Культурне життя  |  16.10.18  |  вівторок
 

У Львові у Домініканському соборі будуть відреставровані вітражі

Реставраційні роботи тривають в одному з найгарніших соборів Львова - Пресвятої Євхаристії УГКЦ. У колишньому Домініканському соборі замінюють дах і реставрують вітражі.

Про це повідомили у прес-службі Львівської міської ради.

На реставраційні роботи з міського бюджету виділено 1 млн. 485 тис. гривень.

Реставрація в соборі, за словами начальниці управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко, проводилася 10 років тому. Також чиновниця сказала, що Домініканський костел - одна із знакових споруд у Львові, без якої не обходиться жодна екскурсія по місту. Він справді величний і потребує реставрації.

"Реставрація тут проводилася 10 років тому: поміняли покриття основного куполу, але не було завершено роботи, і вся інша частина даху залишилася зі старою бляхою, котра катастрофічно протікала. Перше, що треба було зробити — це поміняти цю конструкцію даху, яка вже прогнила, і також замінити покриття. Станом на зараз покриття в більшій частині зроблено. Однак вони ще не завершенні до кінця, бо цей об’єкт розрахований на 2018−2019 рік", - розповіла Лідія Онищенко. 

У тендері на реставрацію Домініканського собору перемогла фірма "Володар Маркет". Крім заміни покриття, як повідомила Лідія Онищук, вона відреставрує також вікна. 

У соборі, за словами Лідії Онищук, є два типи вікон — зі справжніми, виготовленими у 70-их роках, вітражами, які вже дуже протікають і тому потребують реставрації, і вікна з кольоровими склами, які мають також проблеми і потребують реставрації.

" У трьох фігурних вікнах реставрація вже добігає кінця. Загалом вікон з фігурними склами є близько 6. Крім цих робіт будуть ще виконані роботи по реставрації сходів. Але це вже по іншій програмі і за інші кошти", — зазначила начальниці управління охорони історичного середовища ЛМР. 

Реставраторка Марія Шумська повідомила, що вітражі, які зараз реставруються, були виготовлені у 1974-1976 роках. У виготовленні цих вітражів у радянський період були використані досить неякісні матеріали, власне ті, які тоді були доступні. Тому, за словами реставраторки, вони з часом досить постраждали.  

"Тобто якщо брати і порівнювати з вітражами, які є у Львові початку століття, яким вже по 100 років, то ці вітражі були навіть в дещо гіршому стані, просто через те, що час диктував матеріали, які можна було використовувати, але цього не зробили", - сказала Марія Шумська.

За словми реставраторки, через не фабричну спайку, яка порозтягувалась і потріскала в окремих місцях, вітражі дуже сильно протікали. 

"Це саме сталося з фарбовим шаром. Тому моє завдання було зберегти той стан, який в них є: укріпити їх, поправити втрачені частини, і забезпечити так, щоб не йшло руйнування далі. Роботи почалися в кінці травня і от зараз вони вже є на фінішні. Загалом є три вітражі. Тобто ті, які є класичними вітражами з розписом, спаяні з кольорових скелець", — розповіла Марія Шумська. 

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах