НС/кримінал  |  25.02.20  |  вівторок
 

[The New York Times] Коронавірус: Іран стає світовою загрозою

Через довгий регіональний перетин Іран поширює новий коронавірус на безліч сусідніх країн.

Багато хто погано оснащений, щоб впоратися.
Релігійні паломники, робітники-мігранти, бізнесмени, солдати та священнослужителі постійно проходять через кордони Ірану, часто перетинаючи країни, в яких мало контролю за кордоном, слабкі та неефективні уряди та тендітна система охорони здоров'я.

Зараз, коли він бореться за стримування поширення коронавірусу, Іран також стає другим координаційним центром після Китаю щодо поширення хвороби. Випадки в Іраку, Афганістані, Бахрейні, Кувейті, Омані, Лівані, Об'єднаних Арабських Еміратах - навіть один у Канаді - були простежені до Ірану, посилаючи тремтіння страху, що вибігали з Кабула до Бейрута.

Близький Схід багато в чому є ідеальним місцем для виникнення пандемії, вважають експерти, при постійній циркуляції як мусульманських паломників, так і працівників, які перенесли віруси. Економіка Ірану була задушена санкціями, її люди втратили довіру до свого уряду, а його лідери відокремлені від більшої частини світу, що забезпечує невелику ясність щодо масштабів епідемії.

Громадянські війни або роки заворушень зруйнували системи охорони здоров'я кількох сусідніх країн, таких як Сирія, Ірак, Афганістан та Ємен. І більшою частиною регіону в значній мірі управляють авторитарі з поганими послугами щодо забезпечення громадської прозорості, підзвітності та охорони здоров'я.

"Це рецепт масового вірусного спалаху",

- сказав Пітер Піот, директор Лондонської школи гігієни та тропічної медицини та колишній виконавчий директор Спільної програми Організації Об'єднаних Націй з питань боротьби з хворобою.

Мільйони мусульманських паломників щороку їдуть з усього регіону, щоб відвідати шиїтські святині в Ірані та Іраку. Тільки в січні 30 тис. людей повернулися до Афганістану з Ірану, а сотні інших продовжують здійснювати паломництво в Кум, місце спалаху, щотижня, кажуть афганські чиновники.

Ірак закрив кордон з Іраном у суботу, але мільйони перетинають його щороку. Тож десятки заражених людей потенційно могли принести вірус до Іраку, залежно від того, як довго він присутній в Ірані. А станом на полудень у понеділок в Наджаф рейси до та з Ірану все ще вилітали та приземлялися.

Губернатори іракських провінцій, що межують з Іраном, серйозно сприймали потенціал для зараження, і щонайменше двоє особисто перевіряли прикордонні переходи, щоб переконатися, що вони перебувають під поліцією, а також іранцям заборонено перетин в Ірак.

Кутайба аль-Джубурі, голова Комітету з питань охорони здоров'я парламенту Іраку, назвав коронавірус "чумою" і заявив, що його комітет вимагає набагато повнішого закриття всіх "сухопутних, морських і повітряних" кордонів з Іраном ", поки хвороба не буде повністю контрольована ».

Міністерство охорони здоров'я Ірану надіслало листа до губернатора Кома в четвер і попросило шиїтських релігійних лідерів обмежити кількість паломників у святині Фатімі Масуме та інших релігійних місцях у місті, але станом на початок вівторка все ще збираються натовпи людей до святині, торкаючись її та беручи участь у спільних молитвах.
Іран багато в чому є тематичним дослідженням ризиків поширення хвороби. Країна повідомила про свій перший випадок коронавірусу менше ніж тиждень тому у Кумі. У понеділок чиновники охорони здоров'я повідомили, що за останню добу там загинули чотири людини, що в цілому становило 12. Щонайменше 61 особа було заражене в Ірані, заявили чиновники, а про нові випадки повідомлялося в Ісфахані, Хамедані та інших містах. а також у Кум.

Тепер повільна крапля новин про розповсюдження вірусу ускладнює і без того гострі проблеми з довірою Тегерану, менше ніж через два місяці після того, як чиновники змушені були визнати брехню про свої випадкові побиття українських пасажирських реактивних систем протиповітряної оборони. Багато іранців у понеділок відкрито скептично ставились до офіційних повідомлень щодо поширення вірусу.

Член парламенту, що представляє Кума, заявив у понеділок, що принаймні 50 людей там вже померли, у тому числі 34 - у карантині, і про перший випадок повідомлялося більше двох тижнів, перш ніж чиновники визнали будь-які інфекції.

"Щодня в Кумі гине 10 людей",

- заявив депутат парламенту Ахмад Амірі Фарахані у промові до парламенту, вимагаючи карантину щодо свого міста.

Чиновники міністерства охорони здоров'я жорстоко заперечували його вимоги. "Я подам у відставку, якщо їх кількість буде навіть половиною чи чвертю",

- сказав радник міністра охорони здоров'я Ахмад Харірчі.

Додавши до тривоги громадськість, іранські ЗМІ повідомили, що доктор Мохамад Реза Гадір, керівник медичного університету в Кумі та найвищий посадовець, відповідальний за управління спалахом там, був серед осіб, розміщених у карантині.

У понеділок доктор Гадір заявив в іранській державній телевізійній мережі, що міністерство охорони здоров'я наказало міським чиновникам

"не публікувати жодних статистичних даних", пов'язаних зі спалахом у Кумі. Ситуація там була "дуже жахлива, і хвороби поширилися по всьому місту", - сказав він.

Іранці, не довіряючи владі, ігнорували офіційні заклики триматися подалі від лікарень, не боячись поширити хворобу, замість того, щоб увійти до відділень швидкої допомоги, щоб пройти тестування. Госпіталь імама Хомейні в Тегерані поставив назовні трійковий намет, щоб впоратися з переливом.

В інтерв'ю BBC Persian з Тегерану доктор Бабак Гарай Моґадам закликав громадян "будь ласка, прислухайтеся" до порад чиновників охорони здоров'я та не звертатися до каналів соціальних мереж на своїх мобільних телефонах для ознайомлення.

Ціна лікарняних масок зросла в усьому регіоні, в тому числі в Ірані, Іраку, Лівані та Афганістані, де деякі продавали за ціною в 30 разів більше звичайної вартості.

Експерти хвилюються, що небагато країн Близького Сходу готові ефективно реагувати на загрозу, яку створює вірус.

"Наскільки готові ці країни?" запитав доктор Монтасер Білбісі, американський спеціаліст з інфекційних хвороб, що практикує в Аммані, Йорданія.

"Чесно кажучи, я не бачив рівня готовності, який я бачив у Китаї чи деінде, і навіть деяких засобів індивідуального захисту немає".

У Йорданії, наприклад, він сказав, що ще не бачив повністю захисних костюмів з безпечними матеріалами. "Таким чином, медичні працівники піддаються дуже великому ризику зараження".

В Афганістані чиновники заявили, що першим підтвердженим випадком вірусу був 35-річний чоловік із західної провінції Герат, який нещодавно поїхав у Кум. Служби охорони здоров’я оголосили надзвичайний стан в Гераті. Уряд у неділю вже припинив усі повітряні та наземні поїздки до Ірану та з нього.

Але кордон важко герметизувати. Щорічно тисячі перетинають релігійні паломництва, торгівлю, робочі місця та навчання - лише в січні близько 30 000, повідомила міжурядова агенція "Міжнародна організація міграції".

"За останні два тижні понад 1000 людей відвідали або вирушили до Кума з Герата, це означає, що вони наближаються до вірусу",

- заявив міністр охорони здоров'я Афганістану Ферозуддін Фероз у понеділок на прес-конференції в Кабулі .

Оскільки чиновники запропонували запевнити, що вони замовляють більше лікарняних масок, мешканці панікують щодо того, які ще заходи обережності потрібно вжити.

Син професора університету в Гераті, який три дні тому повернувся з Ірану, зателефонував у понеділок журналісту The New York Times, запитуючи, яка процедура карантину.

"Мій батько не виявляє жодних ознак корони, але він і наша родина переживають",

- сказав син Мохаммад Іман.

"Він замкнувся в кімнаті, де він просто читає книги. Він попросив нас залишити йому їжу та воду біля дверей, але триматися подалі ».

Саудівська Аравія була епіцентром подібного спалаху сім років тому, відомого як Близькосхідний дихальний синдром, або MERS, який передався від верблюдів людям.

Але навіть через сім років Саудівська Аравія, одна з найбагатших країн світу, намагається адаптувати найсучасніші гігієнічні процедури, щоб обмежити поширення вірусу в лікарнях. Спалахом MERS минулої весни заразилось щонайменше 61 людина, вбивши вісім з них.

"Багато лікарень в Саудівській Аравії покращилися, але деякі з них все-таки можуть зробити краще в профілактиці",

- сказав доктор Девід Л. Хейман, колишній голова Британського агентства охорони здоров'я.

В Іраку, країні з найширшим кордоном з Іраном, поки що виявлено лише один випадок: 22-річний іранський студент релігії в Наджафі Сухаїл Мохаммед Алі.

Під час перших комплексних заходів щодо боротьби з розповсюдженням вірусу відділ освіти в Наджафі в понеділок відклав весняні іспити, і священний імам Алі Алі був закритий.

Управління охорони здоров’я центрального уряду рекомендувало уникати місця, що переповнене людьми, цілуватися чи потискувати руки.

У Бейруті, Ліван, 41-річна жінка, яка вирушила до Кума на релігійну прощу, висадилася в Бейруті в четвер ввечері, і в п'ятницю було виявлено, що має вірус. Однак у понеділок уряд опублікував план надзвичайних ситуацій, запропонувавши обмежити поїздку до постраждалих районів та ізолювати пасажирів в аеропорту, якщо вони виявлять симптоми.

Але жодних певних обмежень не було встановлено, не всі пасажири, що висаджуються в Бейрут, за останні дні пройшли перевірку, а ще двом літакам з Кума було дозволено приземлитися в Бейруті в понеділок. Пасажирам літака, що перевозив заражену ліванську жінку з Кума, сказали провести карантин вдома.

Міністр охорони здоров'я країни доктор Хамад Хасан в понеділок закликав ліванців залишатися спокійними. Однак Рабіх Шаер, засновник ліванської некомерційної організації, яка проводить кампанії проти корупції, назвав мляву реакцію уряду "безвідповідальною та злочинною".

"Вже ліванське населення втратило довіру до того, що цей політичний клас може зіткнутися з усіма проблемами",

- сказав він.

"І тепер, до сьогодні, вони досі не вживали правильних заходів. Немає прозорості, немає відповідальності. "

Доктор Нада Мелхем, вірусолог Американського університету Бейрута, який консультувався з Міністерством охорони здоров'я, визнала, що "рівень паніки в Лівані дійсно високий".

"Але при систематичному спостереженні ми зможемо їх стримувати", - додала вона. "Чи будемо мати деякі прогалини? У нас вони обов’язково будуть, але я сподіваюся, що ми зможемо їх обмежити наскільки це можливо ”.

Про це повідомляє nytimes

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах