Політика  |  20.11.19  |  середа
 

Іран охопили бензинові протести, влада відключила інтернет по всій країні

За час бензинових протестів в містах Ірану, за різними даними, загинуло від кількох десятків до 200 людей, близько 3 тисяч людей отримали поранення.

Через майже повне відключення інтернету у країні, яке триває вже четверту добу, точної інформації про те, що саме там відбувається, немає, зазначає BBC.

Чому почалися протести

Протести почалися 15 листопада, після того, як влада оголосила, що ціни на бензин будуть підвищені на 50% - до 15 тисяч ріалів ($0,12) за літр. Крім того, були введені квоти на купівлю бензину - 60 літрів на місяць. У разі перевищення квот, ціна зростає до 30 тисяч ріалів ($0,24) за літр.

Хоча Іран володіє одним з найбільших запасів нафти у світі, він не налагодив у достатніх масштабах її переробку, що змушує країну імпортувати бензин.

Президент Хасан Роухані заявив, що додаткові кошти від підвищення цін на бензин будуть розподілені серед найбідніших громадян Ірану. Іранський урядовий сайт Press TV із посиланням на голову іранської Організації управління і планування Мохаммада Бакера Нобахта повідомив, що це 18 мільйонів сімей або 60 млн людей.

Проте підвищення цін на бензин на тлі погіршення економічної ситуації, викликаного відновленням санкцій США у 2018 році, спровокувало протести в десятках міст.

Масштаби протестів

За даними напівофіційного іранського новинного агентства Fars, до 17-листопада протести в Ірані охопили близько 100 міст. Воно пише, що щонайменше 100 банків і 57 магазинів підпалили, і близько 1000 людей були затримані.

За даними Amnesty International, іранські сили безпеки вбили щонайменше 106 демонстрантів у 21 місті. Правозахисна організація стверджує, що снайпери стріляють по протестувальникам з дахів будинків і принаймні в одному випадку з вертольота.

Водночас, BBC повідомляє, що, за неофіційними даними з різних джерел, за останні п'ять днів було вбито близько 200 людей і поранено 3 тисячі людей.

Повідомляється також, що родичі загиблих кажуть, що влада відмовляється видати їхні тіла, щоб їх можна було поховати, площі і вулиці посилено охороняють, а судова влада країни попередила, що відправка відео за кордон є кримінальним злочином.

Іранські державні ЗМІ пишуть лише про кількох загиблих протестувальників, а також про загибель щонайменше чотирьох поліцейських.

Відключили інтернет

Влада Ірану називає протести «заворушеннями» і звинувачує протестувальників у насильницьких діях. Щоб перешкодити їм організуватися, у країні повністю відключили інтернет - він не працює вже четвертий день.

Іранський міністр зв'язку Мохаммад Джавад Азарі Джаромі в коментарі Press TV 18 листопада заявляв, що надання інтернет послуг «скоро» буде відновлено.

Проте 19 листопада неурядова організація Netblocks повідомляла CNN, що кількість підключень в Ірані перебуває на рівні 4% від норми.

За даними експертів, це наймасштабніше відключення інтернету, яке коли-небудь відбувалося в Ірані. Раніше влада країни вже придушувала протести таким способом.

«Коли у грудні 2017 року і в січні 2018 року в Ірані проходили масові акції протесту, як тільки вони закрили Telegram, протести в основному припинилися, тому що люди не були пов'язані одне з одним і не могли спілкуватися»,

- говорить Амір Рашиді, дослідник безпеки в інтернеті і цифрових прав в іранському Центрі з прав людини

Про це повідомляє nv.ua

 
 

Коментарі (1) перегляди: 868

 

Популярні новини на інших новинних ресурсах