Культурне життя  |  12.08.17  |  субота
 

Знайдено архів УПА з порадами щодо протидії пропаганді СРСР

Неподалік Львова, у Янівському лісі, чоловік натрапив на знахідку - алюмінієвий бідон, у якому виявилися архівні матеріали Української повстанської армії.

Ці матеріали передано в музей "Тюрма на Лонцького".

На алюмінієвому бідоні вказано номер 8809 і дату - 1946 рік. Українські підпільники часто ховали у таких ємностях документи і закопували їх у землю. За номерами, які проставлялися на бідонах спеціально ще на стадії виробництва, енкаведисти могли відслідковувати працівників молочарень, котрі співпрацювали з УПА.

Основна частина документів, які завдяки піщаному ґрунту добре збереглися, датована 1948 – першою половиною 1951 року. Матерали містять інформацію стосовно Львівщини, Рівненщини, Івано-Франківщини та частини Чернівецької області.

Директор музею "Тюрма на Лонцького", історик Руслан Забілий припускає, що ці архіви спеціально було завезено на Львівщину з різних областей, імовірно, для служби безпеки повстанців. Серед них - списки учасників ОУН, протоколи мародерських дій Міністерства держбезпеки СРСР, документи, що стосуються організацію колгоспів та винищувальних загонів.

Є також рекомендаційні матеріали з порадами, як оберігати дітей від радянської пропаганди. На думку повстанців, батьки мали запобігати формуванню сприйняття українськими дітьми російського народу як "старшого брата", опікуна і визволителя. Батькам радили пояснювати дітям шкідливість для України піонерів, комсомольців та інших большевицьких організацій.

"Навчіть дітей, як вони мають ставитись до большевизму і большевиків. Не вірити большевикам, уникати їх. Доросла молодь не сміє допускатися ближчих відносин і подруж з большевиками. Не вживати російської мови, не здороватись по-большевицьки, по-російськи. На кожному кроці поясніть, яку шкоду роблять большевики. Навчіть правильного ставлення до большевицької школи. Спростовуйте дітям большевицьку пропаганду",

- йдеться в одному з документів.

Знайдені і передані музеєві документи буде оцифровано й реставровано.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах