити з Путіним "права людини". Яка саме була тема для обговорень вона не уточнює, але є ймовірність, що мова йшла про українського політв'язня Олега Сенцова. Принаймні напередодні зустрічі, в Буднестазі, від канцлера зажадали, щоб вона вплинула на президента РФ Володимира Путіна у вирішенні цієї проблеми. 

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах