Фінанси  |  10.05.18  |  четвер
 

Українських заробітчан в Польщі потіснять конкуренти з Азії

Польська економіка набирає обертів і вона надалі потребує дешевих робочих рук. Створивши конкуренцію серед гастарбайтерів, Польща має намір утримувати зарплати на низькому рівні.

Дуже шкода, що українці піднімають економіку не своєї країни, а сусідньої. За рахунок нашої дешевої робочої сили Польща перекрила більшу частину власного дефіциту на ринку праці. Адже раніше майже 2 мільйони поляків виїхали за заробітки в більш заможні країни Євросоюзу. Більшість з них перебралися до Німеччини і Великобританії, де зарплати в рази більше, ніж в Польщі.

Якби в Україні не було кризи, яка виникла після Революції Гідності, польський уряд неодмінно б зіткнувся з величезною нестачею робочих рук, яку довелося би поповнювати біженцями з країн Азії та Африки (чого консервативні поляки намагалися досі уникати). Але в Україні різко впали доходи громадян і вони змушені були потягнутися до Польщі на заробітки.

Польща розвивається за рахунок українців

За рахунок припливу заробітчан, готових жити і працювати у важких умовах, польська економіка стала стрімко розвиватися. Лише один факт - у 2017 році Польща стала лідером Євросоюзу за обсягом іноземних інвестицій (майже 13 млрд євро). Для порівняння, Україна залучила в 2017-му лише 3,5 млрд євро прямих іноземних інвестицій.

Крім того, Польща на разі є лідером Європейського Союзу щодо кількості робочих місць, створених іноземними інвесторами. Проти 2016 року, загальна вартість проектів іноземних інвесторів та кількості робочих місць, які вони створили, збільшилося удвічі.

"Таких добрих статистик не було протягом десятиріччя. Це результат діяльності уряду протягом останніх двох років, нашої робочої сили, а також оптимізації наших податкових органів",

- сказав президент Польської агенції інвестицій і торгівлі Томаш Пісула.

При цьому польський чиновник не згадав, що під "нашої робочою силою" він має на увазі українських гастарбайтерів. Відзначимо, що у більшості випадків українські заробітчани працюють фізично. Таких майже 80%. Ще 16% працюють в сфері послуг. Лише кілька відсотків мають інтелектуальну працю.

Будь-які пільги, тільки працюйте

Але треба віддати належне польському уряду, який не лише сидить, склавши руки, і насолоджується зростанням економічних показників, а робить все можливе, щоб приплив трудових мігрантів з України не припинявся. Чиновники надали пільги польським підприємцям, які наймають українців, створили спеціальні агенції з працевлаштування, щоб нейтралізувати шахраїв, максимально спростили систему отримання дозволів на роботу і багато іншого для того, щоб наші громадяни залишалися в Польщі на заробітках якомога довше.

І це спрацьовує.  Якщо раніше заробітчани їхали на сезон (3-6 місяців), то тепер вони намагаються виїхати на тривалий термін, якщо можливо, назавжди. Вони перевозять сім'ї і намагаються влаштуватися на новому місці. 

"Польща стала єдиною державою ЄС, куди можна в'їхати по "безвізу" і працевлаштуватися. Людина може залишитися в країні більш ніж на 90 днів, якщо у неї є угода про працю, власники "Карти поляка" отримують право проживання, а через рік-громадянство ЄС і грошову допомогу. З 1 січня 2018 року іноземці можуть на місці оформити дозвіл на сезонну роботу терміном до 8 місяців. І реєстрація працевлаштування тепер носить лише інформативний характер: роботодавцю не потрібно буде місяцями чекати дозволу з воєводства, людина може працювати легально про з дня повідомлення у воєводстві",

- підкреслює експерт-міжнародник Ірина Верещук.

Нагадаємо, що в Польщі стартувала програма "Партнерство і взаєморозуміння", яка повинна максимально спростити працевлаштування українців на польських підприємствах, зробити роботу в Польщі привабливою для українських фахівців. Головне завдання цієї програми - перетворення короткострокових українських мігрантів у повноцінну, стабільну робочу силу.

Загроза з Азії

Однак, незважаючи на велику кількість трудових мігрантів з України, польська економіка продовжує потребувати дешевої робочої сили. Наприклад, віце-президент Польського агентства розвитку підприємництва Ніна Добжинська наголошує, що близько 75% польських роботодавців досі скаржаться на дефіцит робочих рук, особливо в будівництві.

І тепер влада Польської Республіки запланувала спростити видачу трудових віз вихідцям з Азії. Тобто, якщо на разі 80% польських трудових віз отримували громадяни України, то тепер їх можуть потіснити конкуренти з інших країн.

Головна причина такого кроку в тому, що є певні види низькооплачуваних робіт, які не хочуть виконувати навіть українці. Згідно зі статистикою, наприкінці минулого року в Польщі було 170 тисяч подібних вакансій, які залишилися вільними.

Небезпека для українців полягає в тому, що робітники із країн Азії погодяться на більш низьку зарплату і можуть потіснити наших громадян на інших, більш "хлібних" місцях. А Польща за рахунок такої конкуренції заощадить на підвищенні зарплат і одночасно вирішить проблеми із вільними вакансіями. 

Це може боляче вдарити не тільки по кишені українських заробітчан, а й по економіці нашої країни.

Заробітчани рятують Україну

Нагадаємо, що обсяг валюти, що українці заробляють за кордоном, а потім перераховують на Батьківщину, в кілька разів перевищує обсяг іноземних інвестицій. Про це свідчать дані Нацбанку і Державної служби статистики.

Згідно з ними, за минулий рік тільки з Польщі заробітчани перерахували в Україну 3,1 млрд доларів, а загальна сума за 2017 рік сягає 9,3 млрд доларів. Для порівняння, за цей же період зарубіжні інвестори вклали в українську економіку лише 1,8 млрд доларів.

Саме за рахунок українських трудових мігрантів гривня залишається стабільною, незважаючи на економічні проблеми країни. 

"Зараз головний постачальник валюти в Україну дійсно населення. Ось, які дива робить експорт робочої сили. Для того, щоб продати на експорт зерно або чавун, потрібно закуповувати імпортний газ і нафтопродукти. А це часто веде до того, що імпорт перевищує експорт. А в експорті робочої сили все навпаки. Не потрібно витрачатися на імпорт. Дуже часто автомобіль вони купують самі на заробітках і вже приїжджають на них в Україну. Валюту ж яку вони привозять, вони витрачають в Україні, коли купують собі товари, а частіше інвестують цю саму валюту в нерухомість або розміщують в українських банках на депозити. Ось і виходить, не очікували, а валютою України завалили",

- пише економічний експерт Олександр Охрименко.

Але тепер нашим громадянам загрожує в Польщі жорстка конкуренція від робітників з Азії. Втім, є ще надія, що консервативні поляки відмовляться від цієї ідеї. Українці ближче їм у багатьох питаннях (можливо, за винятком історичних конфліктних тем), ніж вихідці з далеких країн з іншою релігією та культурою.

 
 

Популярні новини на інших новинних ресурсах

Loading...