У львові  |  19.02.20  |  середа
 

Селян на Львівщині залишають без медичної допомоги

У фельдшерсько-акушерському пункті села Хитрейок, ліквідовують посаду фельдшера

Місцеві мешканці протестують проти цього і вважають, що медичну допомогу їм не буде кому надавати.

Як пише “Четверта студія” з посиланням на газету “Прикордоння”, фельдшерсько-акушерський пункт у Хитрейках – це невелика будівля, яка складається з чотирьох кімнат. Відносно нещодавно у ньому було замінено дах, відремонтовано два кабінети, замінено вікна, підведено газ. Однак, як розповіла фельдшер, роботи були виконані наполовину і неякісно.

На дахові не встановили снігозбирачів, а вікна вмонтували у старі дерев’яні рами, частково поміняли проводку. Ремонт всередині зробили лише у кабінеті фельдшера і маніпуляційній, а у дитячому кабінеті та оглядовій ремонту так і не було, – розповіла фельдшер-медсестра Хитрейок Світлана Дмитроца.

На посаді фельдшера-медсестри у Хитрейках вона працює 17 років, а до неї, 45 років, фельдшером тут працював і її батько. Будинок фельдшерки розташовується за кілька метрів від будівлі ФАПу, а подвір’я обох навіть не відділені огорожею. Однак її посаду у Жовківській центральній районній лікарні вирішили скоротити через великі витрати на утримання ФАПу.

Зараз у нашому ФАПі передбачено ставку фельдшера-медсестри та пів ставки медбрата. Усього нас працює двоє. Тепер же хочуть, аби сюди лише двічі на тиждень приїздила сімейний лікар з Кунина, а посаду фельдшера-медсестри скоротять, – розповіла Світлана Дмитроца.

Попри те, що Світлані Дмитроці запропонували кілька місць роботи на вибір – і у амбулаторії у Кунині, і у поліклініці у Жовкві, вона проти того, щоби її посаду скорочували.

До мене телефонують у будь-яких час – серед ночі і тоді, коли я у відпустці. Я завжди готова надати допомогу, знаю всіх людей, яких обслуговую, історію їхніх хвороб, – додала фельдшерка.

Крім того, за словами пані Світлани, до виходу на пенсію їй залишилось п’ять років і зміна місця роботи може вплинути на розмір виплат, а також у неї – хвора матір, тому вона не зможе щодня доїздити з села на роботу і назад.

Проти скорочення посади фельдшера і місцеві мешканці. Їм також зручно, аби ФАП працював, адже у будь-який момент вони можуть звернутись сюди за допомогою, а якщо чекатимуть на приїзд лікаря з Кунина чи Жовкви, то це займатиме багато часу і може мати негативні наслідки для життя і здоров’я селян.

Фельдшерка живе на території ФАПу, ми сюди швиденько підбігли, вона нас оглянула і, у випадку необхідності, відправила у лікарню, – розповіла місцева жителька Ольга Богоніс.

Транспорту для хворих у ФАПу немає, тому хворим потрібно самим їхати на автомобілі або автобусом, бо швидкої не одразу і не завжди можуть дочекатись.

Лікарка проживає близько і в будь-який час може прийти і надати допомогу. Тут – половина дітей та старших людей, тому фельдшерка обов’язково потрібна, – додала хитрейківчанка Марія Баландюк.

Світлана Ярославівна знає, хто де проживає. Моя мама могла вже давно померти, якби першої допомоги не надала фельдшер. Вона на допомогу першою приходить, знає кожну історію хвороби у родині, – зазначила ще одна жителька села Юлія Васина.

Окрім Хитрейок, місцева фельдшерка обслуговує і жителів Цитулі. Загалом – близько 500 мешканців у двох селах.

Мені доводиться долати по два кілометри через поля, без транспорту, у дощ та сніг у кожну сторону, адже будинки у селі розкидані, – зазначила Світлана Дмитроца. – Крім того, коли закінчуються виділені медикаменти, я їх докуповую за власні кошти. Вклала стільки праці у ремонт ФАПу, а тепер, виходить, що все надарма?

Хитрейківці бояться, що у випадку скорочення посади фельдшера з Кунинської амбулаторії до них приїздитимуть зрідка і ненадовго. Адже, як їм повідомили, сімейний лікар проводитиме тут прийом двічі на тиждень.

Ми не розуміємо, чому тут скорочують одну посаду фельдшера, коли в амбулаторії у Кунині всіх ставок є чотири. Нехай скоротять там одну, а у нас – збережуть, – додала Марія Баландюк.

Наше село – останнє. До нас навіть автобус може не доїхати. З Кунина ж можна дістатись і до Добросина. Тому ми всім селом просимо, аби цю одну одиницю (фельдшера, – Авт.) тут залишили, – зазначила завідувач Народного дому Хитрейок Марія Сайко.

Попри те, що скорочують посаду фельдшера, хитрейківці вважають, що це, в майбутньому, призведе і до ліквідації самого ФАПу. Тому вони провели сільські збори, ухвалили відповідне звернення і надіслали його до депутата Львівської обласної ради, народного депутата, які представляють Жовківщину, а також звернулись і до керівництва району. Однак чи їх почують – не знають.

Ми готові протестувати, якщо потрібно буде, то навіть перекриємо дорогу, – зазначила Юлія Васина.

У Жовківській центральній районній лікарні, якій підпорядковується ФАП у Хитрейках, підтвердили, що посаду місцевого фельдшера скорочують, і пояснили, що це пов’язано із фінансуванням.

Медична реформа призвела до того, що фінансування медичних закладів залежить від того, скільки людей уклало договори зі сімейним лікарем, – розповів заступник директора Жовківської ЦРЛ Володимир Боровик.

У цьому випадку мова йде про сімейного лікаря у Кунинській амбулаторії, у структуру якої і входить фельдшерсько-акушерський пункт Хитрейок. Однак лише половина тамтешніх жителів уклали відповідні декларації з тамтешнім сімейним лікарем. Тому і половина коштів, які б мали надійти сюди, не надходять. Відтак, коштів утримувати ФАП у Хитрейках немає.

За словами Володимира Боровика, щомісяця для забезпечення роботи ФАПу у Хитрейках необхідно додатково 18 тис. грн., в той час як утримання амбулаторії у Кунині окуповується.

У Хитрейківський ФАП двічі на тиждень приїздитимуть медсестра та сімейний лікар з Кунинської амбулаторії. Фельдшеру ми запропонували інше місце праці – у Кунині або Жовкві, але її такий варіант не влаштовує через сімейні обставини, – додав Володимир Боровик. Він також зазначив, що з цього приводу була нарада з головою Жовківської РДА, тому як діяти надалі ще вирішуватимуть.

Разом з тим, заступник директора додав, що оптимізація ставок персоналу у ФАПах, які підпорядковуються Жовківській ЦРЛ, відбувалась і до Хитрейок, і відбуватиметься надалі.

Виходом із ситуації може стати те, що ФАПи фінансуватимуть за кошти органів місцевого самоврядування, але у сільських бюджетів таких, здебільшого, немає. Крім того, вони готуються до створення об’єднаних територіальних громад, тому вирішенням цих питань, очевидно, займатимуться вже після завершення реформи децентралізації.

У селах, де проживає менше 200 людей, існування ФАПу є занадто затратним. За нормативами Міністерства охорони здоров’я, ФАП може бути у селах, де проживає щонайменше 750 людей. Однак на Жовківщині близько половини з них не відповідають цим вимогам, – додав Володимир Боровик.

Про це повідомляє Четверта студія

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах