Наука та ІТ  |  17.10.19  |  четвер
 

В Дрогобичі знайшли останки жертв НКВС

16 осіб, вбитих енкаведистами, знайшли фахівці меморіально-пошукового центру «Доля» під час ексгумаційних досліджень на території подвір’я монастиря Святих апостолів Петра і Павла у Дрогобичі.

Про це повідомив директор меморіально-пошукового центру «Доля» та відповідальний секретар Державної міжвідомчої комісії з увічнення пам’яті Святослав Шеремета.

За його словами, місцеві мешканці завжди знали, що на цій території таємно проводилися захоронення в’язнів, яких катували енкаведисти. Адже з кінця вересня 1939 і до кінця червня 1941 року тут знаходилося Дрогобицьке обласне управління НКВС разом зі слідчою тюрмою, в якій виконувалися смертні вироки. На місці, де зараз проводяться розкопки, ріс яблуневий сад. Але місцеві мешканці ніколи не зривали та не їли яблук з цих дерев. Тому що знали, що тут поховані невинно страчені. Колишня катівня НКВС. Нині – фізико-математичний факультет Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка.

У 1959 році в’язницю ліквідували. А будівлю передали Дрогобицькому державному педагогічному університету ім. Івана Франка. Але керівник КГБ Львівської області змусив тогочасного ректора підписати документи, які забороняли йому проводити будь які земляні роботи в цьому саду. Тепер ми знаємо чому. У 1990 році з ініціативи активістів, на території в’язниці провели розкопки і знайшли та перепоховали 486 осіб.

– Але тоді обстежили не всю територію. Без уваги залишився сад. На переконання цих активістів, не всі останки були перепоховані. То ж минулого року наші працівники обстежили цю територію. А цього року розпочали розкопки. За три неповних дні ми виявили 13 поховальних місць. Шість з них вже відкрили. Там виявлено 16 останків людей. У п’яти з них, на перший поверхневий огляд, виявили кульові отвори в черепах, – розповідає Святослав Шеремета. В черепах добре видно кульові отвори Фахівці припускають, що в’язнів розстріляли та поховали тут або в період від 1939 до 1941 роки, або після 1944 року. – Зараз ми не можемо сказати, хто є ці загиблі. Це можуть бути як члени ОНУ, УПА, так і нелояльні до радянської влади місцеві мешканці. Точніше ми дізнаємося після досліджень антропологів та судмедекспертизи,

– каже директор меморіально-пошукового центру «Доля».

Керівник пошуково-ексгумаційних робіт Володимир Харчук стверджує, що виявлено захоронення саме жертв НКВД. 

-До такого висновку я прийшов через те, що захоронення безсистемні та хаотичні. Ями розміщені як «захід-схід», так і «північ-південь». Є накладання ям одна на одну. Це говорить про те, що захоронювали вночі, потайки, аби ніхто нічого не побачив і не почув. Максимально в ямах захоронені по 2-3 особи,

– каже експерт.

Він додав, що у жертв прострелені черепи.

– Стріляли ззаду, в потилицю. В деяких черепах є по два кульових входи. Ми виявили кулі від автомата ППШ та пістолета ТТ. Цією зброєю на той час були озброєні енкаведисти, – говорить Володимир Харчук.

Їх ховали потайки, вночі Покликаючись до свого досвіду, керівник пошуково-ексгумаційних робіт висловив припущення, що цих в’язнів розстріляли у 1944 році.

– У 1941 році людей розстрілювали та закопували у великій ямі. Тоді одночасно в могилі було від 50 до ста загиблих. А тут поховання по два, три, чотири. Ми також знайшли одне порожнє захоронення. На дні знайшли гільзу від ППШ. Мабуть, родина знала де поховали в’язня. І їм вдалося перепоховати його, – зазначив він. Це можуть бути підпільники, бійці УПА, імена яких ми вже не дізнаємося. На думку експерта Василя Ільницького, в цьому саду можуть бути поховані й підпільники-упівці. – З 1944 до 1952 роки у Західній Україні відбувалися спеціальні операції проти підпільників. Навіть якщо вони гинули, то їх тіла привозили саме сюди, в цю внутрішню в’язницю НКВД, аби ідентифікувати,

– каже він.

Директор меморіально-пошукового центру «Доля» Святослав Шеремета на цей момент не зміг сказати, чи вдасться дізнатися імена цих жертв комуністично-тоталітарного режиму.

– Ми будемо працювати в архівах, аби це дізнатися. В архівах мають бути матеріали про те, хто був арештований, кого допитували і кого стратили. Один з ініціаторів пощуково-ексгумаційних робіт

– голова дрогобицького регіонального відділення «Меморіал» Мирон Бучацький.

За його словами, про те, що енкаведисти страчували людей, він знав від своєї мами.

– В 1941 році НКВД арештувало мого тата, Володимира Бучацького. Йому тоді було 27 років. Мені ж тоді було півтора чи два роки. Разом з ним арештували маминого брата, Стаха Мартиніва, та їхнього товариша Петра Єдиника,

– каже він.

Мирон Бучацький За спогадами очевидців, чоловіків стратили того ж або наступного дня. Мирон Бучацький так і не знайшов могили свого батька. Знов таки, очевидці, які дожили, показали місце, де закопували всіх в’язнів в одній ямі. Там зараз встановлено меморіальну табличку з ім’ям Василя Григоровича Бучацького.

Довідка: Будинок на вулиці Стрийській, 3 у Дрогобичі, в якому сьогодні знаходиться фізико-математичний факультет Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка, впродовж десятиліть був для дрогобичан символом репресій чотирьох окупаційних режимів.

На початку ХХ ст. цю велику двоповерхову кам’яницю австро-угорська влада спорудила спеціально для повітового суду. Тут містилася і судова канцелярія, і в’язниця тимчасового утримання арештантів. У час польської окупації у цій же будівлі також діяв міський суд. Це приміщення використовували як суд і під час німецької окупації 1941-1944 років. Поліція та гестапо функціонували в інших будівлях міста. З кінця вересня 1939 і до кінця червня 1941 року тут знаходилося Дрогобицьке обласне управління НКВС разом зі слідчою тюрмою, в якій приводились у дію смертні вироки.

У Дрогобичі розстріли тривали з 22 до 29 червня. У цей період було закатовано та розстріляно близько 1200 осіб. Про трагічні події 1939-1941 років свідчать витяги з висновків урядової комісії, створеної постановою Ради Міністрів УРСР № 308 від 16 жовтня 1990 року: «7 вересня 1990 року громадськими активістами, за участі судово-медичного експерта В.М. Ільницького, було ексгумовано 17 черепів без інших кісток скелетів. На чотирьох досліджуваних черепах виявлено вдавлені осколкові переломи від дії масивних тупих твердих предметів.

У процесі розкопок знайдено кісткові останки 486 осіб». Нагадаємо, що 14 жовтня. на Покрови, у Львові на Личаківському цвинтарі перепоховали двох бійців УПА, які загинули у 1951 році.

 

Про це повідомляє syla.news

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах