Наука та ІТ  |  24.12.18  |  понеділок
 

Як і чому православне Різдво відрізняється від католицького?

Яким чином вийшло так, що православне і католицьке Різдво докорінно відрізняються один від одного, хоча при цьому мають одну і ту саму суть?

І хоча Різдво Христове неможливо по-різному трактувати в релігійному контексті, чомусь вийшло так, що православне і католицьке Різдво відрізняються не тільки за датою, а й за традицією святкування.

Календар

Почалося все з того, що у 45-му році до нашої ери Римський імператор Гай Юлій Цезар увів в ужиток календар, який на його честь було названо Юліанським. Досягнення римських і грецьких вчених уже тоді давали людям точне знання того, що Земля кругла і робить повний оберт навколо Сонця за 365 днів і 6 годин. Саме ці 6 годин зробили необхідним існування 29-го лютого, яке з'являється раз на 4 роки. Однак, як виявилося пізніше, з точки зору науки це не зовсім точно, оскільки повний оборот Земля робить за 365 днів 5 годин і 49 хвилин. Різниця не суттєва, однак якщо рахувати роки за таким принципом, то вже за 128 років Юліанський календар матиме 1 зайвий день.

Це стало проблемою для католиків і західних вчених у 16-му столітті, коли необхідно було обчислити точну дату Пасхи, а неточний Юліанський Календар уже не був актуальним для цього завдання. Свято Пасхи тісно пов'язане із датою весняного рівнодення, а тому точність обчислення років тут була просто необхідна. Саме для цих цілей було створено новий календар, який тепер заведено називати Новим Стилем.

У 1582 році Папа Римський Григорій 13-й, спираючись на дослідження вчених, увів новий календар, Григоріанський. Суть його полягала у тому, що він компенсував втрачені дні за минулим календарем і надалі дозволяв більш точно розставляти високосні роки таким чином, що на 400 років в Юліанському календарі доводилося 100 високосних років, а в Григоріанському - 97. Таким чином, після 4-го жовтня 1582 року настало відразу 15-е. Різниця складала на той момент 10 днів.

Зрозуміло, що не всі країни відразу прийняли Новий Стиль. Наприклад, протестантська Англія зробила це лише в 1752 році. На той момент різниця з Юліанським календарем зросла до 11 днів. У Російській імперії тим часом продовжували жити по Старому Стилю, бо православна церква часто протиставляла себе католицькій традиції. Але вже в 1918 році влада УНР і СРСР прийняли рішення перейти на новий, більш достовірний з наукової точки зору Григоріанський календар, бо різниця із зовнішнім світом була дуже незручна для ведення політики. Зокрема можна відзначити показовий випадок: існує версія, що коли російські й австрійські армії не змогли узгодити спільні дії під Аустерліцом під час кампанії Наполеона у 1805 році, це призвело до поразки союзників. Якраз саме через зміну обчислення днів річниця Жовтневої революції святкується 7-го листопада, тобто коли різниця між Новим та Старим стилем становила 14 днів.

Православна і Католицька церква

Не дивлячись на більш прогресивні переходи країн на Григоріанський календар, православна церква залишилася відокремлена від держави, тому вільна була прийняти рішення зберегти традицію святкування Різдва Христового 7-го січня, в той час як католицькі країни перейшли на Новий Стиль ще у Середньовіччя.

Відрізняється також і підхід різних конфесій до свята. Наприклад, у православних Різдво - це суто духовне свято. Кожен вірянин повинен дотримуватися посту. Чітке дотримання канонів і традицій в релігійні дні - сильна сторона Православної церкви. А ось католицьке Різдво перетворилося на улюблене сімейне свято, це стало чимось середнім між нашим Різдвом і Новим Роком. Навіть святкова ялинка у них називається різдвяною. При цьому, церковні служби були спрощені для адаптації до світського свята, а піст не такий суворий як у Православній церкві. Також дуже важливо, що центральним образом католицького різдва є не сам Ісус Христос, який народився, а Санта Клаус, який приносить дітям подарунки, зашиваючи їх в шкарпетки. До слова, частково це є язичницькою традицією, тому багато хто критикує за це підхід католиків. А ось в православному світі доброго дідуся, який радує діточок подарунками, розділили з церковним святом, тому він приходить на Новий Рік і кладе подарунки під новорічну ялинку.

Як правильніше?

З наукової точки зору, зрозуміло, що більш правильним для церковного світу було б святкування Різдва за більш прогресивним Григоріанським календарем, однак у Православній церкві вважають інакше, чи то для збереження ідентичності, чи для дотримання певної сакральної традиції. Однак в будь-якому випадку потрібно поважати правила, які прописує церква, бо саме там встановлюють канони святкування найважливіших релігійних днів. Також слід зазначити, що новий голова Єдиної Української Православної церкви Єпіфаній виступив за поступовий та розумний перехід на Григоріанський календар, але без надлишкового радикалізму, що може не сподобатись мирянам. 

До речі, в Українській Греко-католицькій церкві також прийнято святкування Різдва 7-го січня, отже з боку політиків, якщо треба було б обрати один день, то було б доцільніше ставити вихідний саме на 7-ме число, однак у нашій державі вигадали краще і зробили українцям цілих два вихідних дні на два різних Різдва. З точки зору закону це дуже правильно, адже Україна є багатоконфесійною державою, тобто кожен має право на святкування головного свята в кінці кожного року.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах