Політика  |  17.04.18  |  вівторок
 

Північний потік-2: Чому ЄС так умовляє Україну і чим це загрожує

Україна відчайдушно чинить спротив будівництву російського газопроводу, але її старання розбиваються о скелю європейського прагматизму під назвою "Нічого особистого, лише бізнес".

Кілька днів тому Президент України Петро Порошенко їздив до Німеччини для зустрічі з канцлером цієї країни Ангелою Меркель. У нього було дві головні цілі - обговорити майбутню миротворчу місію ООН на Донбасі і спробувати умовити Німеччину відмовитися від будівництва газопроводу "Північний потік-2". У результаті, Президенту вдалося домогтися, щоб Меркель заявила про необхідність збереження частини газового транзиту територією України. Однак, вона дала чітко зрозуміти -  будівництво транзитної газової лінії з Росії до Німеччини вже не зупинити. Для України ця проблема є надзвичайно важливою. Спробуємо розібратися в її причинах і можливих наслідках.

Навіщо Німеччини і особисто Меркель "Північний потік-2"

Почнемо з того, що економіка Німеччини є найпотужнішою в Європі і однією з найсильніших у світі. Ця країна має найбільш розвинений ринок в Євросоюзі, залишивши позаду Францію і Великобританію. Крім того, вона посідає четверте місце у світі по об'єму номінального ВВП, пропустивши вперед лише таких виробничих монстрів як США, Китай і Японію. Досить сказати, що майже третина всієї економіки Єврозони (28%) припадає на частку Німеччини.

На тлі інших країн Євросоюзу, які переживають кризу (економічний спад, Brexit і так далі), ФРН стабільно і швидко розвивається. Саме тому, позиції канцлера цієї країни Ангели Меркель поки виглядають солідно. Нагадаємо, що вона керує Німеччиною з 2005-го року. Її чотири рази обирали головою уряду і неодноразово визнавали одним з найвпливовіших політиків у світі.

Головна відмінність Меркель від, наприклад, президента Франції Еммануеля Макрона або прем'єра Британії Терези Мей, це вміння вести самостійну гру, опираючись гегемонії США. Адже навіть така наддержава змушена визнавати статус найсильнішої країни Євросоюзу.

Щоб Німеччина і далі розвивалася високими темпами і могла на рівних розмовляти з іншими світовими державами, їй потрібна максимальна політична нейтральність і подальше зростання економіки - основою якої є дешеві енергоносії.

Чому "Північному потоку-2" бути

Давайте зізнаємося чесно, хіба вигідно Німеччині імпортувати газ територіями кількох країн (кожна з яких додасть до вартості свою націнку за транзит) або ж вона може отримати цей енергоносій безпосередньо від постачальника, а потім продавати надлишки газу своїм сусідам? Звичайно, Німеччина вибрала другий варіант, лише тому, що він принесе їй великі гроші і розвиток економіки.

Тому, всі заяви пані Меркель про підтримку України і необхідність зберегти транзит газу її територією до Європи, не більше ніж політична ввічливість. Нею Німеччина сором'язливо прикриває свої реальні грошові інтереси.

Згідно зі статистикою консалтингової фірми Wood Mackenzie, поставки російського газу до Німеччини зараз складають 40% від усього імпорту. У найближчі роки, зокрема після запуску "Північного потоку-2", цей обсяг перевищить 50%.

Іншими словами, більше половини найпотужнішої економіки Євросоюзу залежатиме від російського газу. Це занадто ласий шматок, щоб від нього відмовитися на користь "політичної солідарності" і "загальноєвропейських цінностей".

Саме тому Німеччина офіційно відмовилася брати участь в атаці США проти Сирії, яку так охоче підтримали Великобританія та Франція. Їй не потрібен конфлікт зі своїм енергопостачальником.

І саме через це в четвер, 12-го квітня, в Берліні, під час спільної прес-конференції з канцлером Німеччини Ангелою Меркель, прем'єр-міністр Данії Ларс Лекке Расмуссен прямо сказав, що не може заборонити будівництво "Північного потоку-2", а лише відстрочити його. Що стосується самої Німеччини, то вона вже видала всі  дозволи для монтажу газопроводу в своїх територіальних водах. Також будівництво дозволила Фінляндія. Росії залишилося отримати необхідні документи тільки від Данії (яка стверджує, що заборонити будівництво не може) і нейтральної Швеції, яка не є членом ЄС і НАТО, тому буде діяти тільки в своїх інтересах.

Транзит Україною збережеться, але він буде мінімальним

Канцлер Німеччини у присутності Петра Порошенка пообіцяла Україні, що доб'ється збереження транзиту газу в Європу українською територією. Більшість вітчизняних ЗМІ миттєво подали цю новину, як дипломатичну перемогу Президента. Але насправді ці обіцянки виглядають не більше, ніж спробою змусити Україну заспокоїтися.

Адже російський "Газпром" ніколи не заявляв, що повністю відмовиться від української газотранспортної системи. Справа в тому, що деякі  споживачі у східній Європі, зокрема в Словаччині, Угорщині та Польщі не можуть отримати газ іншим шляхом і "Газпром" не збирається втрачати цих клієнтів. Більш того, цим же способом Росія продаватиме надалі газ Україні. Адже той самий "європейський" або "ревесний" газ, яким так пишається наш уряд, говорячи про енергетичну незалежність, це надлишки російського транзитного газу, що східноєвропейські країни перепродують Україні за високими цінами. Наприклад, під час недавнього газового конфлікту на початку березня ціни на реверсний газ досягли космічних 1325 доларів за 1 тисячу кубів.

Тобто Німеччина пообіцяла Україні те, що раніше і так було відомо зі слів голови "Газпрому" Олексія Міллера.

"Ми не говоримо про те, що ми повністю перекриємо транзит територією України. Тому що є суміжні держави, є регіони, які розташовані на кордоні з Україною з боку Європи і без сумніву, поставки в ці регіони Європи будуть здійснюватися транзитом територією України. Інша справа, що ці обсяги будуть менш значними. Мабуть, мова може йти про 10-15 млрд куб. м газу на рік",

- заявив він за кілька днів до зустрічі Порошенка з Меркель.

Для порівняння, у 2016-му році транзит російського газу через Україну досягав 82-ох мільярдів кубометрів, у 2017-му році - 93-ох мільярдів кубометрів. Тобто, доходи України від транзиту знизяться майже в десять разів.

Чим ця ситуація загрожує Україні

Крім фінансових втрат від зниження обсягів транзиту газу, можуть виникнути технічні і навіть соціальні проблеми. Таку впевненість висловив експерт з питань енергетики Валентин Землянський.

З його слів, після того, як запрацює "Північний потік-2", вітчизняна газотранспортна система не буде так потрібна як раніше. З чотирьох магістральних газопроводів в строю може залишитися лише один, який транспортуватиме незначні обсяги російського газу в ЄС. А так як газотранспортна система України побудована таким чином, що неможливо відокремити її транзитну частину від споживчої, багато українців можуть залишитися взагалі без газу.

На думку експерта, Україна не готова до такого падіння тиску газу в системі, яка розрахована на великі обсяги від 120 до 140 млрд кубометрів на рік. 

Нагадаємо, що Росія планує запустити "Північний потік-2" в наступному році. Тоді ж в Україні відбудуться президентські і парламентські вибори, які можуть кардинально змінити політичну ситуацію в нашій країні, з огляду на подальше зростання економічної і соціальної кризи.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах

 
 

Останні коментарі

1
e