У львові  |  17.04.19  |  середа
 

Не стало легендарного українського дисидента Валентина Мороза

Політв'язень радянського режиму зміг дожити до свого дня народження. Валентинові Морозу 15 квітня виповнилося 83 роки, а вже ввечері наступного дня його серце перестало битися.

Валентин Мороз був легендарним істориком, автором понад сотні наукових робіт, а також одним з лідерів національного руху.

Народився Валентин мороз 15 квітня 1936 року у селі Холонів, що на Волинщині.
За своє життя Мороз написав понад 30 книг, також він був доктором Гуманітарних наук Державного Коледжу Джерсі, окрім того Валентин Мороз був членом Об’єднання українських письменників "Слово".

Його заарештували у вересні 1965 року за антирадянську агітацію та засудили до 4 років таборів. Покарання Валентин відбував у Мордові. Саме у цьому таборі Валентин Мороз написав роботу під назвою "Репортаж із заповідника імені Берія".

Влітку 1970 року мороз знову потрапив під арешт на цей раз йому присудили 14 років за філософський волюнтаризм. Це викликало неабиякі обурення не лише в Україні, але й поза її межами. На захист Мороза стали Іван Дзюба, В'ячеслав Чорновіл, Іван Світличний, Зиновія Франко, Євгеній Сверстюк та інші представники інтелігенції.

Загалом тоді пройшло більше 40-а протестів біля радянських посольств та консульств у США та Канаді. А вже у 1979 році після 5-місячного голодування Мороза та ще 4-х дисидентів обміняли на двох агентів КДБ.

Зараз Валентина Мороза порівнюють із Тарасом Шевченком, який так само помер наступного дня після дня народження, втім на відміну від Кобзаря, який пробув під арештом 10 років, у Валентина Мороза радянська влада забрала 14 років життя. 

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах