Наука та ІТ  |  03.10.18  |  середа
 

Нобелівську премію з хімії присудили за дослідження ферментів

Всі лауреати розділять між собою грошову винагороду розміром трохи більше мільйона доларів.

3 жовтня Нобелівський комітет з хімії Королівської академії наук в Стокгольмі назвав лауреатів  за 2018 рік. Ними стали американські науковці Френсіс Арнольд та Джорджу Сміту і британський вчений Грегорі Вінтеру.

Зокрема, Френсіс Арнольд провела першу спрямовану еволюцію ферментів, які є білками, що каталізують хімічні реакції. Ферменти, вироблені за допомогою цього метода використовують для виробництва різноманітних продуктів: від біопалива до лікарських препаратів.

Лауреат Джордж Сміт розробив метод, відомий як "фаговий дисплей", завдяки якому бактеріофаг (вірус, який вражаєь бактерії) стали використовувати для виділення нових протеїнів.

Грегорі Вінтер використав фаговий дисплей (лабораторний метод вивчення білків) для виробництва нових фармацевтичних препаратів. Тепер завдяки ньому продукують антитіла, здатні нейтралізувати токсини, протидіяти аутоімунним захворюванням та виліковувати метастатичний рак.

Цьогоріч Нобелівську премію у сфері медицини та фізіології присудили за революційні методики імунотерапії ракових захворювань Джеймсу Еллісону і Тасуку Хондзьо.

Крім того, за досягнення у сфері лазерної фізики премію дали Артуру Ашкіну, Жерару Мору та Донні Стрікленд.

Від вручення Нобелівської премії з літератури цього року вирішили відмовитися черех скандал, пов'язаний із членом Нобелівського комітету та поетесою Катаріни Фростенсон. Її чоловіка, французького фотографа Жан-Клода Арно, звинуватили у зґвалтуванні та сексуальних домаганнях.

Нагадаємо, українського політв'язня Олега Сенцова висунули на Нобелівську премію миру, лауреатів якої оголосять у п'ятницю.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах