Політика  |  29.04.18  |  неділя
 

Меркель заявила про кінець старого світового порядку

Німеччина стала потужним міжнародним гравцем, що претендує на роль головного європейського лідера, як у політиці, так і в економіці.

Зараз у міжнародній політиці відбуваються глобальні зміни. Наприклад, після приходу до влади Дональда Трампа, якого цікавить більше економіка власної країни, Сполучені Штати поступово відмовляються від своєї ролі міжнародного поліцейського, який втручається в усі конфлікти. Росія, навпаки, почала проводити агресивну політику втручання у внутрішні справи своїх сусідів і потенційних супротивників. Північна і Південна Кореї несподівано для всіх оголосили про припинення 70-річної ворожнечі і захотіли миру. А в Європейському Союзі Німеччина стала претендувати на роль самостійного потужного гравця.

Чого хоче Німеччина

Німеччина зазнала нищівної поразки у Другій світовій війні, в тому числі від своїх майбутніх союзників по ЄС і НАТО - США і Великобританії. Після війни ця країна була зосереджена насамперед на відновленні власної економіки. На тлі глобального лідерства Сполучених Штатів, у неї не було сил вести власну політичну гру.

Але в останні десятиліття все змінилося. Німеччина возз'єдналася, набрала економічні оберти і кілька років тому вийшла на четверте місце у світі за обсягом ВВП (що майже в 30 разів більший за український). Випереджають її тільки США, Китай і Японія. Зараз третина всієї економіки Єврозони (28%) припадає на Німеччину. Ця країна стала не тільки повноправним членом Євросоюзу, але одним з його головних лідерів разом з Великобританією і Францією.

Але тепер у Німеччині з'явився шанс стати єдиновладним "володарем" Євросоюзу. По-перше, Великобританія через внутрішні причини оголосила про свій вихід з Європейського Союзу і вже почала втрачати свій вплив. По-друге, у Франції до влади прийшов молодий президент Еммануель Макрон, який не приховує своєї симпатії до США і стає все більш залежним від того, що скажуть у Вашингтоні. Його недавній візит в гості до Дональда Трампа вже став приводом для жартів  і навіть глузувань.

Таким чином, настав сприятливий момент, щоб голосно заявити про власні амбіції Німеччини. І канцлер Ангела Меркель це зробила.

Кінець старого світового порядку

27-го квітня до столиці США прилетіла канцлер Німеччини Ангела Меркель. Вона зустрілася з президентом США Дональдом Трампом, а потім під час спільної прес-конференції  зробила гучну заяву.

"Час післявоєнного порядку, що тривав більше 70 років після Другої світової, минув. Ми повинні вчитися грати свою власну роль. ФРН це велика і економічно потужна країна, але у військовій і політичній сфері їй ще багато що належить зробити. Німеччина виростає з тієї ролі, коли вона не проявляла занадто великої активності довгі роки після Другої світової війни, усвідомлюючи, що за часів націонал-соціалізму зробила дуже багато несправедливості",

 - сказала канцлер.

До речі, нагадаємо, що під час недавньої ракетної атаки проти режиму Асада в Сирії американців охоче підтримали Франція і Великобританія. Їхні бойові літаки також брали участь в ударі. А ось Німеччина демонстративно відмовилася воювати в Сирії, обмежившись лише загальними словами підтримки своїх союзників по НАТО.

Сильна економіка і європейська армія

Щоб стати одноосібним гравцем в Євросоюзі, поки в США є такий неоднозначний президент як Дональд Трамп, Німеччині необхідні дві головні умови - подальше зростання власної економіки і незалежна від американців сильна армія.

Напередодні зустрічі Меркель і Трампа голова німецького Бундестагу Вольфганг Шойбле заявив, про необхідність створення власної армії Євросоюзу.

"З огляду на комплексні загрози у світі, що глобалізується, Європа має шанс тільки завдяки спільній зовнішній політиці безпеки. На моє особисте переконання, нам потрібна європейська армія",

- заявив Шойбле.

У той же день глава Союзу військовослужбовців Німеччини підполковник Андре Вюстнер заявив, що Бундесвер офіційно вимагає від уряду збільшити оборонний бюджет країни на 15 млрд євро до 2021 року, щоб провести масштабну модернізацію власних збройних сил.

Що стосується питання подальшого економічного розвитку для Німеччини, то важливими факторами будуть дешеві енергоносії.

Раніше ми докладно обговорювали, навіщо Німеччині знадобився "Північний потік-2". Саме за допомогою нього німецькі компанії хочуть отримувати газ безпосередньо від постачальника за найнижчою ціною. Згідно зі статистикою консалтингової фірми Wood Mackenzie, поставки російського газу до Німеччини зараз складають 40% від усього імпорту. У найближчі роки, зокрема після запуску "Північного потоку-2", цей обсяг перевищить 50%. Іншими словами, більше половини найпотужнішої економіки Євросоюзу залежатиме від російського газу. І чим більш дешевшим він буде, тим швидше зростатимуть економічні показники Німеччини.

Звернемо увагу, що проти будівництва цього газопроводу активно виступає Франція, яка дуже не хоче посилення своєї сусідки і побоюється залишитися за других ролях в Євросоюзі. Але сама Німеччина вже видала всі дозволи на будівництво.

Німеччина також не знає, що таке дефіцит робочих рук. Постійний приплив нових трудових мігрантів, зокрема зі Східної Європи, готових працювати за менші гроші, ніж німці, забезпечує підприємства країни робітниками всіх необхідних спеціальностей. Наприклад, до Німеччини масово їдуть поляки, яких тут налічується майже 2 млн. А Польща, у свою чергу, поповнює свій дефіцит робочої сили за рахунок українців.

Таким чином, зробивши заяву про кінець старого світового порядку, Ангела Меркель дала зрозуміти всім, у першу чергу США, що її країна готова стати одноосібним європейським лідером.

Найближчим часом з боку Німеччини варто очікувати кроки по створенню Європейської армії і реформуванню власних збройних сил. Також, на жаль, продовжиться активне будівництво "Північного потоку-2".

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах

 
 

Останні коментарі

1
e