Надзвичайна ситуація  |  06.12.17  |  середа
 

Чому Луценко продовжує атакувати НАБУ і чим це може закінчитися

Незважаючи на те, що США і ЄС розкритикували дії ГПУ і відкрито стали за захист НАБУ, конфлікт навколо цієї установи продовжує набирати оберти.

Коротко нагадаємо, через що знову загострився конфлікт між Генпрокуратурою і НАБУ.

Наприкінці листопада співробітники СБУ затримали агента НАБУ (який працював під прикриттям) під час спроби передачі хабара в розмірі 15 тисяч доларів першому заступнику Голови Державної міграційної служби Діні Пімаховій. ГПУ висунули звинувачення агенту Бюро в провокації підкупу посадової особи, що тягне під відповідальність передбачену 370 ст. Кримінального Кодексу. Крім того, СБУ і ГПУ розкрили ще кількох агентів НАБУ, яким теж вручили аналогічні "підозри".

Цікаво, що раніше, такий спосіб антикорупційної боротьби, як "провокація хабара" дуже хвалив і рекомендував президент Петро Порошенко з трибуни Верховної Ради (відео в кінці статті). Але тепер, чомусь така "провокація" дуже обурила Генеральну прокуратуру, а проти агентів НАБУ відкрили кримінальні провадження.

В Антикорупційному бюро втручання СБУ і ГПУ в їхню спецоперацію назвали свідомою диверсією.

"Національне бюро розцінює цю ситуацію як свідому диверсію, сплановану і реалізовану за участю Служби безпеки України та Генеральної прокуратури. З квітня цього року тривала спеціальна операція під прикриттям, а СБУ і Генпрокуратура своїм арештом цю операцію зірвали",

 - заявила прес -секретар НАБУ Дарина Манжура.

Як стверджують представники НАБУ, через це втручання Генпрокуратури і СБУ іншим корупціонерам вдалося уникнути відповідальності.

"Перший заступник голови міграційної служби Діна Пимахова була ключовим об'єктом операції. Метою операції було розкриття великого злочинного угруповання і виявлення всіх учасників схеми",

 - заявила Манжура.

Після цих звинувачень в бік ГПУ, за справу взявся головний прокурор Юрій Луценко, який обрушився на Антикорупційне бюро з різкою критикою. Його позицію миттєво підтримали провладні фракції парламенту БПП і "Народний фронт", яки стали на бік ГПУ в конфлікті проти Бюро. Навряд чи це випадковість, бо серед тих, кого переслідувало НАБУ, багато представників саме цих двох фракцій.

Нагадаємо, що серед великих чиновників і депутатів, які стали фігурантами кримінальних справ, ініційованих НАБУ, глава ДФС Роман Насіров (БПП), впливові депутати Микола МартиненкоМаксим Поляков, Євген Дейдей (всі - Народний фронт), Борислав Розенблат (БПП, довірена особа Петра Порошенка під час президентських виборів 2014 року), нарешті син міністра МВС Олександр Аваков (Арсен Аваков теж з Народного фронту) за так звану "справу рюкзаків" та інші.

Нарешті вчора, 5-го грудня, з трибуни Ради Луценко заявив, що главу НАБУ Артема Ситника чекає кримінальна відповідальність за те, що в Бюро працювали агенти під прикриттям, яких НАБУ наймав... "без відкритих конкурсів". 

Що саме мав на увазі Юрій Віталійович сказати складно, тому що саме поняття "агент під прикриттям" означає абсолютною таємницю про особу агента та його наміри. Суспільству доступна лише так звана "легенда", якою він прикриває свою справжню діяльність. Складно собі уявити, щоб спецслужби, розвідка або інші силові структури провідних країн світу набирали собі таємних агентів за допомогою конкурсів з відкритими списками. Але саме на цьому наполягає генпрокурор і обіцяє подати у Верховну Раду відповідні законопроекти.

Це вже не перший випад Луценка в бік керівництва НАБУ за останні дні. Нагадаємо, що раніше глава ГПУ звинуватив директора НАБУ Артема Ситника в незаконній діяльності Федерального бюро розслідувань (ФБР) на території України.

Але такі випади Луценка на адресу НАБУ і ФБР не залишилися без відповіді. На захист цих установ стали американці. Два дні тому Державний департамент США висловив обурення тим, що Україна намагається саботувати боротьбу з корупцією. Це може коштувати українській владі підтримки з боку країн Заходу, заявили в Держдепі. На наступній день, цю заяву США підтримав Євросоюз. Європейська служба зовнішніх дій у вівторок увечері розповсюдила заяву за підписом спікера Майї Косьянчич, в який вона також жорстко розкритикувала дії Генпрокуратури.

А сьогодні, 6-го грудня, американці нагадали Юрію Луценку, хто саме знайшов гроші Януковича. 

"Іноземна допомога США сприяла вилученню в Україні приблизно 1,3 млрд доларів готівкою, при цьому було виявлено понад 3,24 млрд доларів вкрадених державних коштів",

- йдеться у зверненні.

Американські чиновники також нагадали, що підтримка США сприяла відкриттю більш 300 кримінальних проваджень, пов'язаних з корупцією. Частково це стало можливим завдяки тому, що співробітники правоохоронних органів США (ФБР) працюють в НАБУ, наголосили в Держдепі.

Очевидно, що відносини між Україною і США щодо саме цього питання погіршуються з кожним днем. Більшість експертів сходяться на думці, що у разі, якщо ГПУ продовжить атакувати НАБУ, Сполучені Штати можуть ініціювати санкції проти окремих представників української влади. У гіршому випадку, Україні загрожує міжнародна ізоляція.

Про це, наприклад, заявив голова Ради громадського контролю Національного антикорупційного бюро України Віталій Шабунін.

"НАБУ довгий час захищав Захід. Але чи готова влада через це переступити? Так! У них є два варіанти: це міжнародна ізоляція або в'язниця. І вони готові втратити підтримку нашої країни, щоб далі мати можливість красти. Якщо громадяни не будуть цьому протистояти - тоді ми маємо те, що заслуговуємо ",

- сказав він.

Далі буде...

 

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах