Політика  |  16.09.18  |  неділя
 

"Нова Партія регіонів": Медведчук і Рабінович об'єднують опозицію

На політичному полі України утворюється новий союз. Чи варто чекати масової консолідації опозиції напередодні парламентських виборів?

13 вересня лідер партії "За життя" Вадим Рабінович заявив, що готовий до об'єднання з "Опозиційним блоком". Але що буде означати консолідація південно-східної опозиції для української політики, як тут замішаний кум Путіна Віктор Медведчук і чому дехто вже заочно обізвав цей союз "Новою Партією регіонів". Спробуємо розібратися.

"За життя" і "Опозиційний блок"

У 2014 році головою партії "За життя" був обраний Вадим Рабінович. У цьому ж році вона у повному складі увійшла до "Опозиційного блоку" разом з іншими партіями, створеними колишніми регіоналами. Однак як політсила "Опозиційний блок" себе не виправдав, ніякою боротьбою проти провладних сил там навіть не пахло, скоріше спостерігалася загальна пасивність і небажання працювати. Саме на цьому підґрунті і стався розкол. 13 травня 2016 року Вадим Рабінович оголошує про вихід своєї партії зі складу "Опозиційного блоку". Головною претензією було те, що депутати з "Опозиційного блоку" недостатньо радикальні в той час, як провладна коаліція встановлює в Раді свої порядки. З цього часу стосунки Рабіновича і ключових осіб "Оппоблока" були вкрай натягнуті. У своїй програмі на каналі "112" він постійно критикував свою колишню партію, і навіть судився з одним з її членів - колишнім главою Адміністрації Президента Януковича Сергієм Льовочкіним. 13-го липня цього року він заявив, що готовий до об'єднання партій "За життя", "Опозиційний блок" і "Відродження", проте зазначив, що ні в якому разі не буде цього робити під керівництвом Юрія Бойка, оскільки це "маріонетка Льовочкіна". В "Оппоблоці" в свою чергу Рабіновича називали "технічним кандидатом Банкової", який потрібен тільки для того, щоб розколоти електорат опозиції на кілька частин і не дозволити досягнути конкретного результату на виборах. 30-го липня 2018 року в партію "За життя" входить відомий український політик Віктор Медведчук, причому робить це досить ефектно. На каналі "NewsOne" (який належить одному з лідерів партії "За життя" Євгену Мураєву) було проведено опитування серед глядачів "Кому б із політиків довірили напрямок "Мир і відносини з СНД". Телеглядачі між Кучмою, Марчуком і Медведчуком обрали останнього і Вадим Рабінович офіційно запросив його в партію. ​​Той погодився і з цього часу риторика партії щодо об'єднань радикально змінилася.

Пропозиція об'єднання

13-го вересня, як уже було сказано вище, Вадим Рабінович запропонував "відмовитися від особистих амбіцій і об'єднатися з усіма, хто виступає за мир в Україні". При цьому, за його словами, його дуже здивувало, що їх об'єднання з "Оппоблоком" викликало такий громадський резонанс, тому що він усього лише виконує волю своїх виборців. Також він похвалився, що глава "Опозиційного блоку" Юрій Бойко не проти цього союзу, і оголосив про амбітні цілі нової політсили. Мабуть, Рабінович вмить забув про те, що колись називав Бойка "маріонеткою Льовочкіна" і як рівно місяць тому програв цьому ж Льовочкіну у французькому суді кругленьку суму. Сам Льовочкін зазначив, що ОП завжди виступав за злиття з іншими опозиціонерами, тому не проти союзу з Рабіновичем і заявив, що готовий відмовитися від конфліктів і особистих амбіцій заради спільної справи. Очевидно, що політики помирилися і більше не мають один до одного претензій, проте що ж все таки стало каталізатором переговорного процесу між, здавалося б, непримиренними політичними силами?

Роль Віктора Медведчука

Відразу після вступу Медведчука в партію "За життя", стало відомо про його наміри брати участь у парламентських виборах в 2019 році. Раніше він заявляв, що йому близькі ідеї обох опозиційних партій, тому логічно припустити, що він сприятиме їх примиренню і злиттю під єдиною партією, яку він сам зможе контролювати. Цим можна пояснити потепління у стосунках Рабіновича і "Опозиційного блоку", оскільки Медведчук далеко не остання людина в колах південно-східних політиків і його думка має величезну вагу. Його політичні амбіції стають все більш явними. На думку екс-президента України Леоніда Кравчука, Медведчук у складі партії "За життя" може максимум розраховувати на декілька місць у парламенті, оскільки він має негативний імідж серед української інтелігенції. Про це знає і сам "сірий кардинал", тому робить усе, щоб до виборів забезпечити собі хорошу репутацію серед виборців. Чого варті тільки його погрози судом творцям фільму "Стус", де ймовірно можуть виставити його в негативному світлі, або постійні вкидання джинсів на підконтрольних телеканалах (джинса - розміщення прихованої реклами кандидата під виглядом авторського матеріалу, - ред). Між іншим медіасила Медведчука одна з найпотужніших в Україні і потребує окремого розгляду в наступному параграфі.

Медведчук і ЗМІ

Люди, які хоч якось стежать за новинами на провідних новинних ресурсах України помітили, що останнім часом Віктора Медведчука стали дуже багато цитувати і просувати як "золотий ключик від миру в Україні" (цитата Рабіновича). Цікавим є той факт, що два найпопулярніших новинних телеканали України по суті належать політсилі "За життя". За даними статистики, найпопулярніші інформаційні канали в Києві - це "NewsOne" і "112". І якщо з першим все зрозуміло (його власник - один з лідерів партії Євген Мураєв), то "стодванадцятий" викликає багато питань, тому як офіційно він записаний на якогось громадянина з глибинки Німеччини, але належить нікому іншому, як Медведчуку. Журналісти програми "Схеми" провели розслідування, в якому з'ясувалося, що каналом володіє німець Едуард Катц - бізнесмен, що займається перепродажем автомобілів у себе на батьківщині. Очевидно, що це підставна особа, потрібна лише для того, щоб просунути на канал "потрібного" менеджера. Цим менеджером офіційно став Віктор Чорний - людина з команди Медведчука, що працює з ним багато років. Про зміну власника на користь "сірого кардинала" вказують відразу кілька речей:

  1. На каналі стало набагато більше Медведчука. Його цитують, обговорюють, дають оцінку діяльності тощо.
  2. На "112" стартував новий проект під назвою "Велике інтерв'ю з великим політиком", першим гостем якого став (хто б ви думали?) Віктор Медведчук.
  3. Керівництво розірвало договір з прозахідним "Радіо Свобода" під приводом того, що на каналі виходять нові аналітичні передачі.
  4. З'явилися чутки (наразі тільки чутки!) Про запрошення до команди "112" старої гвардії журналістів. Наскільки сильно вони змінять риторику телеканалу дізнаємося трохи пізніше.

Однак "джинси" Медведчука і Рабіновича вкидають не тільки "112" і "NewsOne", подібну активність помічали і за популярними інтернет виданнями "Кореспондент", "Комсомольська правда" та "Аргументи і факти". Усі три сайти мають тенденцію регулярно згадувати про персонажів партії "За життя". А вся справа в тому, що видання належать до медіахолдингу "UMH group". Ним володіє олігарх-утікач, якого звинувачують у низці злочинів за президентства Януковича, Сергій Курченко. У свою чергу Сергій Курченко безпосередньо пов'язаний з Віктором Медведчуком. Журналіст Олександр Дубинський звинувачував їх у спільних корупційних схемах, а в медіа-просторі прийнято вважати, що обидва олігархи працюють у єдиній зв'язці. Наприклад, коли Медведчук опублікував статтю "Ціна кредитів МВФ: безпрецедентний режим економії і здача національних інтересів" - її підхопив ряд видань Курченко, які досі цитують його з приводу і без приводу.

Підсумок

Не дивлячись на те, що партія "За життя" вийшла з "Опозиційного блоку" нікому не відомою політсилою, медіа зробили свою справу. Якщо переглянути анкету Вадима Рабіновича на сайті Верховної Ради, то ніякими досягненнями він похвалитися не може. Навпаки, у переважній більшості голосувань політика просто не було в залі, однак його рейтинг продовжує зростати. Останнє опитування фонду Демократичної ініціативи імені Іллі Кучеріва та соціологічної служби Центру Разумкова показало, що популярність партії "За життя" з рейтингом 8.7% перевищила рейтинг "Опозиційного блоку" - 7.1%. Виходить ось така цікава штука, що спочатку Рабінович вийшов з партії як осколок від "Оппоблока", а тепер може повернуться в союз на правах домінуючої сили всієї південно-східної опозиції. Про це він сам натякнув, коли заявив, що йому хотілося б об'єднатися під назвою "За життя". При цьому, ніякого конкретного імені політика, який буде єдиним кандидатом від опозиційних сил, з його вуст не звучало. Цілком можливо, що цим самим кандидатом може стати Вадим Рабінович, рейтинг якого після такого злиття може стати конкурентоспроможним навіть з фаворитами президентських перегонів. Але навряд чи Медведчук і КО розраховують на перемогу у виборах президента. Швидше за все злиття сил проходить конкретною метою - отримання більшості в українському парламенті. Вибори зовсім близько і південно-східний електорат грає в них одну з вирішальних ролей. Рейтинг діючої коаліції практично остаточно впав, а значить на їх місце прийде нова сила. Залишається тільки здогадуватися, яких результатів може досягти ця нова опозиція на виборах до парламенту, однак останні тенденції вказують, що потенційно - це один з фаворитів гонки, оскільки в руках у них, зокрема у Медведчука, величезна медіасила, яка просто зараз працює на піар "потрібних" лідерів. Журналісти видання "Новий час" вже охрестили цей союз "Новою Партією регіонів", оскільки фігурувати в ній будуть вже відомі всім особи, а за принципами зовнішньої і внутрішньої політики, а також за орієнтуванням на східний електорат, вже дуже сильно схожі на старих добрих регіоналів .

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах