У львові  |  05.10.19  |  субота
 

Плата за пологи: в Україні львів’яни «найщедріші» серед тих, хто кладе лікарям в кишеню

Чи не для кожної сім’ї народження дитини – це свято. Та коли доводиться стикатися з пологовими будинками, акушерами, медсестрами і світом неформальних стосунків у вигляді «прайс-листу» на ту чи іншу послугу, які платимо у кишеню, а не у касу, тоді стає зрозуміло, що у медицині з тим не все гаразд.

Журналіст ІП «Діло» вирішив розібратися у ситуації.

Офіційно в Україні безкоштовні пологи, однак знайти жінок, які могли у такий спосіб народжувати – це доволі важко. Лікарі, медсестри, акушери виставляють ціни, а мами й тати шукають гроші, щоб їх діти змогли появитися на світ. Кращі відділення беруть більше грошей, ті, що менш популярні – менше. Чи правильною є така ситуація? На думку Міністерства охорони здоров’я, однозначно, що ні.

Лікар має думати про лікування, а не про гроші

Львів’янка Оксана деякий час жила у США. Вона каже, що на її думку, медицина має бути платною, але не у кишеню лікаря треба платити, а у касу, коли зрозуміло куди і для чого йдуть гроші.

«Я стикалася з таким. Ходила у державну поліклініку, де на мене кричали і дуже погано віднеслися. Але коли почули, що я багато часу була в Америці, то одразу помінялося ставлення, і це мені дуже не сподобалося. Я не хочу йти більше до тої лікарки, щоб вона оцінювала мою кишеню. Пішла у приватну клініку, заплатила у касу, і не було проблем. Вважаю, якщо людина приходить за послугами до лікаря, тоді вона повинна платити, але платити у касу. І лікар про це не повинен думати, він має думати про те, як її вилікувати. Десь у кишеню платити лікарю – це взагалі щось незрозуміле. Це неправильно, це корупція. Лікар думає про гроші, а не про лікування. Треба викорінювати. Практика показує, що безплатна медицина – це ще дорожче, ніж платна. Якщо люди поміняють свій менталітет, почнуть з себе, не платити гроші в кишеню, тоді ситуація зміниться», – сказала Оксана.

Ситуацію дійсно найближчим часом будуть змінювати, кажуть, що вже з наступного року. Голова Національної служби здоров’я України Олег Петренко повідомив, що у 2020 році держава гарантує сплачувати за ряд послуг, зокрема 8500 грн за пологи. Тобто це базовий пакет, який держава компенсує медичним закладам, коли жінка у них вирішує народити дитину.

З квітня 2020 року пологи безкоштовні

Директор департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Ірина Микичак пояснила, що реально ця модель має запрацювати з квітня 2020 року.

«Насправді, всі ми дійсно добре знаємо цю хронічну хворобу української медицини, що пацієнти фактично співфінансують її. На жаль, пацієнти змушені левову частку медикаментів купувати, або доплачувати за обстеження в силу того, що бюджетом передбачено дуже не велику суму. Насправді грошей у бюджеті є достатньо багато. Але 75% тих коштів йде на заробітну плату і не завжди тим, хто надає великий обсяг медичної допомоги. Для прикладу, один доктор, який у рік проводить 1000 пологів, якщо говорити про акушерство, він отримує фіксовану оплату приблизно 5-7 тис. грн. Доктор, який може у рік провести 50 пологів – отримує ту саму заробітну плату. Економічної мотивації ні в одного медичного працівника зараз немає, відповідно, та мотивація надходить від пацієнтів, які у неформальний чи тіньовий спосіб намагаються віддячитися лікарям. На превеликий жаль, є медики, які озвучують свою ціну і це неприпустимо взагалі. Тому з тим треба нарешті закінчити», – розповіла Микичак.

Минулого року був прийнятий закон про державні фінансові гарантії і цим законом започатковано реформу медицини, охорони здоров’я. Цей закон регламентує насамперед зміну підходів до фінансування медицини.

«Зараз ми маємо таку практику на первинці, але ми говоримо про акушерську допомогу. Оплачуватися будуть не стіни, не будівлі, не ліжка, не палати, не прихід на роботу, не фіксована ставка. Створена агенція – Національна служба здоров’я України (НСЗУ). Ця агенція закуповує медичні послуги. На первинці шляхом підписання декларацій з мешканцями України, а на вторинці – це буде оплата за пролікований випадок», – додала Микичак.

Мами самі обиратимуть, де народжуватимуть

Механізм буде таким. Сімейний лікар скеровує пацієнта. Він не пише, у яку лікарню – чи в обласну клінічну, чи у районну, чи міську, а просто пише, що, для прикладу, в акушерське чи терапевтичне відділення, і пацієнт сам обирає собі, в яку лікарню.

«Люди самі добре знають, чи то з чуток, а хто з інтернету, або від інших лікарів, що є спеціалісти дуже фахові і ми до них хочемо потрапити, а є лікарі, до яких якось особливо і не звертаєшся. Відповідно, той лікар, який матиме більше навантаження, буде більше фінансуватися і отримуватиме кращу заробітну плату. Таким чином, це стимулюватиме і відповідальність. З іншого боку, у державі донині не були визначені тарифи на вартість лікування, медичної послуги чи тариф на медичну допомогу. Ми для себе аналізували в області кілька років тому і той стаціонар, який працює потужно, там, де сконцентровані всі сили (обладнання, діагностика), для прикладу, в обласній клінічній лікарні, де пологів близько 3 тис. у рік, там вартість бюджету видатків на одні пологи становила 3-4 тис. грн. Натомість в Меденичах  у пологовому будинку вартість виходила 15-16 тис. грн. Чому? Бо у Меденичах було 100 пологів, а водночас видатки на комунальні послуги на утримання будинку є дуже великі. В обласній клінічній лікарні 3 тис. грн, відповідно, оборот дає інший результат. Акушерство – це є пріоритетний пакет медичних гарантій і однозначно всі пологи в Україні для всіх мешканців будуть гарантовано державою безкоштовні. Тобто кожна жінка, яка приходить на пологи, має зі старту розуміти, що їй ні за що платити не потрібно. Бо у цей пакет входить вся оплата», – зазначила Ірина Микичак.

Львівщина – лідер неформальних стосунків між лікарями і пацієнтами

Також важливо розуміти, що пологи – це не є хвороба. У 50% випадків на пологи потрібно мінімум медикаментів. Всі сучасні протоколи, за якими працює акушерство, орієнтовані на демедекалізацію, тобто на припинення надмірного використання медикаментів.

«Отже, такої суми коштів, які встановлені таким пакет, 8,5 тис. грн, не на кожні пологи буде потрібно. Натомість, якщо є складна ризикована ситуація, тоді виходить і 100 тис. грн. Цей ресурс, який залишатиметься, відповідно, перейде на оплату того, що потребує більше. Тобто така солідарна відповідальність і співфінансування. Тому орієнтовно ця сума, яка попередньо розрахована, ми вважаємо, що буде достатньою», – уточнила Микичак.

Чиновниця також визначала, що у Львівській області, напевно, чи не найбільше люди самі схильні нести лікарям гроші у кишеню.

«У нас дуже багато міфів створено медиками, які не хочуть втрачати те, що є. Ми свідомі того, що велика частина медичних працівників лікарського персоналу, особливо в акушерстві, на жаль, не за заробітну плату живуть і це дійсно те, з чим треба боротися. Я не знаю таких країн багато, які можна перелічити, щоб так сильно було популярно людям доплачувати лікарям. Я це завжди говорю. Від того, скільки ви заплатили лікарю, якість медичної допомоги не стане кращою. Тому що лікаря вже як навчили, то він за визначенням надає допомогу так, як він вміє. Від того, що йому дали якусь суму, він не стане мудріший. Те, що він зайвий раз зайде у палату, воно, можливо, позитивно вплине. Але не треба лікарю 120 разів ходити у палату. Люди також мають зрозуміти, що ця практика дуже популярна у Львівській області, напевно, найбільше в Україні – практика співфінансування. Ці неформальні стосунки лікаря-пацієнта треба припиняти.  Будуть певні речі, за які потрібно буде заплатити за обґрунтованим тарифом. Але це не буде стосуватися акушерства», – сказала Ірина Микичак.

Лікарів-хабарників позбавлятимуть ліцензії

Якщо з квітня наступного року ситуація з вимаганням грошей продовжиться, тоді ці медичні заклади, де випадки будуть доведені, позбавлятимуться ліценцій. Чиновники просять дзвонити на гарячу лінію міністерства та інших відповідних органів. За рік-два лікарі отримають персональні ліцензії, якими будуть дорожити, бо вони надаватимуть право на займання лікарською практикою. Якщо лікарів ловитимуть за отримання взятки, їх будуть позбавляти цих ліцензій, і вони не зможуть займатися своєю роботою.

А поки що люди мало вірять у зміни. Для прикладу, пересічна львів’янка Галя вважає, що ситуація, у якій ми живемо, є неправильною, але змінити її лише законами буде складно.

«Дійсно треба щось робити з тим. Народ бідніє і не може сам оплачувати всіх тих послуг. А народжувати все рівно приходиться. Ці рамки є неправильними і люди змушені якось викручуватися, позичати гроші і тому подібне. Роблять те, що не треба робити, хоча розуміють, що це неправильно та такі от обставини. Чи буде нова система працювати? Я думаю, що частково. Бо люди, які у тій системі доплат у кишеню вже роками, їх буде все рівно тягнути щось взяти. Напевно, це такий у нас порок суспільства, ментальність така», – сказала Галя.

Про це повідомляє Діло

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах