Культурне життя  |  19.10.18  |  п'ятниця
 

Промисел ліжників сприяє туристичній привабливості Яворова

Старовинні ткацькі верстати є майже в кожній хаті в прикарпатському селі Яворові. Ткати з вовни у Яворові, яке ще називають столицею ліжникарства, вміє майже кожна жінка.

Місцеві мешканці зізнаються, що за кордон звідси виїжджає значно менше людей, ніж із навколишніх сіл та містечок. А туристи, котрі зупиняються у гостинних місцевих зелених садибах, без вовняних виробів не їдуть додому.

Заступник начальника управління економічного розвитку, торгівлі і туризму, начальник відділу соціально-економічного розвитку Косівської РДА Ірина Дімбровська розповідає, що у Яворові майже в кожній хаті продають ліжники, а для туристів проводять майстер-класи з ткання.

"Майстри намагаються пристосувати свої вироби до сучасних потреб: з вовни роблять плащі, кептарі, безрукавки, пояси тощо. Завдяки цьому промислу в Яворові й заробітчан менше, і туризм краще розвивається. Діти там вчаться ткати змалку, бо старовинні верстати є майже в кожній хаті. А в школі діє гурток ліжникарства. Якщо Космач славиться писанкарством, Косів — мальованою керамікою, то Яворів — це, без сумніву, столиця ліжникарства. Намагаємося цьому сприяти: щороку організовуємо фестиваль ліжникарства "Барвограй", - розповідає Ірина Дімбровська. 

З попоління в покоління передаєть це народне мистецтво ліжникарка з Яворова Руслана Гончарук. Навчившись ткацтва від матері й бабусі, майстриня передає свої вміння і досвід синові й доньці.

"На цьому верстаті ще моя баба і прабаба ткали ліжники", — показує на дерев’яний пристрій із плетивом ниток, який займає майже половину кімнати, пані Руслана.

Описуючи процес виготовлення ліжника, пані Руслана розповідає, що вовну вони закуповують у вівчарів на Закарпатті, Буковині. Спочатку її випарюють в окропі 3-5 годин, промивають в холодній воді і сушать на сонці. Потім відсортовують світле руно від темного, скубуть і чешуть спеціальними щітками. Потім вручну прядуть кілька типів ниток: тонші й міцніші намотують як основу на ткацький верстат, грубіші йдуть на утік.

"Витканий виріб треба зваляти у валилі — спеціальному дерев’яному коробі, куди з величезною силою вливається вода з гірської річки. Якось мусила це робити серед зими, бо треба було віддати замовлення. Вода крижана, руки ломить, але відчуваєш, наскільки потужною енергією насичується та річ! Сила гірського потоку, копітка ручна праця — як вона може не бути оберегом?! Насамкінець річ вичісують, щоб мала приємний м’який ворс", - розповідає майстриня Руслана. 

В Карпатах є повір'я, що така постіль є як лікувальний засіб від застуд, ревматизму, артритів, радикулітів, нервових розладів. Майстриня каже, що її діти змалку люблять спати на ліжнику, як і здавна спали горяни, без простирадл. 

Крім ліжників у Яворові тчуть і етноодяг - гуні, що були незамінним теплим одягом, захистом від злих сил, оберегом родини, символом добробуту, а також коцвані.

У тому, що вовняні речі здатні знімати стрес та запобігати хворобам, запевняє Іван Тимофійшин, кандидат сільськогосподарських наук, професор Подільського державного аграрно-технічного університету. 

"Речі з вовни використовують після переломів, вони сприяють загоєнню ран, забезпечують природний масаж. Постіль з вовни допомагає вилікувати пролежні й запобігає їх появі. Найкращий ефект має вовна, яку не піддавали хімічній обробці. У ній зберігаються її біологічні властивості, а головне — корисний для здоров’я ланолін — тваринний віск, який сприятливо діє на шкіру людини", - запевняє вчений.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах