Наука та ІТ  |  19.06.19  |  середа
 

Археологи на порозі відкриття могили Богдана Хмельницького

Поховання одного з найвеличніших гетьманів шукали понад 300 років.

Про це повідомляє "Інститут просвіти".

Торік розпочалися роботи наукової експедиції з пошуку праху гетьмана України Богдана Хмельницького. Археологи, історики та геофізики з усієї країни зібралися для дослідження  Суботівської Свято-Іллінської родинної церкви-усипальниці, де, за офіційною версією, поховали Хмельницького та його сина Тимоша.

Пошуки поховання розпочалися невдовзі після смерті гетьмана, проте всі археологи поверталися з пустими руками. Востаннє дослідження проводилися у 2005 році. Хоч на території церкви виявили цікаві знахідки, та поховання Богдана Хмельницького так і не знайшли.

Раніше археологи досліджували ґрунт лише  на 1,7-2 метри. За ствердженнями істориків, у той час ховали людей на глибині не більш ніж три метри.

Проте, нещодавно на глибині понад 2 метри науковці зафіксували геофізичну аномалію, джерелом якої може бути великий археологічний об’єкт.

За словами Ксенії Бондар, кандидата геологічних наук та старшого наукового співробітника науково-дослідної лабораторії теоретичної та прикладної геофізики Інституту геології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, під час розвідки в Свято-Іллінській церкві дослідники застосовували один із найпоширеніших та перевірених у світовій практиці геофізичних методів – метод високочастотних електромагнітних зондувань, або ж георадарний метод.

Вона зазначає, що раніше не було можливості дослідити підземний простір до такої глибини, не руйнуючи його. А тепер за результатами обробки даних георадарного зондування археологи отримали чітке тривимірне зображення аномалії у центральній частині церкві. Її геометрія та розміри (довжина 3 м, ширина 1,3 м) відповідають об’єкту, схожому на склеп.

Окрім знахідки імовірної могили Богдана Хмельницького, вчені знайшли цінний історичний документ – метрику, яка засвідчує, що праворуч церкви біля середньої колони, ближче до заходу, є склеп Зиновія Богдана Хмельниьцкого та його сина Тимоша, закиданий будівельним сміттям під час перебудови церкви.

Знайдена копія метрики також підтверджує офіційну версію поховання, яку своїх книгах описав один із найкращих біографів Хмельницького Іван Крип’якевич.

За словами Павла Костенка, ініціатора та організатора історичних пошуків, тепер археологи мають два висновки наукового дослідження – від геофізиків національного університету імені Тараса Шевченка та знаного незалежного експерта Івана Ільчишина. У них чітко зазначено, що під церквою у Суботові є наявні підземні споруди. Організатор стверджує, що у разі знаходження склепу Богдана Хмельницького  українці нарешті матимуть першу могилу українського гетьмана й шанс на створення національного пантеону.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах