Все  |  11.01.19  |  п'ятниця
 

Хлібний бунт в Судані загрожує президенту країни

У поліцейську дільницю в північній частині столиці Судану Хартума щогодини доставляли понад сотню осіб. Через переповненість затриманих довелось вивести на галявину.

Про це повідомляє The Economist.

Активіс Атиф, котрого затримали 31 грудня, каже, що в той день заарештували не менше тисячі осіб. Багато з них були побиті, у декого було виголене волосся.

Атиф, як пише The Economist, є одним з десятків тисяч суданців, що вийшли на вулиці в останні тижні. Те, що почалося як бунт через ціни на хліб в східному місті Атбара 19 грудня, переросло у протистояння по всій країні.

Щонайменше 40 осіб, за деякими оцінками, були вбиті силами безпеки під час майже 400 акцій протесту. Затримано, як заявляє уряд, не менше 800 осіб. Але це не допомогло зупинити загальнонаціональне повстання проти правління Омара аль-Башира і його 30-річної клептократії.

Криза, в яку потрапив Судан, розпочалась у кінці 2017 року, коли уряд оголосив про плани припинити субсидії на пшеницю. Його мета була пов'язана з прогнозованим дефіцитом бюджету, який в цьому році досягне майже 5% ВВП. Після подвоєння ціни на хліб рік тому, що викликало протести, уряд спробував знову запровадити частину субсидій.

Але економіка, яка відчула труднощі після відділення Південного Судану та втрати у результаті цього у 2011 році 75% нафтових запасів Судану, зазнала краху. У 2018 році вона скоротилася приблизно на 2,3%. Тоді уряд надрукував гроші, бо був не в змозі оплатити свої рахунки. Інфляція, яка становить близько 70%, зараз є другою за величиною в світі після Венесуели.

Суданці стикаються з нестачею хліба, палива і основних ліків.

"Ви стоїте в черзі в банку в очікуванні грошей, які навряд чи допоможуть вам що-небудь купити. Тепер ми проводимо своє життя в чергах", - говорить Абузар Осман, 28-річний фотограф, котрий був заарештований минулого місяця.  

В Судані всюди є заклики до зміни режиму. Протестуючі спалили районні відділення партії національного конгресу Башира. 6 січня вони пройшли в президентський палац, щоб подати прохання про відставку Башира. Президент, котрий прийшов до влади в результаті перевороту в 1989 році, а потім виграв сумнівні вибори, планує балотуватися на новий термін у 2020 році. Щонайменше вісім партій вийшли з правлячої коаліції.

Режим Башира боровся з повстанцями і здійснював геноцид проти цивільного населення на півдні і в регіоні Дарфур. Він пережив багато протестів раніше. Але останні, так виглядає, розлютили режим. Башир пообіцяв припинити скорочення субсидій і збільшити державні витрати на 39%, частково через підвищення зарплат державним службовцям. Він назвав протестуючих "зрадниками, агентами і диверсантами". Уряд звинуватив бунтівників з Дарфура в змові з Ізраїлем для дестабілізації країни. З кінця грудня більше 50 дарфурських студентів були заарештовані і затримані.

Тактика Башира у звинуваченні бунтівників у Дарфурі зазнала краху. І хоча поліція стріляла і заарештовувала людей, демонстрації практично не слабшали. Зараз їх очолює Суданська асоціація професіоналів, коаліція профспілок, до яких входять лікарі, адвокати і журналісти.

Хлібний бунт порівнюють з попередніми повстаннями Судану проти військових диктатур в 1964 і 1985 роках. Тоді представники середнього класу також допомогли перетворити окремі заворушення в широкий рух за політичні зміни. Обидва попередника Башира пішли у відставку, зрозумівши, що армія підтримує протестуючих. Але Башира може виявитися складніше змістити.

"Армія належить йому 29 років. Він вміє грати фракціями один проти одного. Старші офіцери також можуть побоюватися судового переслідування за військові злочини в Дарфурі, якщо Башир піде. І у нього є грізна шпигунське агентство, яке поки залишається лояльним", - відзначає Алекс де Ваал з Університету Тафтса. 

Незважаючи на це, у Башира закінчуються варіанти. В останні роки Судан відійшов від Ірану, старого союзника, і зблизився з Саудівською Аравією та Об'єднаними Арабськими Еміратами. Їх фінансова щедрість допомогла замаскувати економічну слабкість Судану. Але жоден з них не схильний допомагати режиму Башира, котрого вважають невірним союзником. Ображений і самотній, Башир стикається з протестувальниками, котрі продовжують повертатися на вулиці, незважаючи на сльозогінний газ і кулі.

 

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах