Все  |  16.05.18  |  середа
 

Львів вимагає від Києва повернути гроші за проїзд для пільговиків

Львівська область опинилася у складній ситуації. Згідно із законодавством України, держава зобов'язана надавати пільги на проїзд, але центр звалив цей обов'язок на регіони.

Про що говорить Закон

У законодавчих актах України дається повне право на безкоштовний проїзд певних категорій населення, зокрема ветеранам бойових дій. Про це, наприклад, говориться в Законі України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Тобто, ветерани АТО та інші пільговики можуть безкоштовно їздити в громадському транспорті, користуватися автобусами та залізницею як приміського так і міжміського значення, без будь-яких обмежень і незалежно від місця свого проживання.

Крім того, згідно із Законодавством, пільги на проїзд мають українські пенсіонери, школярі та інші категорії населення.

Але тепер, виник конфлікт. Центральна влада в Києві зняла з себе обов'язок компенсувати регіонах витрати на пільговий проїзд і переклала її на місцеві бюджети, які не мають фінансових можливостей компенсувати витрати перевізникам.

У результаті, частина перевізників не хочуть возити пільгові категорії населення без компенсації з бюджету.

Як наслідок, порушується 22 стаття Конституції України, в якій написано, що при прийнятті нових законів або зміни чинних, не повинні створюватися умови, які обмежують права громадян (в тому числі на пільговий проїзд), а також 142 стаття, в якій зазначено, що держава зобов'язана компенсувати місцевим бюджетам витрати, які виникли внаслідок рішень центральних органів влади.

Скільки потрібно Львову та області грошей

Згідно з розрахунками, щоб в 2018 році без проблем перевозити всі пільгові категорії пасажирів, необхідно близько 820 мільйонів гривень. З них половина - це пенсіонери, решта - інші пільговики, зокрема ветерани АТО.

При цьому, реальна картина фінансування цього напрямку вкрай негативна. На поточний рік в регіональному бюджеті передбачено лише 100 мільйонів гривень, тобто менше, ніж 1/8 від необхідної суми. З них 77 мільйонів припадає на Львів і лише 23 мільйони на решту населених пунктів області. І це з урахуванням всіх пільгових категорій пасажирів.

Виняток становлять лише львівські школярі, яких перевізники зобов'язались перевозити безкоштовно без компенсації з місцевого бюджету.

Таким чином, у Львівській області суттєво не вистачає коштів, щоб покрити витрати на перевезення пільговиків.

Львівщина б'є на сполох

Депутати Львівської обласної ради звернулися до Президента і уряду з вимогою повернути схему компенсації, яка діяла раніше. Тобто, на їхню думку, держава зобов'язана компенсувати місцевим бюджетам гроші, витрачені на перевезення пільгових категорій громадян.

В іншому випадку, регіональні бюджети опиняться під величезним фінансовим навантаженням. Доведеться забирати частину коштів з інших важливих сфер, таких як ремонт доріг, охорона здоров'я, освіта. Крім того, на думку депутатів, нові умови створять нерівність між різними групами пільговиків, що призведе до непотрібної соціальної напруги в регіоні.

Загалом Львівщина вимагає компенсувати не менше 300 млн гривень вже в цьому році при першому ж перегляді державного бюджету України.

Крім того, депутати пропонують Кабінету міністрів і Верховній Раді офіційно внести зміни до Законодавства України, яке б скоротило або іншим чином врегулювало кількість пільгових категорій пасажирів. Наприклад, щоб місцева влада могла сама визначати кому потрібні пільги, відповідно до реального доходу окремих громадян і їх соціального статусу.

Як раніше повідомлялося, на Львівщині щомісячна доплата пільговикам становитиме 135 грн. Компенсацію отримуватимуть більше 300 тис. мешканців, але пенсіонерів це рішення не стосуватиметься.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах

Loading...