Надзвичайна ситуація  |  27.09.17  |  середа
 

Балаклея, Маріуполь, Калинівка: Хто стоїть за пожежами?

Те, що відбувається зараз під Вінницею змушує задуматися як мінімум про три варіанти подій.

Балаклея

Повернемося трохи в минуле. У ніч на четвер, 23 березня, почалися вибухи на найбільшому складі для зберігання боєприпасів ЗСУ, розташований неподалік від міста Балаклея Харківської області.

Тоді міністр оборони України Степан Полторак на брифінгу повідомив, що робоча версія події на складі - диверсія.

"Розглядаються різні способи проведення диверсії, починаючи від скидання з безпілотного літального апарату до підриву. Я б хотів підкреслити, що все це триває в рамках гібридної війни з боку РФ щодо України. До речі, це вже не перший випадок проведення диверсій на наших об'єктах стратегічного значення",

 - повідомив міністр.

Два місяці по тому Полторак повторив цю версію як основну.

В результаті вибухів на військовому арсеналі в місті Балаклея постраждали понад 3,9 тисяч жителів. 1 жінка загинула, кілька людей отримали поранення.

Маріуполь

Чергова пожежа на складі боєприпасів в України сталася в п'ятницю, 22 вересня, близько 16:20 під Маріуполем.

Згідно з версією військової прокуратури, пожежа сталася через підпал невідомими цивільними особами поля поруч з територією частини. Вогонь перекинувся на склади зберігання боєприпасів, в результаті чого вони почали детонувати.

Калинівка

Вчора, в місті Калинівка Вінницької області сталася пожежа на пожежа на другому за величиною складі боєприпасів в Україні (який став першим після того, як сталася пожежа в Балаклії). 

Вибухи на 48 арсеналі Міноборони військової частини А1119 у м. Калинівка почалися близько 21:00 26 вересня. На арсеналі зберігається 188 тис. тонн боєприпасів (10 тис. умовних вагонів) на площі 60 га. Серед них - ракети системи залпового вогню "Град", "Смерч" та "Ураган".

Головна версія того, що відбувається така ж, як і під час пожежі в Балаклеї - диверсія. 

"Поки попередньо ми вважаємо, фахівці вважають, що це не самозаймання, тобто була зовнішня причина",

- сказав Володимир Гройсман.

Збройний скандал

Два дні тому відразу дві міжнародні правозахисні та антикорупційні організації звинуватили Україну в нелегальних поставках зброї і боєприпасів в Південний Судан, де йде війна. 

25 вересня міжнародна правозахисна організація Amnesty International повідомила про причетність української державної компанії "Укрінмаш" до поставок зброї в Південний Судан. 

26 вересня до звинувачень на адресу України долучилися представники OCCRP - Проекту з викриття організованої злочинності і корупції. Згідно з матеріалами журналістського розслідування, європейські виробники поставляють зброю в Африку і на Близький Схід, використовуючи оборонні підприємства України в якості головних посередників.

А наступного дня почалася пожежа на найбільшому складі боєприпасів в Україні під Вінницею. Києві всі звинувачення у нелегальній торгівлі зброєю відкинули. Зокрема представники Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони заявили, що звіт Amnesty International є черговим "зовнішнім замовленням", маючи на увазі Росію.

Питання, питання...

Те, що сталося під Вінницею змушує задуматися як мінімум про три варіанти подій.

  1. Халатність. Можна припустити, що величезна кількість боєприпасів в Україні зберігаються з грубими порушеннями пожежної безпеки, а персонал, який працює на складах не має потрібної кваліфікації і підготовки. Хто з командування ЗСУ відповість за призначення некваліфікованих кадрів на такі стратегічно важливі військові об'єкти в період ведення бойових дій?
  2. Диверсія. Можливо, що підпали у всіх випадках зробила ворожа ДРГ. Якщо це так, тоді знову виникає питання, чому після вибухів в Балаклії ніхто не зробив висновків? Склад під Вінницею недостатньо охоронявся? Як ДРГ противника проїхала півкраїни, щоб безкарно підпалити склад і безшумно піти? Знову будуть розповіді про "атаку з дрона"? Де наші спецслужби?
  3. Замітання слідів після скандалу з Південним Суданом. Пригадується сюжет зі старої радянської комедії, коли шахраї ініціювали пограбування складу на якому вже "все було вкрадено до вас". Чи може бути таке, що, почувши звинувачення в нелегальному постачанні зброї і побоюючись перевірки, хтось із військового керівництва вирішив приховати масштаби нестачі боєприпасів на складі?

Офіційну відповідь дадуть слідчі після того, як під Вінницею перестануть вибухати боєприпаси, але де гарантія, що найближчим часом не злетить у повітря черговий склад, якщо після подій в Балаклії ніхто не зробив висновків.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах

Loading...