Культурне життя  |  22.05.19  |  середа
 

Друзі згадують Маркіяна Іващишина у день його смерті

У вівторок, 21 травня, у Львові раптово на 53 році життя помер громадський діяч та засновник "Мистецького об’єднання "Дзиґа" Маркіян Іващишин.

"Дзиґа" готується до похорону. Друзі Маркіяна Іващишина 21 травня зібрались на другому поверсі кав’ярні "Квартира 35", над галереєю "Дзиґи", за столиком біля вікна з видом на Вірменську, де завжди обговорювались різні організаційні питання. Цього разу вони узгоджують церемонію прощання та парастас.

На стіні в сусідньому залі, де завджи крутилось німе чорно-біле кіно, можна побачити фото  і відео з Маркіяном Іващишиним. 

"Зараз важко говорити. Марек – це частина мого світу. Він творив особливу енергію і передавав її далі. Був вільною людиною і вчив інших жити вільно. Тепер він раптово відійшов", - розповідає співвласник Холдингу емоцій "!FEST" Юрко Назарук.

Він також додав, що відчуває відповідальність за те, що "Дзиґа" має крутитися далі. 

Близький друг Маркіяна Іващишина, багаторічний куратор "Дзиґи" Влодко Кауфман обговорює з працівниками дії щодо церемонії прощання з Маркіяном Іващишиним, зокрема, про вивільння простору для людей, котрі прийдуть на прощання.

На столі коло входу в галерею стоїть фото з чорною стрічкою, квіти і свічки. Навколо постійного столика засновника "Дзиґи", коло дверей на вулиці, сидять його товариші з часів Революції на граніті. Маркіян Іващишин був тоді головою  львівського Студентського братства та одним з лідерів цієї акції.

"Сідай, кури. Він любив курити. Всього кілька днів тому ми бачилися на 30-річчі Братства і він сказав, що ще 50 років будемо святкувати," – згадує Андрій Рожнятовський.

Серед "братчиків" Сергій Бащук, Роман Федишин, Андріан Кліщ. Згадуючи останню свою зустріч з Маркіяном Іващишином, саме в момент його смерті, Андрій Кліщ розповідає, що вони обговорювали плани на майбутнє. 

"Після ювілею братства Марек був просто окрилений, шалено задоволений. Всі зібралися, з’явилася нова енергія, нові ідеї. Останнім часом він ніби скинув з себе якийсь тягар. Ми поговорили, він відійшов на кілька десятків метрів і впав просто на вулиці," – розповідає Андріан Кліщ.

Підприємець і громадський діяч Ярослав Рущишин розповідає, що знайомий з Маркіяном Іващишиним з часів Студенского братства.

"За всі ці роки йому вдалося створити неймовірне середовище, знакові для Львова і всієї країни фестивалі і культурні явища. Окрім "Дзиґи" – це і клуб "Лялька", і фестивалі "Вивих", "Флюгери Львова", "JazzBez". Гурти, які починали в цьому середовищі, потім ставали національними зірками: "Скрябін", "Океан Ельзи", "Плач Єремії", - каже Ярослав Рущишин.

Також він додав, що Марек був людиною з величезним серцем, він всім допомагав і всіх підтримував. Львів, який ми знаємо і в якому сьогодні живемо, за його словами, створив Маркіян Іващишин. 

Тарас Чубай, лідер "Плачу Єремії", заслужений артист України,  згадує Маркіяна Іващишина як брата і духовного наставника.

"Велика людина… Епоха, друг, брат, духовний наставник. Рідне місто, рідне місце, музика, малярство, настрій, життя… Дякую за все, Мареку. Лети, а ми будемо тебе згадувати, любити і пам‘ятати", – написав на своїй сторінці у Facebook Тарас Чубай.

Згадуючи Маркіяна Іващишина, Святослав Вакарчук зізнається, що саме він заплатив "Океанові Ельзи" їхній перший гонорар.

"Помер Маркіян Іващишин... Легендарна людина для культурного Львова. Без нього не було б знаменитої "Дзиґи". Він дуже підтримував нас, вперше заплатив гонорар за виступ групи ОЕ. Але найголовніше – він любив Україну- сучасну, європейську, унікальну. Любив і творив її сам... Вічна пам'ять", – написав у Twitter музикант і політик.

Інший лідер Революції на граніті, керівник мистецького об'єднання "Остання барикада" Олександр Доній зізнається, що з Маркіяном Іващишиним можна було йти на найважчі життєві випробування.

"Маркіян – один із символів боротьби за незалежність. Це людина надії, ідей, натхнення, ідеолог, організатор – в ньому стільки всього сплелося. Він завжди був зорієнтованим на нові ідеї, першим в Україні почав розвивати сучасне мистецтво. Це – була глиба! І при тому він недооцінений, адже саме такі люди повинні були ставати депутатами, міністрами, президентами. Колосальна втрата для цілого покоління, для Львова і для країни", – розповідає Олесь Доній.

Похорон Маркіяна Іващишина відбудеться у четвер, 23 травня, на Личаківському цвинтарі. У середу, 22 травня з 18:00 можна буде попрощатись ним у "Дзизі". Домовина з тілом буде у "Дзизі" до ранку.

У четвер, 23 травня, о 12:00 відбудеться чин похорону у Храмі Пресвятої Євхаристії. Коло 13:00 домовину з тілом з храму понесуть на Личаківський цвинтар, де о 14:00 Маркіяна Іващишина поховають.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах