У львові  |  16.09.18  |  неділя
 

Що приховує Чернеча гора в Добромилі

На Чернечій горі в Добромилі розташований відомий василіанський монастир, де поховані дружина Яна Щасного Гербурта – княгиня Єлизавета Заславська і його син Ян-Лев.

З багатою ісорією Добромильського монастиря пов'язані герой книги Галини Пагутяк "Світ Модрицьких, передміщан з Дрогобич" Іван-Йосиф Модрицький, а також Андрей Шептицький. На чернечому цвинтарі поховані також пацієнтки жіночої психіатричної лікарні, що працювала тут за радянських часів. Крім того, Чернеча гора овіяна містичними історіями.

Авторка "Слуг Добромиля" Галина Пагутяк, вже після написання роману дізналась про містику Чернечої гори, яка її дуже захопила. За її спостереженнями, на під'їзді до Добромиля є три гори, подібні на піраміди. На початку XVII століття, коли жив Ян Щасний Гербурт, замок був неприступною фортецею, яку було видно з усіх володінь Гербутів. У разі небезпеки, у замку запалювався вогонь.

Оберегом замку, за переказами, були картини з зображенням трьох пірамід та іншої символіки, що висіли у найбільшій залі замку. Описи фресок не вказують на їх зв'язок з місцевими горами, тому дослідники не пов'язували їх. Але Ян Щасний Гербурт, людина Ренесансу, за розповіддю Галини Пагутяк, відчував містику цих гір, і під кінець життя став одержимий Чернечою горою. Видіння світлої істоти на горі, які були у князя, він пов'язував з надіями на відродження краю. Чернеча гора стала для Яна Щасного Гербурта горою Фавор, хоча насправді, за словами Галини Пагутяк, виявилась садом Гетсиманським. 

На горі дійсно є сади. Зараз вони дуже занедбані, бо доглядають за ними тільки два ченці. Церква відреставрована, але монастирські будівлі в жахливому стані. На Спаса тут дуже людно, але в будній день чи неділю мешканці Добромиля не відвідують церкву. Так само, як й імена шляхетського роду Гербуртів, без яких би не було монастиря, не часто згадують.

Про своє видіння і розмови зі світлою істотою Гербурт надрукував у листівках, виданих друкарнею в Боневичах. За розповіддю Галини Пагуляк, після цього князь став небезпечним для Римської курії, а спогади його сучасників не наділені толерантністю, дость недоброзичливі.  Текст листівок втрачений. Вони, за дослідженнями, були призначені для пілігримів на Чернечу гору, і описували чудеса і янголів, що спускались з неба.

Про світлу істоту на Чернечій горі можна почути і сьогодні. Галина Пагуляк мала нагоду поспілкуватись в одному з монастирів з ченцем, котрий теж бачив там світлу істоту і розмовляв з нею про майбутнє світу. Пізніше його, за словами письменниці, перевели до іншого монастиря. Через страх нерозуміння, бо чудеса завжди були дуже престижними для храмів і монастирів, але стикатись з ними повинні прості люди, а не священики чи ченці. 

Чернеча гора додає провінційному галицькому містечку Добромилю шарму і значущості. До Добромиля їде багато автобусів зі Львова, і варто хоча б раз відвідати це містечко і Чернечу гору, сповнену містики і чарівності.

 

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах