Культурне життя  |  13.01.19  |  неділя
 

13 січня Україна святкує Щедрий вечір

За християнським календарем цей день кличуть днем преподобної Меланії.

Напередодні Нового року за старим стилем, 13 січня, українці святкують Щедрий вечір, або Меланчин день - у народній традиції ці свята об’єдналися.

Новий рік припадає якраз на різдвяний піст, а Старий – вже ні, тому господарі та гості можуть розгулятися.

Назва Щедрий вечір пішла від пишних страв після обмежень поста: для цього свята готували щедру кутю: її заправляли скороминою, тобто м'ясом і салом. Окрім неї на стіл ставили сало, холодець, ковбаси, вареники, млинці та пироги – щоб було всього та побільше. У народі вірують, що чим розмаїтіші та пишніші страви, тим щедріший буде прийдешній рік.

Опісля вечері щедрувальники ходили по оселях та співали щедрівки. Також ходили і парубоцькі гурти, які "водили Меланку" - один з хлопців переодягався у жіноче вбрання (він і був Меланкою), а решта носило маски. Усі гурти співали та танцювали, розігрували комічні сценки.

А зранку, після ритуального обходу, молодь вирушала палити "Дідуха" - снопи соломи, що стояли на покутті протягом часу від Святого вечора до Нового року, і стрибала через це багаття. До того ж, ходили посівати зерном рідних та близьких людей. Зазвичай посівання супроводжувалося співами щедрівок.

Під час посівання дівчатам не годилося брати участь у цьому – у народі вірили, що вони не приносять щастя у цьому ритуалі. Тому дівчата в ніч з 13 на 14 січня ворожили. Вони вважали, що ця ніч – найкращий час для ворожіння. Молодиці ворожили на своє майбутнє, щастя та судженого.

 

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах

 
 

Останні коментарі

1
e