Все  |  18.05.18  |  п'ятниця
 

Пізній відхід до сну може викликати психічні розлади

Люди, які пізно відходять до сну, частіше страждають від біполярного розладу та депресії, а також скаржаться на самотність і психічне неблагополуччя.

У сучасних людей через штучне освітлення нерідко збивається біологічний годинник (циркадні ритми, що регулюють цикли сну і неспання за допомогою ланцюжків генів і білків). Порушення "налаштувань" такого годинника (крім світла вплинути на них може і необхідність працювати в нічну зміну і спати вдень) несе за собою безліч негативних наслідків, наприклад, підвищений ризик розвитку хвороби Альцгеймера та розсіяного склерозу.

Вчені з Університету Глазго під керівництвом Лори Лайалл (Laura Lyall) провели дослідження. В експерименті було використано інформацію про семиденну активність людей, отриману за допомогою наручних браслетів: загалом під наглядом було 91105 учасників проекту UK Biobank у віці від 37 до 73 років.

На основі даних з браслетів вчені розрахували, наскільки цикл сну і неспання був порушений: тобто наскільки активним був учасник у нічний час. Іншою змінною була наявність в учасників психічних розладів, а також їх суб'єктивна оцінка власного психічного благополуччя. Вчені також враховували інформацію про пори року, коли проводилися спостереження, про стать і расу учасників, споживання алкоголю й тютюну, соціоекономічний статус, загальну активність (її також виміряли за допомогою браслета), а також індекс маси тіла і дитячі травми - як показник ймовірності розвитку психічних розладів.

Виявилося, що серед більш активних у нічний час людей ризик наявності біполярного розладу був на 11 відсотків вищим, а депресії - вищим на шість відсотків. Крім того, ці учасники також частіше повідомляли про самотність, психічне неблагополуччя і невдоволення власним здоров'ям.

Незважаючи на те, що вибірка учасників у дослідженні досить велика, встановити причинно-наслідковий зв'язок між активністю в нічний час доби і психічним станом не можна: пізній відхід до сну може бути як причиною, так і наслідком психічних розладів і загального невдоволення власним станом.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах