Наука та ІТ  |  17.05.17  |  середа
 

Сибірські "ворота пекла" є початком великої катастрофи, - Вчені

Дослідники висловлюють гостре занепокоєння стрімким збільшенням сибірського кратера Батагайка, який місцеві жителі називають "воротами пекла".

Про це пише видання "sun-news".

На думку дослідників, швидке зростання кратера може привести до сумних наслідків не тільки для місцевого населення, а й для всієї планети.

Знаменита сибірська "мегавпадина" почала формуватися ще в 1960 роках після вирубки лісів в Сибіру. Позбавлена природного захисту земля почала нагріватися, що призвело до танення вічної мерзлоти і утворення кратерів. В результаті пошкоджуються трубопроводи, тріскає асфальт на дорогах і навіть цілі будинки йдуть під землю.

"Вічна мерзлота, дуже багата льодом, починає танути зверху вниз, лід зникає, і формується зовсім новий ландшафт",

- говорить Джуліан Мартон з Університету Сассекса (Велика Британія).

Причому в міру зростання кратера прискорюється і процес танення замерзлого ґрунту, а це супроводжується викидом в атмосферу величезної кількості метану. За оцінками вчених, у вічній мерзлоті Північної півкулі може міститися близько 50% метанових запасів Землі. А метан має ще більш сильний парниковий ефект, ніж вуглекислий газ.

В результаті викиди прискорюють потепління на глобальному рівні, при цьому вчені бояться навіть припускати, як ці випаровування вплинуть на атмосферу Землі.

Станом на зараз довжина "пекельних воріт" становить близько одного кілометра, а його глибина сягає 90 метрів. Кратер виростає в середньому на 15 метрів за рік, а в теплі сезони швидкість росту збільшується до 30 метрів.

"Це загрожує не тільки інфраструктурі. Ніхто не може це зупинити. Не існує технічного рішення, здатного перервати формування цих кратерів",

- пояснює Френк Гюнтер з Інституту Альфреда Вегенера в Потсдамі (Німеччина).

Зараз фахівцям залишається тільки вивчати "ворота пекла" і сподіватися зрозуміти, що піде за змінами в сибірському кліматі.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах

Loading...