Фінанси  |  19.05.17  |  п'ятниця
 

Українці можуть відсудити компенсацію за заборону соцмереж

Правозахисники і юристи відзначають, що указ президента Петра Порошенка не має одного, але найважливішого обґрунтування.

Заборона російських соціальних мереж і сервісів викликала неоднозначну реакцію в суспільстві. Одні із захопленням прийняли такі жорсткі заходи, інші вважають такий крок спробою порушити свободу слова і ввести тоталітарний режим.

Що заборонили?

Нагадаємо, що Указом № 133/2017 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України на чолі з Олександром Турчиновим від 28 квітня 2017 року. Під заборону потрапили соцмережі "ВКонтакте" і "Однокласники", численні служби компанії "Яндекс", поштовий сервер "Mail.ru", бухгалтерська програма 1С, антивірус Касперського та багато інших.

Проти чого протестують?

Противники заборони посилаються на статті Конституції України, які узгоджені з міжнародним правом, зокрема із Загальною декларацією прав людини, а також із Міжнародним пактом про громадянські і політичні права, які раніше ратифікувала Верховна Рада України.

У чому помилка?

Юристи і правозахисники відзначають, що в указі президента не врахований один важливий, ключовий факт. Петро Порошенко дійсно має право своїм указом обмежити права і свободи громадян України, але лише у разі воєнного чи надзвичайного стану. Проте ні перше, ні друге в нашій країні не введено. Більш того, досі існує і діє Договір про дружбу, співпрацю і партнерство між Російською Федерацією і Україною від 1997 року.

Чим може закінчитися?

Коли подібні обмеження на використання соціальних мереж ввела Туреччина кілька років тому, деякі громадяни цієї країни подали позови до Європейського суду з прав людини і виграли їх. Наприклад, турецький громадянин Ахмет Їлдирим в 2012 році відсудив на свою користь 7,5 тисячі євро за порушення "щодо свободи вираження думок відповідно до статті 10 Європейської конвенції".

Не виключено, що низькі доходи українських громадян можуть підштовхнути їх на масову подачу позовів до європейських судів, тим більше, що заборону соцмереж вже засудив Держдепартамент США, Рада Європейського Союзу і багато міжнародних правозахисних організацій, такі як "Репортери без кордонів", "Human Rights Watch" та інші .

Мабуть саме тому в Раді національної безпеки і оборони України вже заявили, що не будуть переслідувати українців, які продовжать користування забороненими соцмережами. Про це заявив глава служби з питань інформаційної безпеки апарату РНБО України Валентин Петров. 

“Зараз вже багато рецептів з’явилося, як обійти заборону, будь ласка, користуйтеся. Користувачі жодним чином не будуть за це покарані”,

– сказав Петров в ефірі одного з українських телеканалів.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах

Loading...