Інтернет  |  06.07.18  |  п'ятниця
 

До Верховної Ради повернувся скандальний "законопроект 6688"

У Національній спілці журналістів цей закон вже назвали "диктаторським", адже під загрозу блокування потрапляє практично будь-який сайт.

Вперше цей законопроект побачив світ ще влітку 2017-го року. Його було надано для ознайомлення депутатам, однак так і не було включено до порядку денного Верховної Ради. Про законопроект 6688 забули, як про страшний сон, але йому все таки судилося повернутися в парламент. Але що ж викликало таке невдоволення журналістів та правозахисників у законі, який нібито повинен захищати інформаційний простір від кібер-загроз? Спробуємо розібратися.

Передумови

Головною передумовою написання цього законопроекту ще рік тому були масові вірусні атаки, яким піддалися українські комп'ютери в червні 2017-го. Зокрема всіх уразив вірус "Петя", який поклав навіть сайти міністерств та української кібер-поліції. Нещодавно була річниця цього інциденту, тому депутати вирішили знову підняти це нагальне питання, адже загроза існує і досі.  

Суть

У першу чергу закон спрощує процедуру блокування сайтів, які згідно прописаним пунктам становлять загрозу для кібер-простору, але мова йде не тільки про ресурси, за допомогою яких проводяться вірусні атаки, що, безумовно, є великою проблемою для уразливої системи української кібер-безпеки. Творці законопроекту передбачили ще такий пункт як "інформаційний тероризм", який в трактуванні авторів є потужним інструментом для здійснення цензури в інформаційному полі країни. Таким чином виходить, що під графу "інформаційний тероризм" може потрапити будь-яка критична стаття на адресу влади і що найжахливіше, оскаржити вердикт у разі блокування теж буде практично неможливо, адже для цього в законі передбачено ще один абзац, який забороняє впливати на прийняття рішень правоохоронних органів, а також писати про політичні та релігійні погляди "терористів". Ось і виходить, що таке досить широке поняття як "інформаційний тероризм" цілком може стати приводом для блокування ряду опозиційних видань. Причому робити це зможуть буквально за помахом пальця без відповідного судового рішення.

Хто автор?

Авторами "законопроекту 6688" є народні депутати Іван Вінник, Дмитро Тимчук і Тетяна Чорновіл, тобто члени комітету з питань національної безпеки і оборони, яким керує Сергій Пашинський. Примітно, що незважаючи на всю важливість цього законопроекту, який торкнеться п'яти мільйонів читачів інтернет-видань в Україні, акт так і не був переданий на розгляд до комітету зі свободи слова. Натомість 4-го липня комітет Пашинського запропонував Верховній Раді прийняти закон в першому читанні без подальших поправок, які, на думку експертів, могли б порушити диктаторську структуру законопроекту. Експерт зі стратегічних комунікацій Тетяна Попова заявила, що пропонувала одному з авторів "6688" Івану Віннику допомогу, щоб зробити закон менш податливим для політичних маніпуляцій і редагувати його за аналогом французького закону "про фейки". Нардеп подякував експерту за допомогу, проте ніяких змін так і не вніс.

Голосування

Незважаючи на всі вразливі сторони законопроекту, його все ж таки протягнули до Верховної Ради і навіть поставили на голосування за включення його до порядку денного. Щоправда, підтримка "6688" була не настільки сильною, щоб хоча б винести на розгляд скандальний закон. "За" проголосували депутати від Блоку Петра Порошенка і Народного Фронту, а "Проти" - від Самопомочі, Батьківщини і в переважній більшості позафракційні депутати. Підсумок: 158 (з 226 необхідних) - за, 59 - проти, 32 - утрималися і 109 нардепів вирішили, що голосувати взагалі непотрібно. 

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах