Про це Шведська королівська академія наук оголосила в ході спеціальної прес-конференції в Стокгольмі, повідомляє 112.ua.
Нагорода присуджена їм з формулюванням «за внесок в розуміння еволюції Всесвіту і місце Землі в космосі».
Нагадаємо, минулого році премію з фізики отримали Артур Ашкін (США), а також Жерар Муру (Франція) та Донна Стрікланд (Канада) за значні відкриття в галузі фізики лазерів. Нагорода була присуджена їм з формулюванням «за інструменти, зроблені зі світла». При цьому Стрікланд стала лише третьою жінкою, яка за більш ніж столітню історію премії, була її удостоєна. До неї нобелівку в області фізики отримували Марія Склодовська-Кюрі (1903) і Марія Гепперт-Майєр (1963).
У 2017 році Нобелівську премію з фізики розділили американці Райнер Вайс, Баррі Баріш і Кіп Торн, які побудували детектор гравітаційних хвиль LIGO, довели їх існування і досліджували явище, передбачене ще Альбертом Ейнштейном. Роком раніше лауреатів також було троє і всі вони були з США – Девід Таулес, Данкан Холдейн і Майкл Костерлиц здійснили теоретичні відкриття топологічних фазових переходів і топологічних фаз матерії.
Загалом з 1901 року і до сьогоднішнього дня Нобелівську премію в галузі фізики вручали 112 разів, відзначивши нею 210 вчених, не рахуючи сьогоднішніх. Лауреатів вищої наукової нагороди не оголошували тільки у 1916, 1931, 1934, 1940, 1941 і 1942 роках.
Наймолодшим фізиком, який отримав «нобеля», був австралієць Лоуренс Брегг. Разом зі своїм батьком Вільямом Бреггом він був відзначений у 1915 році за дослідження структури кристалів за допомогою рентгенівських променів. Вченому на момент оголошення результатів голосування Нобелівського комітету було всього 25 років. А найстаршому нобелівському лауреату в галузі фізики, американцеві Артуру Ашкіну, на день присудження нагороди було 96 років.
Лише один фізик отримав Нобелівську премію з фізики двічі – американець Джон Бардін був відзначений у 1956 році за дослідження напівпровідників і в 1972 році за створення теорії надпровідності.
При цьому Марія Кюрі свого другого «нобеля» отримала у 1911 році, але вже в області хімії – за відкриття хімічних елементів радію і полонію. Вона донині залишається єдиним ученим, який отримав дві премії в різних наукових дисциплінах.
Нагадаємо, Нобелівську премію в галузі фізіології або медицини за 2018 рік учора, 7 жовтня, отримали Вільям Кейлін (США), Пітер Реткліфф (Великобританія) і Грегг Семенс (США) за дослідження клітинного дихання.
Про це повідомляє zik.ua