Наука та ІТ  |  08.03.18  |  четвер
 

Астроном придумав новий спосіб пошуку життя на інших планетах

Шукати позаземні цивілізації на планетах можна з космічного сміття, що їх оточує. Про це повідомляється в статті, прийнятій до публікації в "Astrophysical Journal".

Іспанська астроном Гектор Сокас-Наварро вважає, що супутники і станції повинні залишати характерний відбиток на кривій блиску зірки під час проходження по диску світила, причому побачити його можливо навіть сучасними інструментами.

В основі проектів SETI з пошуку позаземного життя лежить припущення, що технологічно розвинена цивілізація так чи інакше повинна буде з часом прийти до створення систем радіозв'язку, включаючи штучні супутники. З цього випливає, що вона також, ймовірно, буде займатися і освоєнням космосу - будівництвом космічних кораблів і населених станцій. При цьому з часом на орбіті може накопичитися досить велика кількість апаратів, в тому числі і ті, що вийшли з ладу (космічне сміття), і вони стануть помітні навіть для сучасних телескопів, які вивчають інші зірки в пошуках екзопланет.

Оточуючі гіпотетично населену планету пристрої (робочі і неробочі) Гектор Сокас-Наварро назвав поясом Кларка. Вчений провів кілька симуляцій, в яких він з'ясував, який слід буде залишати пояс Кларка на кривій блиску материнської зірки під час транзиту.

У своїй роботі Сокас-Наварро розглянув кілька планет, включаючи Землю, Проксиму b і TRAPPIST-1 d, e, f, g. Загальна маса всіх штучних об'єктів на орбіті навколо небесних тіл варіювалася від 1012 до 1014 кілограм; в середньому, кожен апарат або його фрагмент мав радіус близько одного метра і масу 100 кілограмів.

Дослідники прийшли до висновку, що найкраще пояс Кларка (при його достатньої щільності) буде видно в системі з червоного карлика і планети на тісній орбіті. Згідно симуляціям, 10-метровий телескоп, який працює в ІК-діапазоні (наприклад, один з інструментів гавайської обсерваторії Мауна-Кеа) зможе зареєструвати штучні об'єкти навколо Проксіми b. Крім того, подібний телескоп зможе побачити пояс Кларка навколо більшості планет системи TRAPPIST-1 - TRAPPIST-1d, -e і -f.

З планетою, схожою на Землю, ситуація дещо складніша: на жаль, якщо вона буде обертатися навколо сонцеподібної зірки, сучасні інструменти не зможуть розгледіти навколо неї сліди позаземної цивілізації - з огляду на сучасний темп розвитку технологій, телескопи зможуть виявити пояс Кларка на орбіті іншої планети, схожої на землю, не раніше, ніж через 200 років.

Основна складність, яка може виникнути при пошуку космічного сміття навколо планет, полягає в схожості його "відбитків" на кривій блиску з ознаками існування кілець. З іншого боку, Сокас-Наварро вважає, що подальші спостереження дозволять астрономам відрізнити одне від іншого. Крім того, багато чого буде залежати від типу самої планети (наприклад, газовий гігант це або землеподібне тіло) і результатів наступних пошуків екзомісяця і кілець за межами Сонячної системи.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах

Loading...